Sari la conținut
Forum Roportal
cosmineeel

c 905 GPS

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:D

 

SALUTARE HELP ME PLS

MI-AM LUAT SI EU SONY ERICCSON C905 SI AM OBSERVAT CA GPSUL FUNCTIONEAZA DOAR DACA SUNT CONECTAT LA INTERNET..... CE POT FACE SA-L POT UTILIZA SI DACA NU SUNT CONECTAT LA INTERNET ???????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neavand un sistem de operare (symbian sau windows )nu se poate instala un soft de navigatie Turn by Turn ,gen Garmin ,Tom Tom ,Route66 sau IGO ,el foloseste functia A-GPS care necesita conexiunea la Internet deoarece el descarca de acolo hartile necesare !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neavand un sistem de operare (symbian sau windows )nu se poate instala un soft de navigatie Turn by Turn ,gen Garmin ,Tom Tom ,Route66 sau IGO ,el foloseste functia A-GPS care necesita conexiunea la Internet deoarece el descarca de acolo hartile necesare !

 

GPS-ul e una, softul de navigare alta. Un telefon GPS e capabil sa receptioneze semnal GPS. A-GPS e un sistem de triangulatie prin reteaua de telefonie mobila care ajuta GPS-ul pentru o localizare mai rapida. Telefoanele mobile fiind orientate in mod evident spre comunicare in retea, receptorul GPS e comparativ slab. Dar exista si functioneaza. E71 meu se chinuie o vreme pana gaseste sateliti (fara sim), dar daca ai rabdare, ii gaseste. Trebuie verificat insa daca telefonul are functionalitate independenta (i.e. daca e utilizabil fara cartela sim), cum e cazul cu seria de smartphones de la Nokia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GPS-ul e una, softul de navigare alta. Un telefon GPS e capabil sa receptioneze semnal GPS. A-GPS e un sistem de triangulatie prin reteaua de telefonie mobila care ajuta GPS-ul pentru o localizare mai rapida. Telefoanele mobile fiind orientate in mod evident spre comunicare in retea, receptorul GPS e comparativ slab. Dar exista si functioneaza. E71 meu se chinuie o vreme pana gaseste sateliti (fara sim), dar daca ai rabdare, ii gaseste. Trebuie verificat insa daca telefonul are functionalitate independenta (i.e. daca e utilizabil fara cartela sim), cum e cazul cu seria de smartphones de la Nokia.

 

Pe E71 al tau ai un sistem de operare(Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI) pe cand C905 nu are un sistem de operare ci are unul propriu,iar receptorul GPS e folosit pentru pozitionarea pe o harta si aceasta harta nu poate fi instalata la C905!Tu banuiesc ca folosesti Garminul sau Sygic ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe E71 al tau ai un sistem de operare(Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI) pe cand C905 nu are un sistem de operare ci are unul propriu,iar receptorul GPS e folosit pentru pozitionarea pe o harta si aceasta harta nu poate fi instalata la C905!Tu banuiesc ca folosesti Garminul sau Sygic ?

 

Mai citeste odata mesajul meu, poate intelegi :fingers:

 

Sistemul de operare e un accesoriu si nu unul indispensabil - un receptor GPS genereaza coordonate geografice fara a avea un sistem de operare (are doar un soft de procesare a semnalului satelitar). Sistemul de operare ajuta la functionalitati aferente GPS-ului (navigare, localizare pe o harta, s.a.m.d.).

 

Un smartphone cu receptor GPS care poate functiona independent (i.e. nu e conditionat prin soft de a functiona doar cu reteaua de telefonie mobila activata) va avea aceeasi capacitate de pozitionare ca un GPS dedicat (mai putin sensibilitatea receptorului), dar cu aplicatii limitate (aici intervine rolul sistemului de operare, soft de navigare, GIS, etc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles foarte bine ce ai vrut tu sa spui ,dar Cosminel intreba altceva ,cum poate folosi navigatia fara a se conecta la internet ,iar la telefonul lui daca nu are un soft de navigare dedicat nu are cum sa foloseasca o harta pentru navigare inclusiv pozitionare!Referitor la A-GPS este asa cum spui si tu este un sistem de triangulatie prin reteaua de telefonie mobila dar in acelasi timp descarca si o pozitie a satelitilor de pe orbita ajutand la o pozitionare mai rapida .Daca ai alta idee referitoare la problema lui Cosminel ,te rog sa o expui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles foarte bine ce ai vrut tu sa spui ,dar Cosminel intreba altceva ,cum poate folosi navigatia fara a se conecta la internet ,iar la telefonul lui daca nu are un soft de navigare dedicat nu are cum sa foloseasca o harta pentru navigare inclusiv pozitionare!Referitor la A-GPS este asa cum spui si tu este un sistem de triangulatie prin reteaua de telefonie mobila dar in acelasi timp descarca si o pozitie a satelitilor de pe orbita ajutand la o pozitionare mai rapida .Daca ai alta idee referitoare la problema lui Cosminel ,te rog sa o expui!

 

Ai inteles pe dracu :o: Cosminel a intrebat de ce nu-i merge GPS-ul, nu navigatia, dar confunzi in continuare termenii. O bulina rosie pentru persistenta :eek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai inteles pe dracu :eek: Cosminel a intrebat de ce nu-i merge GPS-ul, nu navigatia, dar confunzi in continuare termenii. O bulina rosie pentru persistenta :doh:

 

Multumesc pentru apreciere ,am crezut ca acesta este un forum in care sa ne ajutam unii pe altii,nu sa intram in polemici! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru apreciere ,am crezut ca acesta este un forum in care sa ne ajutam unii pe altii,nu sa intram in polemici! :o:

 

Nu avem in ce polemica sa intram noi doi. Am intervenit pentru ca ai afirmat ceva incorect si, implicit, de o utilitate indoielnica. Nu aveai ce sa raspunzi la mesajul meu. Tot ce a iesit dupa, prin incercarile tale de a argumenta ca nu era incorect ce ai scris, e... stii cum se spune cu lucrul manual, nu? :eek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×