Sari la conținut
Forum Roportal
Aedrius R.J

Molitvele Sf

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

D

 

Majer, nimic nu stii.

Bine ca le stii tu pe toate ! Cine te-a invatat ?

Editat de Majer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iskander. fa-ti raport.

Pentru ce?

uite-aici. Am retinut aiurea, dar "au efect" si asupra lor

Adica?

:crazy:

Lasa-l domnule pe Nexus, tu precizeaza unde anume este scris asta. Sursa Amarena, sursa, nu vorbe in vant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce sursa, frate? El a sustinut asa ceva. E de-al tau, nu credeti in aceleasi lucruri? Wtf.

Eu vreau sa stiu ce-i cu moliTFele astea de care zice el. Am intrebari vizavi de ce a postat. Nu eu trebuie sa precizez sursa, ci el trebuie sa-si sustina spusele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sursa, frate? El a sustinut asa ceva. E de-al tau, nu credeti in aceleasi lucruri? Wtf.

Eu vreau sa stiu ce-i cu moliTFele astea de care zice el. Am intrebari vizavi de ce a postat. Nu eu trebuie sa precizez sursa, ci el trebuie sa-si sustina spusele.

Ce nu intelegi? Moliftele sunt doar niste rugaciuni care se citesc pentru izgonirea dracilor, a raului. Doar preotul are voie sa le citeasca, asa cum doar el poate savarsi si celelalte slujbe. Preotul sfinteste, preotul spovedeste, preotul boteaza, et cetera, et cetera, et cetera. Ce nu intelegi? Ca doar nu fac eu slujbele. Sau tu.

Aceste rugaciuni sunt asa, mai speciale, sunt rugaciune de aparare si de izgonire repet, deoarece dracul "umbla racnind ca un leu, cautand pe cine sa inghita" (I Petru 5, 8 )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce un om normal nu poate sa le citeasca, atata vreme cat preotii sunt vai steaua lor. Unii poate mai pacatosi ca un om de rand cu frica de Dumnezeu.

si doi, ce treaba au nebotezatii si cei de alte religii. Ce se aplica acolo, exorcizarea? Blestemul? Cine cere astfel de rugaciuni? Se sesizeaza preotii ca sunt oameni de alte religii around?

Sau cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu inteleg de ce un om normal nu poate sa le citeasca, atata vreme cat preotii sunt vai steaua lor. Unii poate mai pacatosi ca un om de rand cu frica de Dumnezeu.

Pentru ca preotul este reprezentantul vazut al lui Hristos pe pamant si a fost special ales pentru indeplinirea serviciilor bisericesti. Bine, toti crestinii poseda un har universal, in sensul ca toti sunt chemati sa-L cinsteasca si sa-L slujeasca pe Dumnezeu, dar asa cum evreii formau o 'preotie imparateasca', slujind lui Dumnezeu, tot asa preotii erau numai din semintia lui Aaron si aveau un har special.

In privinta "vai de steaua lor", explicatia e simpla. Stiu, preotul trebuie sa fie un etalon pentru societate, un model, un exemplu, insa nu intotdeauna se intampla asa cum ne dorim noi. Insa harul ramane si nu se schimba, pentru ca preotul nu savarseste totul cu puterea proprie, ci cu puterea lui Hristos. De exemplu, la Taina Spovedaniei, nu preotul iarta pacatele, asa cum crede majoritatea necunoscatorilor, ci Hristos insusi. De altfel si formula dezlegarii suna in felul urmator:"Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos, sa te ierte pe tine...iar eu, nevrednicul preot, cu puterea ce-mi este data, te dezleg...".

 

Got it?

si doi, ce treaba au nebotezatii si cei de alte religii. Ce se aplica acolo, exorcizarea? Blestemul? Cine cere astfel de rugaciuni? Se sesizeaza preotii ca sunt oameni de alte religii around?

Nu ma intereseaza cei de alte religii. Nu comentez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uarevar :crazy: polologhiile despre cum preotii sunt mai presus de noi astia normalii, le stiu si nu dau doi bani pe ele. Pe vremea lui Moise ar fi fost omorati cu pietre.

Preotii nu sunt special alesi. Ei aleg sa faca seminarul, sau parintii lor. Mai lasa-ma cu aburelile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uarevar :crazy:

Asta ma scoate din sarite. Ma enervezi.

polologhiile despre cum preotii sunt mai presus de noi astia normalii, le stiu si nu dau doi bani pe ele. Pe vremea lui Moise ar fi fost omorati cu pietre.

Preotii nu sunt special alesi. Ei aleg sa faca seminarul, sau parintii lor. Mai lasa-ma cu aburelile astea.

In regula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta ma scoate din sarite. Ma enervezi.

sooo?? :crazy:

Nu aveti argumente pentru tampeniile astea. Punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×