Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

Copilaria de altadat'

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am adus aminte de bicicleta Pegas. Am invatat sa merg pe bicicleta pe un Pegas Camping al varului meu si apoi am salivat dupa Pegasul ala hippiot cu saua lunga si coarne ca de Harley Davidson. Pana la urma atata i-am batut la cap pe ai mei, incat mi-au luat bicicleta de-aia. Ce-am mai batut strazile si coclaurii cu ea ... Dar chestia este ca nu mai reusesc sa-mi aduc aminte cum se chema Pegasul asta cu coarne. :doh: Un coleg imi spune ca se numea Pegas Kent, ceea ce mie mi se pare improbabil, doar n-ar fi dat comunistii nume ca al tigarilor.

 

Isi mai aduce aminte cineva cum se numea Pegasul cu coarne?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isi mai aduce aminte cineva cum se numea Pegasul cu coarne?

De Pegas Modern sau Pegas Kent imi amintesc si eu, ca aveam una.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca le scot iar pe piata.

 

Niste tineri au cumparat brevetul si fac unele asemanatoare. Le-am vazut intr-o stire la televizor, dar imi pare ca sunt ceva mai putin gratioase decat alea vechi. Sunt curios cat de bine se vor vinde.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niste tineri au cumparat brevetul si fac unele asemanatoare. Le-am vazut intr-o stire la televizor, dar imi pare ca sunt ceva mai putin gratioase decat alea vechi. Sunt curios cat de bine se vor vinde.

Nu cred ca au vreo sansa in competitia cu mountin-bikeurile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca au vreo sansa in competitia cu mountin-bikeurile

 

Sigur, va fi o batalie grea si nedreapta cand ai de-a face cu monstrii mondiali producatori de biciclete, dar sa vedem. Probabil ca nu vor reusi sa detroneze sau poate nici sa faca fata producatorilor de bicilete chic, dar nu stiu daca mounain-bikeul ca tip de bicicleta este invingatoare.

 

Printre ciclisti exista deja multe curente alternative, care folosesc biciclete gen Pegas (grupurile gen Compton, Cochete pe biciclete, VeloBelo si SkirtBike), apoi sunt cei care isi iau trekkies (biciclete de oras) sau altii prefera fixies adica bicicletele copilariei noastre, cu pinion fix, o singura viteza si cu butuc al pedalelor nu permite rotatia inversa, biciclete pe care le poti frana din pedale, cum faceam noi. Mai sunt si ceu cu reclinere, cruisere si choppere, biciclete excentrice de-a binelea.

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un magazin am vazut o reclama la sectia de licenta de pescar si vanator amator ...

"Copiii n-o sa-si aminteasca de ce mai buna zi de uitat la televizor" ... langa lozinca era o poza de familie unde mic-mare, de la bunici la nepoti sint la pescuit, par foarte fericiti

ca au prins un peste mare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×