Sari la conținut
Forum Roportal
only_me

Nu imi vine sa traiesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu ce am.plang de fiecare data cand sunt singura si simt ca nu am pentru ce sa traiesc.nu imi vine sa ies din casa,nu imi vine sa vorbesc cu nimeni.nu vreau nimic.cand ies pe undeva,maschez toate trairile mele,par normala,dar cand raman singura iar ma napadesc gandurile negre..fizic,nu am nici o boala,dar ma gandesc mereu la moarte

Daca ii asculti pe psihologii astia, doctorii astia in filosofia moralei vei ajunge sa te sectionezi cu o locomotiva !!! Aia e cea mai buna metoda daca tot de framanta gandu. NU MAI INTRA NICIODATA PE FORUMU ASTA *****.

Editat de Resigned

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ca da,poate ca nu...dar n mod cert macar voi putea discuta cu cineva.ca in realitate nimeni nu stie cum sunt eu de fapt

 

da ma rog..ce ma astept eu sa ma inteleaga cineva care probabil are o groaza de prieteni,are o familie frumoasa si un serviciu acceptabil,o casa si probabil o masina bunutza..anyway..ma intorc la citit carti atunci,scuze de deranj

 

Pentru toate astea trebuie sa muncesti. Cu ce te ocupi, inafara de citit carti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce am.plang de fiecare data cand sunt singura si simt ca nu am pentru ce sa traiesc.nu imi vine sa ies din casa,nu imi vine sa vorbesc cu nimeni.nu vreau nimic.cand ies pe undeva,maschez toate trairile mele,par normala,dar cand raman singura iar ma napadesc gandurile negre..fizic,nu am nici o boala,dar ma gandesc mereu la moarte

 

Problema ta e ca ai o depresie. Si asta apare de obicei cand nu ai prieteni si hobbyuri. Sfatul meu e sa mergi la un psiholog si totul va fi bine.

 

Si inca un sfat al meu ar fi sa arunci cartile la gunoi si sa iesi in lume si sa socializezi. Si preferabil ar fi ca cel putin o data la 2 saptamani sa iesi cu o/un prietena/prieten cu care te intelegi mai bine si sa mergeti sa jucati un tenis de camp sau sa mergeti la iarba verde. Daca stai toata ziua in casa si citesti carti o sa te bage intr-o depresie si mai mare...

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stai toata ziua in casa si citesti carti o sa te bage intr-o depresie si mai mare...

 

E ceva rau in a citi ?? Ca sa vezi unde era sursa depresiei ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ceva rau in a citi ?? Ca sa vezi unde era sursa depresiei ...

 

A citi o carte seara nu e nici o problema, dar a citi carti 24 de ore pe zi, 7 zile din 7 pe saptamana e o problema. Si eu am avut o cunostinta care toata ziua nu facea altceva decat sa citeasca carti. Nu iesea in oras, nu socializa. Doar cintea carti in continuu, pana in 2007 cand intr-o seara s-a sinucis si nimeni nu stie de ce...

 

Ideea e ca atunci cand cineva se inchide in el si incepe sa citeasca excesiv, asta e un semn rau.

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A citi o carte seara nu e nici o problema, dar a citi carti 24 de ore pe zi, 7 zile din 7 pe saptamana e o problema. Si eu am avut o cunostinta care toata ziua nu facea altceva decat sa citeasca carti. Nu iesea in oras, nu socializa. Doar cintea carti in continuu, pana in 2007 cand intr-o seara s-a sinucis si nimeni nu stie de ce...

 

Ideea e ca atunci cand cineva se inchide in el si incepe sa citeasca excesiv, asta e un semn rau.

 

da foarte rau.m-as sinucide si eu ,da nu mai am timp.

dar daca pictezi 24/7?

dar daca construiesti o racheta 24/7?

dar daca te antrenezi 24/7 ?

l*aba excesiva poate fi un semn rau,dar in nici un caz o pasiune care iti ocupa tot timpul.(tot timpul impropriu spus,ca eu poate as vrea sa citesc 24/7 dar cine plateste chiria si alte alea)

 

nu stiu ce am.plang de fiecare data cand sunt singura si simt ca nu am pentru ce sa traiesc.nu imi vine sa ies din casa,nu imi vine sa vorbesc cu nimeni.nu vreau nimic.cand ies pe undeva,maschez toate trairile mele,par normala,dar cand raman singura iar ma napadesc gandurile negre..fizic,nu am nici o boala,dar ma gandesc mereu la moarte

 

mai ales ca esti sanatoasa fizic si pari normala deja ai prea multe. :(

probabil treci prin perioada aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce am.plang de fiecare data cand sunt singura si simt ca nu am pentru ce sa traiesc.nu imi vine sa ies din casa,nu imi vine sa vorbesc cu nimeni.nu vreau nimic.cand ies pe undeva,maschez toate trairile mele,par normala,dar cand raman singura iar ma napadesc gandurile negre..fizic,nu am nici o boala,dar ma gandesc mereu la moarte

si uite asa cu pasi marunti dar siguri,te inchizii din ce in ce mai tare in tine.Esti poate melancolica,dar mie asta mai degraba suna a o mica depresie. faptul ca te inchizii in tine mai rau face,incearca sa nu mai maschezi acele sentimente si da-le drumul spune ce simte exteriorizeazate...efectiv da drumul si spune tot.Tipa fa orice dar scapa de acele ganduri.Nu lasa sa puna ele stapanire pe tine ca asa va fi rau de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cand eram mai mica am avut un fel de depresie :(

Simteam ca eu nu am niciun rost pe lume.De ce traiam?Doar ca sa ma inmultesc si sa perpetuez specia?

Ma gandeam ca nimeni nu imi va simti lipsa.

Dar apoi mi'am dat seama ca erau doar copilarii.

Mi'am dat seama ca sunt dependenta de lumea asta mare si rea :D

Am o familie care ma iubeste si pentru care as face orice.

Incearca sa nu te mai gandesti la asta.

Gandeste'te ca parintii tai te adora.

Ce ar face ei fara tine?

Trebuie sa stii ca nu esti nici prima nici ultima care trece printr'o depresie.

Think positive :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da ma rog..ce ma astept eu sa ma inteleaga cineva care probabil are o groaza de prieteni,are o familie frumoasa si un serviciu acceptabil,o casa si probabil o masina bunutza..anyway..ma intorc la citit carti atunci,scuze de deranj

 

Aha, te atrage cea mai veche meserie din lume si nu sti cum sa debutezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×