Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

Experimentul "ochi albaştri - ochi căprui"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Interesant,recomand ultimul film al lui Haneke premiat la Cannes:

http://www.imdb.com/title/tt1149362/

Experimentele astea sunt periculoase,zic pt copii.Nu mai e decat un pas pana ca acei copii sa devina in adolescenta extremisti nasisti,etc.Tarile nordice (Suedia) si Germania au facut multe experimente din astea...

Totusi,atunci cand s-au inversat rolurile a lipsit elementul-surpriza.Nu cumva copii erau derutati(cei cu ochi caprui,mai ales)?

Editat de magaruldeaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant,recomand ultimul film al lui Haneke premiat la Cannes:

http://www.imdb.com/title/tt1149362/

Experimentele astea sunt periculoase,zic pt copii.Nu mai e decat un pas pana ca acei copii sa devina in adolescenta extremisti nasisti,etc.Tarile nordice (Suedia) si Germania au facut multe experimente din astea...

Totusi,atunci cand s-au inversat rolurile a lipsit elementul-surpriza.Nu cumva copii erau derutati(cei cu ochi caprui,mai ales)?

 

 

nu recunoastem ... dar si noi suntem la fel

 

am cunoscut oameni care lucrau sa spunem in compartimentul financiar al unei firme ... mai toti se simteau ostracizati de compartimentul productiv ... care castigau mai bine si avea o atitudine de superioritate pentru ca ei aduceau valoare adaugata firmei. Compartimentul financiar in schimb avea impresia ca doar el munceste cu adevarat tot timpul cei din productie doar mimand munca majoritatea timpului si castigand mai multi bani degeaba.

 

printr-o conjunctura au ajuns sa lucreze in departamentul de productie ... in mai putin de 3 luni avea exact aceeasi atitudine de superioritate si exact aceeasi opinie despre compartimentul financiar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce pot sa zic ... este ca atunci cand zici "nu pot" . Iti intra asta in cap, si atunci creierul tau refuza sa se mai zbata. :roll: Asa si cu copiii acestia... daca li s-a spus ca sunt inferiori, au crezut asta si nu si-au mai zbatut "degeaba". Dar de fapt inferioritatea nu se deosebeste dupa culoarea ochilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti ce chesti ti se spun cand esti homosexual...si asta constant.Esti permanent ,,rasa inferioara",intr-o lume de fiinte ,,superioare",care te desconsidera si te trateaza abuziv(in familie,la munca,etc...doar imaginati-va)...

Toate discriminarile sunt la fel: aberante.Ce credeti voi ca i se spune unui copil tigan?? -apoi,societatea ipocrita se "mira" cu pretinsa compasiune ca sunt atatea ,,probleme sociale"!

Adevarata probleme,este afurisita de ,,normalitate",care ne e bagata pe gat inca de mici...experimentul "ochi albastrii /ochi caprui",se face pe fiecare dintre noi,insa doar unii inteleg cat de nociv este el.Normalitatea e cea mai raspandita boala psihica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant ce pot sa zic ... este ca atunci cand zici "nu pot" . Iti intra asta in cap, si atunci creierul tau refuza sa se mai zbata. :roll: Asa si cu copiii acestia... daca li s-a spus ca sunt inferiori, au crezut asta si nu si-au mai zbatut "degeaba". Dar de fapt inferioritatea nu se deosebeste dupa culoarea ochilor.

 

toti suntem egali din natura ... doar educatia si cultura ne deosebeste

 

din pacate in zilele noastre rasismul si "normalitatea" sunt materie predata la scoala si in societate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la fiul meu.Nu face deosebirea intre un asiatic, caucazian sau mulatru.Pt.el toti sunt la fel,ii percepe la fel.E inca micut, nu i-a bagat nimeni in cap idei de genul: ala e negru, ala e tigan,etc. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte de un lucru ...

 

Eram tot cam prin clasa a treia cand invatatoarea ne-a spus ca tigani sunt acei copii ai caror ochi se schimba din caprui in verde ... atunci mie imediat mi-a venit in minte faptul ca eu am ochii asa ... caprui... iar dupa amiaza ii am verzi ... si stiam ca nu sunt tiganca, dar daca ea a zis asa, am crezut-o si m-am simtit exteriorizata si aveam grija sa nu se uite nimeni in ochii mei pentru a nu-si da seama ca sunt tiganca. Ma simteam intrusa in mijlocul lor. Cu trecerea timpului am revenit la conceptiile mele. Si stiu ca nu sunt tiganca ... dar ceea ce a spus ea m-a bulversat foarte tare ... m-am simtit extrem de jignita ... asa si cu copiii astia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant experimentul

 

dar mai dovedeşte şi altceva - că dacă ai

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×