Sari la conținut
Forum Roportal
irca

Gemuri, dulceata si compoturi

Postări Recomandate

Dulceata de capsuni

Eu asa o fac:
1 kg de capsuni
1 kg de zahar
250 ml apa

se pune la foc incet la fiert, ca sa nu sa fie chiar gem, adica sa se pastreze capsunile cat ma intregi, cand fierb un pic se scot de pe foc, se lasa sa se mai raceasca dupa care iarasi se pun.

Aici vedetei o reteta de Ducleata de capsuni cu imagini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulceata de trandafiri

 

Dulceata de trandafiri este un deliciu absolut.

Ingrediente:

1 kg zahar, 1 l apa, 250g petale de trandafiri cu partile albe taiate, 1 lingurita sare de lamiie, zeama de la 1 lamiie

 

Mod de preparare

Se pune la fiert zaharul cu apa si cu zeama de lamiie, pina ce se leaga bine. In timpul fiertului, se stringe cu lingura spuma care se formeaza, pina cind siropul se curata bine. In timpul cit se leaga zaharul, se presara peste petalele de trandafiri sarea de lamiie si se framinta bine cu mina. Cind siropul s-a legat, se pun petalele de trandafir astfel pregatite si se lasa sa fiarba. Se pune in borcane dupa ce s-a racit bine.

 

Aici si reteta Dulceata de trandafiri cu imagini propusa de MC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai rapid eu fac dulceata de capsuni cu Gelfix de la dr. Oetker, nu trebuie fiert la nesfarsit, nu se pune conservant separat si iese foarte buna.

 

E nevoie 1 kg fructe, 1 kg zahar si 1 plic Gelfix. Scrie pe plic modul de preparare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Irca , cred ca ar fi bine daca le-ai lasa pe toate intr-un singur topic :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 kg zahar, 1 l apa, 250g petale de trandafiri cu partile albe taiate, ...

 

Daca stiam .... n-as fi aruncat la gunoi trandafirii prea infloriti din gradina sa nu faca mizerie daca sufla vantul!!!!!

 

De unde faci rost de petale??? sint curioasa.

 

Si eu am facut un gem Sambata din toate fructele ce aveam prin casa: 4 mango, 1 papaya mare, 1 ananas, capsuni, struguri, caise, piersici, mere, pere, pepene galben, portocale, lamiie plus smochine de pe pomul din gradina, 1 ruda de vanilie si zahar dupa gust.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stiam .... n-as fi aruncat la gunoi trandafirii prea infloriti din gradina sa nu faca mizerie daca sufla vantul!!!!!

 

De unde faci rost de petale??? sint curioasa.

 

Si eu am facut un gem Sambata din toate fructele ce aveam prin casa: 4 mango, 1 papaya mare, 1 ananas, capsuni, struguri, caise, piersici, mere, pere, pepene galben, portocale, lamiie plus smochine de pe pomul din gradina, 1 ruda de vanilie si zahar dupa gust.

 

Pai cresc la buni in gradina :yes:, e un soi de trandafir numit Rosa centifolia, si are niste flori foarte mirositoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cresc la buni in gradina :unsure:, e un soi de trandafir numit Rosa centifolia, si are niste flori foarte mirositoare.

 

Ce pacat ca nu sint bune trandafirii mei!!! N-am unde sa plantez altele si nici chef de munca nu prea am zilele astea!!!!

O sa caut prin magazinele de specialitate ... poate gasesc dulceata si ma va costa o fractiune din cel al rozelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un trandafir 2 perechi buze si un rasarit :unsure: cum preferi....seara eu zic ca merge o luna plina sau un apus mov

Editat de El`luchador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un trandafir 2 perechi buze si un rasarit :unsure: cum preferi....seara eu zic ca merge o luna plina sau un apus mov

 

 

Moderatori, transferati mesajul ratacit al topicul:

 

Cand iese badea la cosit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulceata de trandafiri se face cu orice tip de trandafir? :(

Si ma intreb daca ... dulceata dulcetii :) depinde de la trandafir la trandafir :cheer:... Am mancat o data si mi s-a facut rau, la cat de dulce era ... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×