Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cadrul legal H.G. 567/2005 nu cred ca e mai valabil in situatia noastra, era valbil ptr cei care erau platiti de Universitate si nu de fonduri europene, de anul trecut a inceput programul SIDOC, anul acesta i se spune POSDRU. Nu mai e valabila recunoasterea vechimii de munca iar dupa 26 ani trebuie sa ne platim singuri asigurarile si celelalte.

Editat de Biskuitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nicaieri nu se specifica obligativitatea prezentei de la o anumita ora pana la o alta ora. Nu cred ca e o crima sa poti lucra in 2 locuri daca te tin picioarele, mainile si capul.

Sigur, asta să le-o spui celor de la Fisc :spiteful:

De ce crezi că se cer tot felul de rapoarte de activitate? Pentru că toţi se tem de controalele financiare şi vor să fie acoperiţi... Dar dacă ai mustrări de conştiiinţă, nu eşti obligat să primeşti bursa, poţi renunţa la ea. Aşa am făcut şi eu. Nu am vrut complicaţii, nu am vrut să stau cu frica-n s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa zicem ca e vreo problema cu Fiscul, cum atunci se explica ca atunci cand lucrezi in timpul facultatii si mai primesti si bursa de studiu nu zice nimeni nimic?

Cu rapoartele de cercetare sunt la zi, nu are nimeni sa-mi reproseze nimic, toate-s facute cum e scris in regulament, in afara de prezenta, care e din cand in cand. Nu vreau sa supar pe nimeni cu insistenta mea, dar ma macina aceste ganduri de vreo 3 saptamani :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa zicem ca e vreo problema cu Fiscul, cum atunci se explica ca atunci cand lucrezi in timpul facultatii si mai primesti si bursa de studiu nu zice nimeni nimic?

Daca lucrezi in facultate e in regula, chiar in lege este prevazut un numar de ore ce poate fi rezervat activitatii didactice (fara sa fii platit pentru asta). Daca lucrezi in alta parte, profesorii inchid ochii, pentru ca suntem in Romania... iar controalele nu sunt foarte riguroase intotdeauna, probabil ca si cei de fisc cunosc situatia, dar nu vor sa le faca rau doctoranzilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu inteleg ce legatura are bursa de studii sau de merit cu veniturile tale personale.

In ceea ce priveste bursa sociala da, as intelege ca nu mai e cazul sa se acorde daca ai venituri peste o anumita suma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o legatura, tocmai si din aceasta cauza se pot face si una si alta, nici chiar cei din conducere nu stiu ce sa zica, au impus doar o prezenta de 8 ore/zi in facultate, dar nu cred ca-s specificate orele intre care sa fii la scoala, deci se poate interpreta dupa plac contractul, dupa lucru poti face si cercetare sau invers.

Ore de predare nu se mai fac si nu stiu daca te lasa conform contractului, cel putin asa e la mine. In rest poti sa ai si 20 de joburi, atat timp cat iti platesti impozitele si nu esti dator la stat cu nimic nu esti afectat.

Conform codului muncii (dupa cum au zis cei de la Universitate) nu te impiedica nimeni sa ai mai multe joburi, doar ca s-a scurtat norma de lucru la 8 ore/zi. Cei de la facultate nu ptot sa-ti zica: "Du-te mai si lucreaza", e si normal sa te impiedice sa lucrezi ca doar trebuie sa cercetezi, dar cum cercetarea e mai mult teoretica, iti mai trebuie si putina practica, aici intervine munca de care am tot vorbit.

Numai bine la toti.

Revin cu informatii din contract atunci cand o sa-l am in fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de domeniul in care iti faci doctoratul - in primul an trebuie sa urmezi si scoala doctorala (cursuri, examene). Apoi, trebuie sa ai un numar minim de artocle publicate in reviste si de conferinte la care sa participi. Numarul lor depinde de tipul de contract de doctorat pe care il urmezi.

 

Carti nu trebuie sa publici, doar articole.si sa aduni prezente la conferinte. De o anumita categorie, bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Face careva la doctorat in economie? As vrea sa stiu mai multe despre ce implica. In primul semestru am aflat ca se dau examene, dar apoi ce se mai face? Cum e cu prezenta? Trebuie sa publici articole, carti ...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La conferinte participi in calitate de "spectator" sau trebuie sa ai vreo interventie? Cat despre patrea cu publicarea articolelor mi se pare tare greeeeeeu de realizat.(ms pt raspuns :blink: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×