Sari la conținut
Forum Roportal
igor06

Cariera

Postări Recomandate

In anu 3 exerseaza cat mai mult in limbajul ala de programare..vezi poate ai cursuri extrauniversitare sau platite in cazdrul universitatii..sau facute de firma.. - in acel limbaj --> in urma cursului ai grija sa pui mana pe un atestat. Incearca si lucrarea de diploma sa o faci tot in acel soft.

Astfel vei castiga experienta si altfel vei fi vazut la un interviu.

Bafta!

Sunt in anul 3 , peste vreo 2 sapt urmeaza sa-mi dau licenta si dupa care ar trebui sa ma angajez. Deci nu cred ca ma pot pune la punct in perioada asta cu ceea ce se cere pentru un post de programator.

Cunostintele mele de informatica, ca si ale oricarui student de la matematica-informatica, in raportat cu un student de la informatica, sunt la nivel de anul 2 informatica.

Si oricum, firmele urmaresc in primu rand ceea ce stii, nu diploma. Degeaba ai diploma daca nu stii nici cei mai elementari algoritmi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde si in ce oras esti.. cate firme de software sunt acolo. eu zic sa te pui pe invatat serios si sa mergi la interviuri de angajare.

 

Asta si sa nu ai prea multe pretentii de la un joc, aflandu-te in postura de proaspat absolvet, de genul bani multi sau post bine plasat ierarhic. Presupun ca nu ai muncit pana acum, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput nu am foarte mari pretentii asupra jobului, atat timp cat isi spune cuvantul si faptul ca am facut o facultate. Am mai lucrat, dar doar in vacante, fara nici o legatura cu domeniul in care invatam, deci job-uri neimportante.

 

Intrebarea era daca am vreo sansa in domeniul actual tinand seama de situatia actuala?! Sau ar trebui sa caut si in alt domeniu, si daca da, care sa fie acela?! Nu vreau sa cred ca am pierdut 3 ani fara rost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ce am citit cred ca esti la UB. tot aici sunt si eu, dar la info(tot anu 3). am citit si eu prin ofertele de joburi si nu stiu 40% din ce se cere. toti cer numai oameni cu experienta. nici noi nu prea facem multa informatica(deci nu prea are rost sa faci comparatii cu cei de la info), si aia pe care o facem e cu profesori cam in varsta, fosti profesori de mate, care nu sunt la curent cu cerintele pietei. din toti acesti 3 ani doar vreo 3-4 cursuri sunt chiar folositoare in viata reala. in rest mate la greu, chiar si la materiile cu denumiri ce tin de info. inca se merge pe vechea idee ca informatica trebuie sa mearga de m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, la Universitate sunt. Total de acord cu tine. Am avut un profesor anul asta care in loc de cursul obisnuit preda altceva pentru ca pur si simplu nu cunostea materia, iar nota la examen a insemnat un proiect predat la laborator.

Problema e ca dupa licenta trebuie sa ma angajez, si nu am nici o idee unde sau spre ce domeniu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×