Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

Contor gaze gasit deteriorat pe scara blocului

Postări Recomandate

Salut

 

Acum cateva zile un vecin ma alertat ca a vazut contoarul meu de gaze deteriorat. Locuiesc la bloc si acesta se afla impreuna cu toate celelalte contoare pe scara blocului la intrare. Am constatat ca intradevar acesta fusese vandalizat si se furase display-ul electronic al contoarului (ce or face cu asta hoti habarnam)

 

Am reclamat, a venit o echipa de la distrigaz sud si a rezolvat .... dar cu urmatoarea factura apare pe langa un consum de gaze estimat de ei chiar mai mare decat luna trecuta (cand a fost mai frig) apare un contoar nou 500 ron + montaj

 

Mentinonez ca am fost si la politie in aceeasi zi si am reclamat incidentul iar hartia cu numarul de inregistrare de la politie am atasato la documentele care au ajuns la Distrigaz Sud

 

Din ce stiti voi este ok sa mi se impute mie aceste toate aceste sume ... exista posibilitatea contestarii acestei facturii, eventual fara sa ajung in instanta ?

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La orice furnizor de utilitati (gaze, energie electrica, apa etc) bransamentul iti apartine, si ca atare inclusiv contorul. Poti sa-i chemi in instanta dar parerea mea e ca nu vei avea castig de cauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate daca scriai ''Contor'' se gaseau binevoitori sa raspunda.

Contoar nu exista in lb romana.

Daca ai facut plangere la politie,nu ar trebui sa platesti extra pentru un contor nou.

Se pot aranja lucrurile si fara a ajunge in instanta.Mergi cu copia dupa plangere la Distrigaz si pune-i sa urmareasca vandalii.

Totusi nu inteleg ce ar face unii cu Dispaly-ul electronic al contorului.Si cum sa fure numai display-ul electronic???????E treaba ciudata si bate la ochi.Ma rog,nimic nu ma mai mira in Ro.

 

PS:CONT

Editat de mau77mau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu bransamentul asa e, insa cum ar trebui procedat?

Plantoane ale locatarilor?

 

Mai firesc ar fi ca societatile respective sa asigure cumva echipamentele.

Societatile nu pot sa asigure bunuri care nu le apartin sau pentru care nu au un interes direct (asa zice teoria in asigurarile de bunuri si proprietati). Ar putea insa sa ofere langa abonament si un contract de asigurare adecvat (la tarifele pe care le practica, ar putea chiar sa-l ofere bonus).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Societatile nu pot sa asigure bunuri care nu le apartin sau pentru care nu au un interes direct (asa zice teoria in asigurarile de bunuri si proprietati). Ar putea insa sa ofere langa abonament si un contract de asigurare adecvat (la tarifele pe care le practica, ar putea chiar sa-l ofere bonus).

Hm.

 

Totusi, prin echipamentele respective se produce un profit.

Proprietarul ar raspunde de ele daca s-ar afla in apartamentul lui, cum e cu contorul de electricitate.

 

Altfel, varianta plantonului la contoare si covorase de sters pe picioare e cat se poate de plauzibil.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....se furase display-ul electronic al contoarului (ce or face cu asta hoti habarnam)

Primul indiciu :o: : hotii e probabil sa fie cunoscatori de electronica. (hoti de buzunar cu facultate :doh: )

 

Ce sa-i faci daca viata e asa grea, vrei sa faci ceva si n-ai cu ce... Dar poate om scapa de hotii astia. (si nu ma refer la amaratii de hoti de display-uri...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zi merci ca nu te acuza de inscenare...

 

Pardon, asta o poate demonstra doar politia. Daca este cazul, fireste.

 

Ti s-a intamplat doar tie de pe toata scara ?

 

Se mai contoriza undeva consumul de gaze ?

 

Eu sunt doar curioasa...

 

Acel contor , este bun al tau . Iar paza si asigurarea bunurilorr proprii , ne apartine.

Si motorul este bunul tau... Daca ti-l fura cineva , ti-l plateste cel de la care l-ai cumparat ?

 

cred ca nu exista comparatie intre un bun al meu gen motocicleta sau televizor si contor de gaze care este situat intr-un loc in care singura sansa de al proteja de hoti ar fi sa angajez un gardian

 

nu mai exista alta cale de contorizare a consumului ...

 

faza cu inscenarea banuiesc ca este o gluma

 

doar contorul meu a patit asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contorul apartine distribuitorului de gaze. In mod logic nu ar trebui sa-ti impute taxa avand in vedere incidentul. Dar traim in Romania si nimic nu ma mai mira. Incearca macar sa negociezi plata acestei taxe in rate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×