Sari la conținut
Forum Roportal
Marinius

Hipnoterapie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. Recunosc ca aceasta tema pe un forum, mai ales ca ma implica pe mine pare absurd. Motivul este clar: nu ma cunoasteti; insa nici eu nu cunosc o persoana care a fost la sedinte de hipnoterapie si de aceea abordarea aceasta mi se pare logica, in special ca sunt foarte multi useri pe acest forum.

 

Imi este teama de hipnoterapie tocmai datorita fortei de sugestionare asupra individului si modificarea, intr-o anumita masura, a sistemului sau. Insa, sunt intr-o stare psihica destul de grava; si este mult prea complex de a continua mai mult, pentru ca are legatura cu toata viata mea.

 

Deci, acest topic este adresat celor care au aceasta experienta.

 

 

(am fost destul de vag, realizez asta. oricum, scopul este acela de a ma informa despre experientele voastre)

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa intrebi pe aici sigur vei avea un raspuns

 

si dupa umila mea parere nu cred ca iti este necesara aceasta . insa mai bine intrebi unde te am redirectionat :doh:

Editat de *Serendipity*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.scribd.com/doc/10323541/Hipnoza...lie-P-Vasilescu

 

Hipnoterapia este o formă de psihoterapie ce combină inducţia transei hipnotice cu tehnici individualizate de consiliere. Foarte pe scurt, hipnoterapia este terapia sub hipnoză care ajută oamenii să se refacă.

 

Hipnoterapia se prezintă ca un sistem de intervenţie spectaculoasă şi rapidă, care remodelează sentimentele de competenţă şi de

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic sa intrebi pe aici sigur vei avea un raspuns

 

si dupa umila mea parere nu cred ca iti este necesara aceasta . insa mai bine intrebi unde te am redirectionat :doh:

 

 

Iti multumesc pentru ajutorul oferit, chiar daca cunosc acest site.

 

Din nefericire starea aceasta este grava. Cunosc ce reprezinta o problema grava si ce este doar o etapa varstei. Starea aceasta ma afecteaza pe toate planurile. Da, inclusiv pe cel intelectual. Nu am mai citit o carte de doua luni si muzica clasica nu am mai ascultat de aproape patru luni. Arta? din nefericire nu am mai atins un tablou cu imaginatia de mult timp. Starea aceasta este literarmente un purgatoriu. Sunt constient ca si perceptia mea s-a schimbat, nu numai intelectuala dar si perceptia asupra formei (culoarea pe care detine un obiect etc)

 

oricum, mult mai complex. speram ca poate exista un user pe acest forum care a trecut printr-o astfel de sedinta... dar am sa revisitez acel site.

 

O zi buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in viata trebuie sa treci prin mai multe stadii ca sa te reinventezi :doh: involutia va aduce si mai multa evolutie la depasirea acesteia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar care este problema ta efectiv?

 

Pe scurt.

 

Am studiat psihologia de la 16 ani, si nu cea de liceu (carti psihologice, si doar pentru cunoastere obiectiva. logic, nu am facut o selectie) si am realizat ca prezint simptome D.I.D. Totul incepe cu o durere in zona fruntii, dupa 2-3 saptamani de depresie, sa spunem. Simt aproape un gol apoi in frunte, lobii frontali nu mai functioneaza normal. Temperatura corpului uneori o ia razna. Incep sa gandesc diferit, nu imi mai controlez apoi gandurile (de la tatal meu este extraterestru, la citesc gandurile celuilalt etc) Consum alimente diferite. Imi este foarte, foarte dificil sa traiesc in prezent. Am probleme in amintirea si unor actiuni ce au avut loc in urma cu cateva ore, si desigur ziua trecuta (in mod cronologic). Mintea este dezorganizata. Imi este foarte teama sa merg pe strada, printre oameni, pe langa animale etc. Sunt foarte agresiv. Nu mai pot socializa. Nu imi mai amintesc nimic din ce am studiat. Asta, atunci cand nu sunt eu. Vocabularul meu se dizolva. Nu mai imi amintesc nimic din ce am citit. Emotiile o iau razna, am ganduri de suicid si de omucid. Imaginatia mea devine una macabra: pot sa imi imaginez, poate chiar simtind placere, sau nici o emotie, (EG.) - (grafic!): o persoana taiata iar apoi cu matele scoase si spanzurata (simbolic) cu proprile mate. a... da...

 

Atunci cand sunt eu sunt o persoana calma, o persoana ce doreste sa se dezvolte si sa ajute pe ceilalti. Imi dezvolt vocabularul, cunoasterea prin studierea filosofiei, psihologiei, literaturii, artei si emotiile cu ajutorul compozitiilor clasice (Beethoven, era printre preferatii mei. Il agream si pe Satie. In urma cu cateva luni muzica baroca era preferata mea pentru ca avea o precizie matematica. etc.

 

 

Aveam o metoda ce se aseamana cu cea a lui Albert Ellis. (inainte de a il studia ma foloseam de o metoda pe care am descoperit-o prin autocunoastere). oricum. nu mai conteaza.

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... Din moment ce Freud a abandonat metoda hipnozei pentru ca nu dadea rezultate de durata, si a descoperit o metoda mai buna... de ce sa alegi o metoda invechita, si care de fapt pe termen lung nu te vindeca??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai... Din moment ce Freud a abandonat metoda hipnozei pentru ca nu dadea rezultate de durata, si a descoperit o metoda mai buna... de ce sa alegi o metoda invechita, si care de fapt pe termen lung nu te vindeca??

 

Doresc sa incerc diverse metode; sa experimentez. Asta era dorinta mea, asta si cand eram in controlul problemei. Pentru ca o am din copilarie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×