Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Kabbalah

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Kabbalah este o miscare in interiorul iudaismului, generata de contaminarile poporului evreu cu credintele Babilonului, in general dualiste. Aceasta miscare s-a dezvoltat in perioada de inceput a Crestinismului, dar in interiorul iudaismului, inflorind la contactul cu lumea islamica (Spania), intrand in spatiul crestin in Evul Mediu (Inchizitia).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Am citit si eu cateva despre Cabalah, am rasfoit Zoharul (in limba romana) si am ajuns la concluzia ca ziua e prea scurta pt a putea pricepe eu ce-i in mintile unoe cabalisti.

Multe dive adera azi la Cabalah si cam face furori in mintile starurilor...o fi bine, o fi rau?

Dar pe acest pamant cica e loc pt toti.

Cred MariaB ca avem nevoie de un cabalist ca sa ne umplem lacunele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multe dive adera azi la Cabalah si cam face furori in mintile starurilor...o fi bine, o fi rau?
Miscarea la care adera multime de staruri contemporane, pentru ca e la moda, nu are legatura cu Kabbalah.

 

ce nu ai inteles citind Zoharul?

ai vreo nedumerire pe care o poti formula?

 

- putem incepe de aici o discutie pe tema Kabbalei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca te pasioneaza tema aceasta?! Si pe mine candva si avansam greu si m-am lasat pagubasa.

Momentan nu am cartea la mine ca as fi vrut sa comentam niste pasaje asa ca o sa te intreb daca ai citit Zoharul si ce anumeai vrea sa discutam legat de subiect.

Toate-s bune cand noi suntem buni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca te pasioneaza tema aceasta?! Si pe mine candva si avansam greu si m-am lasat pagubasa.

Momentan nu am cartea la mine ca as fi vrut sa comentam niste pasaje asa ca o sa te intreb daca ai citit Zoharul si ce anume ai vrea sa discutam legat de subiect.

Toate-s bune cand noi suntem buni!

 

am facut un curs de Kabbalah la Universitate (sectia ebraica)

nu pot spune ca ma interesaeaza subiectul, dar pot sa lamuresc unele lucruri si altora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am vazut Cabala asta scriindu-se in tot felul de feluri: Cabala, Kabala,Kabalah, Kabbala, Kabbalah...exista numai o varianta corecta?

Stiu ca etimologic cabala=traditie.

Din cele citite de mine a reiesit ca acesti cabalisti sunt niste oameni fff pioasi si exista o varsta restrictiva pt initiere si un numar restrans de adepti si partea feminina nu are acces la aceasta "stiinta". Am dedus bine?

Eu ma intreb de ce atata retinere si mister, s-a creat in jurul lor un nor de fum ce-i caracterizeaza ca niste oameni fff retrasi care umbla in clanuri si se roaga mereu.

Ei au o viata normala?

Ce carti au in studiu misticii (cabalistii) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa lamurim pentru inceput cateva lucruri

 

Kabbalah este cuvantul care trancrie cat se poate de exact cuvantul ebraic respectiv

asa cum numele proprii se spun si se scriu in multe feluri depinzand de limba in care sunt folosite, tot astfel si Kabbalah - mai ales pentru faptul ca si-a format o familie de cuvinte (cabalist, cabalistic..., asa dupa cum crestin vine de la Cristos, si deci asa ar trebui scris si pronuntat in limba roma^na, pentru ca nu ne spune hrestini!)

 

Kabbalah este mistica iudaica, in sensul in care vorbim despre o mistica crestina, de exemplu

cabalistul este o persoana care practica acest tip de mistica, sau care o studiaza - ceea ce in iudaism este identic

cabalistul seamana cu un calugar crestin - amandoi prefera sa practice misticismul in izolare si fara sa dea explicatii lumi despre aceasta experienta a lui

 

despre participarea femeilor:

este asa cum femeile ortodoxe nu au voie sa intre in altar, dar femeile catolice pot sa o faca fara sa se considere ca pangaresc altarul

in iudaism sunt mai multe "secte", fiecare cu principiile ei

 

daca vedem ciudatenii este pentru ca ochiul nostru vrea sa le vada!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa aflu mai multe despre kabbalah ...puteti sa`mi recomandati ce sa citesc ? pur si simplu ma intereseaza sa aflu cat mai multe ...unii imi spun ca e pacat sa ma intereseze alte religii ... e adevarat ? nu sunt cea mai mare crestina din Romania ...cred in Dumnezeu ...dar sincer nu prea am treaba cu biserica(in sensul ca nu merg la Biserica si nu am obiceiul sa ma rog seara sau dupa ce mananc)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa aflu mai multe despre kabbalah ...puteti sa`mi recomandati ce sa citesc ? pur si simplu ma intereseaza sa aflu cat mai multe ...
un proverb asiatic spune: "calatoria de o mie mile incepe cu un singur pas"

incepe cu ce iti cade la indemana, apoi lectura te va indruma spre lectura urmatoare, in functie de deschiderea ta... - in Kabbalah, acesta este un principiu, nu doar un sfat

 

unii imi spun ca e pacat sa ma intereseze alte religii ... e adevarat ? nu sunt cea mai mare crestina din Romania ...
sa afli, nu este condamnabil

este adevarat ca in Ortodoxie se spune sa nu vorbesti cu neortodocsi... - dar asta este pentru ca ti-ar putea dauna in cazul in care credinta ta se clatina...

 

cred in Dumnezeu ...dar sincer nu prea am treaba cu biserica(in sensul ca nu merg la Biserica si nu am obiceiul sa ma rog seara sau dupa ce mananc)
daca nu simti nevoia de a-l cunoaste pe Dumnezeu in Biserica, traieste asa cum il simti tu pe Dumenzeu - dar poti sa fii sigura ca oricand vei putea sa gasesti un drum spre Dmnenzeu prin Biserica ta

 

 

 

MariaB exista vreo legatura cu alchimia?
Kabbalah pusa in practica vizeaza si alchimia - dar nu la nivelul incepatorilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×