Sari la conținut
Forum Roportal
igor06

Cariera

Postări Recomandate

Salutare, sunt student in anul 3 la Matematica Informatica, domeniul matematica, specializarea matematica-informatica si cum facultatea e pe terminate, urmeaza sa fac pasul spre viitoarea mea cariera, insa aici apara o mica problema.

Primul soc l-am avut in vara anului trecut cand am incercat sa ma angajez. Am zis sa incerc in domeniul programarii pentru ca eram destul de priceput (asa credeam eu) si chiar imi placea. Ajuns insa la mai multe interviuri mi-am dat seama ca nu era chiar asa. Ceea ce stiam eu nu reprezenta cred ca nici 20% din ceea ce se cerea. Daca as merge pe partea de matematica, nu vad unde as ajunge. Deci nu am nici o idee ce sa fac in continuare.

Puteti sa ma ajutati cu un sfat?!! Cam spre ce ar trebui sa ma orientez in continuare?!

Totusi sper ca nu am facut facultatea degeaba :roll:

Multumesc anticipat.

 

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Editat de igor06

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu ce ai vrea sa faci? matematica sau informatica? de la prieteni stiu ca daca vrei sa faci programare trebuie sa inveti singur mult. facultatea nu ai facut-o degeaba, in cel mai rau caz ajungi profesor de informatica la un liceu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea informatica.

M-am gandit si la varianta asta, si sincer, am incercat s-o evit cat de mult pentru ca ceea ce se intampla cu profesorii al ora actuala in Romania, e bataie de joc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde si in ce oras esti.. cate firme de software sunt acolo. eu zic sa te pui pe invatat serios si sa mergi la interviuri de angajare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in matematica se gaseste destul de greu ceva si nu prea bine platit, ar merge ca statistician, profesor, cercetator. Si trebuie sa fi invatat bine mate. trebuie sa fie neaparat din aceste domenii ? poate in alte domenii ai gasi mai usor ceva de lucru !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde si in ce oras esti.. cate firme de software sunt acolo. eu zic sa te pui pe invatat serios si sa mergi la interviuri de angajare.

Sunt din Bucuresti, firme de software sunt destule. In plus, sa fiu sincer, n-am invatat, m-am rezumat doar la ce mi s-a cerut la facultate. Nefiind la profil de informatica "pura", cunostintele mele sunt la nivel de anul doi comparativ cu un student de la Informatica.

 

in matematica se gaseste destul de greu ceva si nu prea bine platit, ar merge ca statistician, profesor, cercetator. Si trebuie sa fi invatat bine mate.

Asa ma gandeam si eu. N-am avut probleme in facultate nici cu mate si cu atat mai putin info.

trebuie sa fie neaparat din aceste domenii ? poate in alte domenii ai gasi mai usor ceva de lucru !

Nu neaparat in acest domeniu, dar nu vreau nici un job care l-as fi putut avea chiar si daca n-as fi facut facultatea. Ideea e ca am terminat facultatea si nu stiu ce as putea face cu ea dupa. Cerintele in domeniul IT sunt mult peste ceea ce se face la facultate si cum bine a spsus babs, trebuie sa inveti foarte mult singur.

As mai avea si alte posibilitati in alte domenii?!

 

De ce nu te inscrii la un masterat? Te-ai perfectiona in informatica asa...

Ma gandeam ca de la anu sa ma inscriu. Vreau momentan sa-mi gasesc un job stabil pentru ca am o varsta si pe banii parintilor nu mai pot sta (si asa au ei problemele lor)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa incerci sa te angajezi ca un asistent, sau ceva de genul, pentru un programator. Dupa care incepi sa "furi meserie". :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate asa ceva?!

Nu prea am vazut asemenea anunturi, sau poate n-am fost atent sau n-am dat importanta.

Editat de igor06

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Igor, daca te intereseaza un domeniu in informatica, pune mana si fa o lista cu cele 2 mai importante limbaje din prezent. Asta le poti afla si numai cautand pe net oferte de loc de munca in domeniu - vezi la cerinte.

In anu 3 exerseaza cat mai mult in limbajul ala de programare..vezi poate ai cursuri extrauniversitare sau platite in cazdrul universitatii..sau facute de firma.. - in acel limbaj --> in urma cursului ai grija sa pui mana pe un atestat. Incearca si lucrarea de diploma sa o faci tot in acel soft.

Astfel vei castiga experienta si altfel vei fi vazut la un interviu.

Bafta!

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×