Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

Copilaria de altadat'

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

e un alt spirit acum..al vremurilor pe care le traim...pacat ca stau prea mult in fata calculatoarelor si nu au copilarie, pentru ca, datorita vremurilor in care traiesc, le-a disparut tocmai esenta copilariei: inocenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e un alt spirit acum..al vremurilor pe care le traim...pacat ca stau prea mult in fata calculatoarelor si nu au copilarie, pentru ca, datorita vremurilor in care traiesc, le-a disparut tocmai esenta copilariei: inocenta.

Cat de usor acuzi.

Ce inseamna inocenta pentru tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
saraci mai sunt copiii in ziua de azi....nu i-am vazut strangandu-se pe patura in fata blocului...jucandu-se cu papusi sau de-a scoala...cum faceam noi....

daca ii intrebi de batistuta; magarusul; leapsa; elasticul; patratica; castelul; tarile; tara, tara vrem ostasi; sotron; matele incurcate; imparate, imparate cat e cerasul la cetate; la perete stop; tomanap; nenea nae face baie in tigaie; flori, fete sau baieti; coarda; telefonul fara fir sau pititea(ascunsa)(cam atat imi amintesc momentan) banuiesc ca majoritatea nici nu stiu jumatate din jocurile acestea...:D<...

acum tot ce vad sunt copii care stau toata ziua la calculator...sau cand ii vad pe afara se alerga "impuscandu-se" sau luptandu-se...imi pare rau ca nu mai stiu jocurile pe care le jucam noi....inteleg ca vremurile s-au schimbat ...da parca prea mult....

 

Daca exista si pe timpul generatiei noastre PS3 sau Nintendo probabil ca am fi stat si noi 14 ore pe zi impuscand insurgets pe Metal Gear Solid sau Ghost Reckon :D Asta fiind valabil pentru baieti,ca fetitzele din ziua de azi sunt preocupate de alte "jocuri" cu Nae din a -5-a B...nu in tigaie ci in toaleta scolii. Telefonul fara fir exista inca dar se cheama mobil,iar coarda la fel numai ca nu mai este un joc ci o denumire... :P

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
saraci mai sunt copiii in ziua de azi....nu i-am vazut strangandu-se pe patura in fata blocului...jucandu-se cu papusi sau de-a scoala...cum faceam noi....

 

Cred ca noi nu aveam atatea optiuni. La TV era program 2 ore, la radio mare lucru nu era, poate si de asta citeam foarte mult, poate si de asta stateam mai mult pe afara.... ma rog astea erau conditiile.

Cat despre dulciuri, eu imi aduc amine de "ciocolata cu nisip" :P un fel de cheastie maro cu pulbere ciudata inautru, de consistenta si gustul nisipului si de amandinele de 3,75 lei (alea erau bune) :D imi mai aduc aminte de niste bomboane gretoase care lasau un fel de mazga pe limba, cica erau cu gem. Mai bine nu-mi mai aduc aminte... ma duc sa mananc o ciocolata adevarata :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ... nu am vrut sa supar pe nimeni ... si nu vreau sa jignesc generatia de astazi ... intr-adevar copiii din ziua de astazi sunt mult mai inteligenti decat eram noi ... acum la 14 ani au personalitate, pe cand noi ne jucam cu lopatica in nisip ... este clar ca lumea a evoluat in bine ... si ma bucur ca cei de azi au acces la informatii.... dar parca tot mai frumoasa a fost copilaria noastra ... fara griji si fara ... bani ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de usor acuzi.

Ce inseamna inocenta pentru tine?

 

Stai linistita ca nu acuz pe nimeni :D

Inocenta copiilor...atunci cand n-au nici o grija si se bucura de micile nimicuri ale vietii...insa intotdeauna vor fi discutii legate de acest subiect, suntem tentati sa contestam copilaria intro perioada cand se inregistreaza un asalt tehnologic, cu toate acestea consider ca fiecare generatie are propriul sau mod de a se manifesta, nu putem sa avem pretentia de la copiii zilelor noastre sa aibe aceeasi bucurie inocenta sau aceleasi placeri.

 

Azi, copiii nu se mai ridica cu orele din fata calculatorului, captivati de lumea virtuala, in care de multe ori se transpun, cum sunt de exemplu jocurile virtuale, violente de cele mai multe ori..."maine" odata cu alta generatie, copilaria va gravita probabil in jurul altor tentatii tehnologice si tot asa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totusi, copii nu ar trebui lasati sa faca excese. asta e de datoria parintelui sa ingrijeasca, pana el ajunge sa realizeze ca nu e sanatos.

copilului trebuie sa i se dea de 'lucru' mereu. pentru ca ala micu e ca si 'fiara'. se gandeste doar la ce ii place si daca nu ll-ar durea burtica ar manca pana i s-ar face rau. ca si catelusii.

 

eu ma indoiesc ca daca parintele si-ar face timp sa isi scoata copilul afara la un gratar si sa se joace de-a 'cazemata' cu el, copilul nu are face-o.

Copii ca si copii..dar parintii aia care se jucau in nisip ce lucra acuma?..ca doar voi vorbiti 'practic' de generatia copiilor vostri, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cer scuze ... nu am vrut sa supar pe nimeni ... si nu vreau sa jignesc generatia de astazi ... intr-adevar copiii din ziua de astazi sunt mult mai inteligenti decat eram noi ... acum la 14 ani au personalitate, pe cand noi ne jucam cu lopatica in nisip ... este clar ca lumea a evoluat in bine ... si ma bucur ca cei de azi au acces la informatii.... dar parca tot mai frumoasa a fost copilaria noastra ... fara griji si fara ... bani ...

 

My ass, ăştia de 14 ani cu siguranţă nu-s mai deştepţi dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
saraci mai sunt copiii in ziua de azi....nu i-am vazut strangandu-se pe patura in fata blocului...jucandu-se cu papusi sau de-a scoala...cum faceam noi....

daca ii intrebi de batistuta; magarusul; leapsa; elasticul; patratica; castelul; tarile; tara, tara vrem ostasi; sotron; matele incurcate; imparate, imparate cat e cerasul la cetate; la perete stop; tomanap; nenea nae face baie in tigaie; flori, fete sau baieti; coarda; telefonul fara fir sau pititea(ascunsa)(cam atat imi amintesc momentan) banuiesc ca majoritatea nici nu stiu jumatate din jocurile acestea...:P<...

acum tot ce vad sunt copii care stau toata ziua la calculator...sau cand ii vad pe afara se alerga "impuscandu-se" sau luptandu-se...imi pare rau ca nu mai stiu jocurile pe care le jucam noi....inteleg ca vremurile s-au schimbat ...da parca prea mult....

nici dulciurile nu mai sunt ce erau....tin minte cand eram mica....la fiecare "alimentara"...existau fel de fel de jeleuri, caramele, bomboane si chestii de astea la 500lei maxim 1000...doamne si cum prindeam cate o mie doua...mereu imi luam jeleuri...erau putine ...da eu eram fericita cu ele..:D...acum n-am mai vazut asa ceva...si multe dulciuri de pe vremea mea au disparut...si erau bune...si acum as mai manca daca as gasi...sa nu spun ca ma cautat un cartier intreg niste pufarine zilele trecute....

pfff vorbesc ca o babutza..;)

 

Ce vrei sa faci astea sunt timpurile...acuma copiii joca World Of Warcraft manaca cipsurii si bea Cola..sau schimbat timpurile.. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×