Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La conferinte participi in calitate de "spectator" sau trebuie sa ai vreo interventie? C

Pai nu poti merge la conferinta decat cu invitatie. La cele mari, strict pe baza de contributie merge - invitatii doar pentru profesorii mari, eventual.

Si aplicand cu un articol..dureaza putin pana se evalueaza..iar daca il accepta trebuie sa mai 'lucrezi' la el , in functie de feedback. Apoi iti platesti taxa de participare (care nu e atat de ieftina). La conferinta se poate merge cu articol prezentat pe slide sau doar poster..in functie de organizatori.

 

Ce sa mai vorbesc ..ca cele mai importante sunt in strainatate :blink:.Mai platesti si drumul si cazarea..dar macar te plimbi :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La conferinte participi in calitate de "spectator" sau trebuie sa ai vreo interventie?

participi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) Multe conferinte nu te primesc decat cu participare de articol in domeniu. Locurile fiind limitate.

 

Unele conferinte spun din start ca nu te primesc decat daca le cedezi si dreptul de a le publica ulterior in revista proprie. Asa ca, mai greu sa si prezinti in alta parte, o lucrare pe care tii neaparat sa o publici intr-o revista mai bine cotata.

mă g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul an an inteles, se dau examene si e ok pt mine, dar in urmatorii 2 ani ce se mai face? Asta e partea care ma sperie. Trebuie sa stapanesti engleza? Anul asta termin masterul si ma bate gandul sa fac si doctorat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul an an inteles, se dau examene si e ok pt mine, dar in urmatorii 2 ani ce se mai face? Asta e partea care ma sperie. Trebuie sa stapanesti engleza? Anul asta termin masterul si ma bate gandul sa fac si doctorat.

Engleza trebuie sa o stii bine. Si sa insisti mai ales pe vocabularul de specialitate.

Daca vrei sa lucrezi pe ceva inovant, neaparat sa fii la punct cu ultimele 'solutii' aparute pe piata la ora actuala. Apoi, cu noile tendinte in domeniu.

Nu gasesti articole in romana...trebuie sa te ridici la nivel international. Stiinta e internationala, nu nationala.

 

In anul 2 si 3 lucrezi sa finalizezi doctoratul. Si scrii la articole. Dar restul detaliilor le vei vedea la fata locului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai sanasa de a intra la fara taxa asa vei ramane pana la sfarsitul doctoratului sau situatia se schimba de la an la an?

Iar daca esti la "zi" prezenţa la cursuri este obligatorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai sanasa de a intra la fara taxa asa vei ramane pana la sfarsitul doctoratului sau situatia se schimba de la an la an?

Iar daca esti la "zi" prezenţa la cursuri este obligatorie?

pai depinde de contract.

Din cate stiu eu, nu se pune problema sa iti pici examenele de la scoala doctorala..ca nu sunt atat de grele si doar toata ziua inveti pentu domeniul tau. Nu sunt atat de dure..deja ai demonstrat prin licenta de ec esti in stare.

Multe cursuri doctorale sunt de umplutura..desi se doresc a fi spre deschidere.

 

Si in plus, daca este un contract cu durata determinata ..il semnezi pentru toata durata aceea, pastrand conditiile cerute inca de la inceput. Nu cred ca sa stipuleze undeva media necesara luata la examene...decat sa semneze profesorul tau indrumator ca te tii de treaba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit topicul in intregime, dar am impresia ca nu s-a spus si ar trebui mentionat ca:

Doctoratul este de doua tipuri: stiintific si profesional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca sa stipuleze undeva media necesara luata la examene...decat sa semneze profesorul tau indrumator ca te tii de treaba

:salut:

 

 

 

Şcoala doctorală durează 2 ani.

Are catalog, ca şi pentru master sau facultate.

 

 

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×