Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Varsta de 2-3 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Al meu baiat are 2 ani si 8 luni si a inceput sa faca probleme. Este uneori nervos si agitat, incepe sa nu mai asculte, strica obiecte, are nemultumiri si frustrari. Este o fire destul de incapatanata...Ce sfaturi aveti pentru mine ? Cum ar trebui sa ma port cu el ? Sa fiu dur ? Sa fiu intelegator si rabdator ? Sa imi impun punctul de vedere indiferent de situatie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Al meu baiat are 2 ani si 8 luni si a inceput sa faca probleme. Este uneori nervos si agitat, incepe sa nu mai asculte, strica obiecte, are nemultumiri si frustrari. Este o fire destul de incapatanata...Ce sfaturi aveti pentru mine ? Cum ar trebui sa ma port cu el ? Sa fiu dur ? Sa fiu intelegator si rabdator ? Sa imi impun punctul de vedere indiferent de situatie ?

 

Mezinul meu are 2 ani si 10 luni,deci sa ne impartasimexperientele,ca sa facem fata... :)

 

Incep cu intrebarile:cate dulciuri mananca si cat se uita pe cartwoon network?Ce inseamna ca are nemultumiri si frustrari...mai multe detalii

 

Intreb pentru ca agitatia si nervozitatea sunt in stransa legatura cu cantitatea de zahar pe care o ingereaza zilnic.Pe langa asta,copilul imita comportamentul parintilor,e oglinda lor de la lucrurile importante pana la cele mai mici si nesemnificative gesturi.

 

Ce recomand eu,pentru ca la mine da roade:fii calm,vorbeste bland si destul de incet cu copilul,dar si in general,in casa.Daca esti dur,nu obtii decat ceva mai multa incapatanare...fii doar ferm si tine-te de cuvant .

Cand ii impui punctul tau de vedere,obtii exact contrariul...explica-i calm de ce e bine sa faca sau nu un lucru anume, vorbind cu copilul de la aceeasi inaltime (nu-l privi de sus niciodata!) ca si cum ai discuta cu un adult :huh: ...

Ii impui ceva,numai daca e in pericol...atunci nu ai timp de explicatii...Insa,cand se linisteste,explica-i de ce ai facut asa si nu altfel.

 

mai revin cu detalii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos .

A trecut multa vreme de cand fetita mea avea varsta fiului tau dar imi amintesc perfect ca era la fel cum spui tu ca este fiul tau .

Nimic nu-i placea , pe ce punea mana strica , mereu plangacioasa era de groaza ce sa mai .

Noi + 2 bunici cu calm si intelegere am trecut peste aceasta perioada si asa te sfatuiesc si pe tine .

Stateam de vorba cu ea , ii explicam de ce nu este bine sa faca aia sau ailalta , mare lucru nu stiu daca pricepea ea pe atunci .

Cand a mai crescut (6 ani ) s-a schimbat total .

Iti doresc sa ai multa rabdare :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mezinul meu are 2 ani si 10 luni,deci sa ne impartasimexperientele,ca sa facem fata... :)

 

Incep cu intrebarile:cate dulciuri mananca si cat se uita pe cartwoon network?Ce inseamna ca are nemultumiri si frustrari...mai multe detalii

 

Intreb pentru ca agitatia si nervozitatea sunt in stransa legatura cu cantitatea de zahar pe care o ingereaza zilnic.Pe langa asta,copilul imita comportamentul parintilor,e oglinda lor de la lucrurile importante pana la cele mai mici si nesemnificative gesturi.

 

Nu prea se uita la TV. Se uita la o-la-la sau cum se numeste emisiunea de se canta. Dulciuri mananca destul de putin dar e posibil sa fie si de la ele...daca nu il lasa sa faca ce vrea devine nervos :( Daca ii cer sa asculte devine iar nervos si agitat. Vrea ca tot sa fie ca el.

 

Ce recomand eu,pentru ca la mine da roade:fii calm,vorbeste bland si destul de incet cu copilul,dar si in general,in casa.Daca esti dur,nu obtii decat ceva mai multa incapatanare...fii doar ferm si tine-te de cuvant .

Cand ii impui punctul tau de vedere,obtii exact contrariul...explica-i calm de ce e bine sa faca sau nu un lucru anume, vorbind cu copilul de la aceeasi inaltime (nu-l privi de sus niciodata!) ca si cum ai discuta cu un adult :huh: ...

Ii impui ceva,numai daca e in pericol...atunci nu ai timp de explicatii...Insa,cand se linisteste,explica-i de ce ai facut asa si nu altfel.

 

mai revin cu detalii...

 

Ce spui tu este cam ca la carte...am si eu spok dar parca nu merg toate astea :) Problema este ca acum e in italia la bunica de acolo iar aici sta mult cu parinti mei :D Poate schimbarea de loc il face sa fie mai agitat...

 

Sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos .

A trecut multa vreme de cand fetita mea avea varsta fiului tau dar imi amintesc perfect ca era la fel cum spui tu ca este fiul tau .

Nimic nu-i placea , pe ce punea mana strica , mereu plangacioasa era de groaza ce sa mai .

Noi + 2 bunici cu calm si intelegere am trecut peste aceasta perioada si asa te sfatuiesc si pe tine .

Stateam de vorba cu ea , ii explicam de ce nu este bine sa faca aia sau ailalta , mare lucru nu stiu daca pricepea ea pe atunci .

Cand a mai crescut (6 ani ) s-a schimbat total .

Iti doresc sa ai multa rabdare :P

 

Multumesc la fel :doh: Incerc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea se uita la TV. Se uita la o-la-la sau cum se numeste emisiunea de se canta. Dulciuri mananca destul de putin dar e posibil sa fie si de la ele...daca nu il lasa sa faca ce vrea devine nervos :) Daca ii cer sa asculte devine iar nervos si agitat. Vrea ca tot sa fie ca el.

 

 

Normal ca devine nervos...bunicii sunt mai permisivi si vii tu cu ordinea si disciplina :huh:

Cu sucurile din comert cum sta?Bea des?

 

Ce spui tu este cam ca la carte...am si eu spok dar parca nu merg toate astea :D Problema este ca acum e in italia la bunica de acolo iar aici sta mult cu parinti mei :P Poate schimbarea de loc il face sa fie mai agitat...

 

carte,ne-carte ,la mine doar asta da roade :)

Nu cred sa aiba vreo problema schimbarea...Din moment ce te vede din an in pasti,nu prea mai reprezinti o autoritate.Incearca prin joaca,asta e singura modalitate de a-l recuceri. :(

 

Inca ceva...cum sta cu consumul de fructe si legume proaspete?E vitaminizat corespunzator?

Are parteneri de joaca de varsta lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca devine nervos...bunicii sunt mai permisivi si vii tu cu ordinea si disciplina :huh:

Cu sucurile din comert cum sta?Bea des?

 

Nu bea sucuri din comert...eventual fresh de portocale sau ceva sucuri de morcovi, banane...

 

carte,ne-carte ,la mine doar asta da roade :)

Nu cred sa aiba vreo problema schimbarea...Din moment ce te vede din an in pasti,nu prea mai reprezinti o autoritate.Incearca prin joaca,asta e singura modalitate de a-l recuceri. :(

 

Nu chiar din an in pasti...sta o saptamana cu parintii mei o saptamana cu noi...cam asa :) Eu reprezint o autoritate in fata lui dar nevasta mea nu prea...si aici e problema pentru ca are probleme cu el in italia...eu vorbesc cu el la telefon zilnic si incerc sa il mai calmez...ma gandesc ca poate schimbarea de mediu, limba si faptul ca este departe de parintii mei sa il faca mai agitat.

 

Inca ceva...cum sta cu consumul de fructe si legume proaspete?E vitaminizat corespunzator?

Are parteneri de joaca de varsta lui?

 

Nu are probleme cu alimentatia...mananca bine si de toate. I-am dat imunizante mai mereu deci este si vitaminizat...parteneri de joaca aici in romania are....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu chiar din an in pasti...sta o saptamana cu parintii mei o saptamana cu noi...cam asa :o: Eu reprezint o autoritate in fata lui dar nevasta mea nu prea...si aici e problema pentru ca are probleme cu el in italia...eu vorbesc cu el la telefon zilnic si incerc sa il mai calmez...ma gandesc ca poate schimbarea de mediu, limba si faptul ca este departe de parintii mei sa il faca mai agitat.

 

Tatii astia!!! :doh:

 

Asa-s mamele...au mereu probleme pe care le rezolva tatii.Nu dispera,timpul le rezolva pe toate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul nostru are 2 ani si la fel, a inceput sa faca figuri, mai ales cu bunicii. Aveti dreptate, acum imi dau seama ca dulciurile il agita, bunicul ii face multttt prea multe pofte printre care ii da si biscuiti, eugenii, noi suntem total impotriva...da n-avem cum sa-l convingem :doh:

 

Cu noi nu prea ii merge, m-am pus intotdeauna deacord cu sotul si cand unul zice nu...asa ramane. Am observat ca la bunici incearca, daca mamaia ii interzice ceva reuseste si scoate ce vrea de la tatai-su.

 

Cand nu-i convine ceva se da cu curu de pamant si se pune pe urlat, eu il las acolo si imi vad de treaba, ii zic ca m-a suparat si plec calma, are efect, nu sta mult jos, se ridica, vine la mine si vrea sa ma imbuneze si ii explicic cu ce greseste.

 

Cu noi e mai calm desi suntem mai radicali, nu stam sa ne rugam de el, televizorul nu-l intereseaza (ori si pentru ca e inca mic). Noi avem norocul ca sta foarte mult afara, are multe activitati, se joaca cu animalele, sta in gradina, aduna iarba....

 

Baiatul vostru nu o fi agitat doar ca sa va atraga atentia? Cand eram mica eram foarte nervoasa si asta pentru ca parintii nu aveau timp de noi si as fi facut orice sa le atrag atentia, fie ele si lucruri rele.

 

Se linisteste cand colorati, va jucati cu plastilina sau ii povestesti ceva? poate cauta doar afectiunea voastra :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti dreptate, acum imi dau seama ca dulciurile il agita,

 

Fa un test:da-i sa bea un ceai indulcit cu zahar si vezi la cat timp de la terminarea ceaiului nu te mai intelegi cu el ....iar el nu se mai poate controla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fa un test:da-i sa bea un ceai indulcit cu zahar si vezi la cat timp de la terminarea ceaiului nu te mai intelegi cu el ....iar el nu se mai poate controla.

Nici nu-i nevoie, mi-am adus aminte ca duminica a primit multe dulciuri (kindere vreo 5 :o: ) si s-a infruptat cu vreo 2 una dupa alta, eheee....parca era bagat in priza :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×