Sari la conținut
Forum Roportal
Aedrius R.J

Molitvele Sf

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si daca nu le poti citi - integral, desigur - tu cum le postezi? Adica .. :flowers: tu le ai, dar nu le citesti? Sau... wtf.

 

 

Eu nu citesc, fiindca nu vreau sa ma risc.Daca vrei sa-ti mearga toata viata prost si sa ai numai ghinioane le poti citi acele molifte integral.

 

Uite aici sunt, si pot sa le citeasca si cei ce nu cred in asa ceva.Le puteti trage la imprimanta. Ele sunt citite in intervalul 21:00-0:00 de catre preotii calugari care au tinut post negru in acea zi si au primiit dezlegare de la ierarh.

 

Sunt rugăciuni foarte puternice, care se rostesc foarte rar numai de anumiţi preoţi după mult post, rugăciune şi, neapărat, cu multă smerenie.

 

Acestea sunt rugăciuni de blestem asupra diavolului şi asupra tuturor răutăţilor şi ispitelor pe care le

Editat de _NeXuS_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tu de ce le-ai pus, vrei sa faci rau cuiva? :flowers:

Oricum mie mi-a mers prost toata viata, big deal.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fac rau nimanui, vreau doar sa arunce si alti credinciosi si in special cei atei o privire spre aceste blesteme puternice.Aceste rugaciuni au efecte si asupra celor nebotezati si asupra celor de alte religii.

Se pot spune ca si aparare de cel rau si buna intelegere in casa si in familie, maxim doua randuri din aceste molifte. Izgoneste spiritele malefice de peste tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vrei sa-ti mearga toata viata prost si sa ai numai ghinioane le poti citi acele molifte integral.

 

 

Cred că

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceste blesteme sunt facute in Numele Domnului pentru alungarea Diavolului. Nu au nimic rau in ele si nu pot face fizic rau nimanui atat timp cat nu le citeate o persoana normala. Dintre toate slujbele astea sunt cele mai puternice.

Vor fi persoane care vor fi mirate ca in biserica exista blesteme. Unii dintre voi, ca tine Amarena si multi altii vor putea spune ca religia crestina inseamna iubire si ca e inacceptabil sa blestemi un semen sau chiar pe diavolul.

 

Trebuie sa va marturisesc de la inceput, ca religia pe care o marturisim cu totii este iubire, dar iubire in Hristos, nu in rau. Viata unui crestin si a Bisericii in general este o lupta permanenta cu fortele raului, cu diavolul in toate manifestarile lui. In anumite cazuri cand diavolul "isi face de cap" sau oamenii sunt stapaniti si lupta impotriva bisericii si a tot ceea ce inseamna credinta, slujitorii lui Hristos recurg la ultima arma: blestemul in numele celui Atotputernic.

 

Acest blestem insotit de rugaciune il regasim in moliftele Sf. Vasile care sunt de fapt trei rugaciuni foarte puternice ca spiritualitate si greu de citit fizic. Te cutremuri numai daca le auzi ca sa nu mai spun cum te simti cand le citesti.

 

Ce trebuie sa stiti foarte clar:

1)Exista un canon (o lege bisericeasca) care interzice citirea acestor molifte de catre credinciosi. De ce? Pentru ca credinciosul obisnuit e lipsit de aparare, nu are scutul preotiei, acela lasat de Hristos care zice "In numele Meu veti scoate demoni". Preotul se impartaseste saptamanal sau la manastire zilnic. Are si platosa Sf. Impartasanii.

 

2) Credinciosii care participa la aceste slujbe sa fie pregatiti.Sa tina post in miercurea si vinerea. Sa se spovedeasca si de au voie de la duhovnic sa se impartaseasca. E bine ca inainte de citirea de catre preot a moliftelor, sa se faca acasa sfestanie, iar cei carora li se citesc aceste molifte sa citeasca din Psaltire si sa tina post negru in ziua in care se citesc rugaciunile. Daca e vorba de bolnavi sa tina doar post simplu sau cum hotaraste duhovnicul.

 

3) Preotii la randul lor trebuie sa tina post, sa se impartaseasca si sa fie curati. De aceea vedeti voi ca cei care fac aceste slujbe sunt mai mult la manastire. Acolo cum va spuneam sa impartasesc si spovedesc zilnic. Sunt pregatiti tot timpul. Preotul din parohiile obisnuite ezita de multe ori in a savarsi aceste slujbe deoarece de multe ori evenimentele zilnice nu-i permit sa fie pregatit tot timpul. De aici nu trebuie sa trageti concluzia ca preotii din orase sau sate nu au aceeasi putere ca cei din manastire. Dar ei se feresc pentru ca de multe ori lupta cu diavolul inseamna si probleme in familia lor. Diavolul nu se razbuna pe preot ci pe cei apropiati lui. Calugarul nu are familie. E singur.

Editat de _NeXuS_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prosteala mai mare ca asta n-am vazut in viata mea. Credinciosii sunt lipsiti de scutul preotiei? Deci un preot care e adulterin, lacom dupa bani, curvar, are scutul preotiei si poate citi aiurelile alea?

Yeah, right.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica ortodoxa agreeaza vrajitoria? Ca eu asta inteleg.

Dar a afirmat Biserica ca moliftele lui Vasile cel Mare sunt vrajitorii? Nu. Moliftele reprezinta o ierurgie, iar ierurgiile se impart in exorcisme, binecuvantari si sfintiri, toate instituite de catre Biserica.

 

Cred că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×