Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

texte "STANDARD"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Banalul "ce faci?" "Ma bucur sa te intalnesc"

este doar inceputul. De aici incepe protocolul bla-bla-bla-ului cu rol de platose. Ideea este sa spui cat mai mult si sa informezi cat mai putin. Replicile amuzante pot fi foarte savuroase, cum ar fi de exemplu:"ce faci" -R: "nu stiu..." sau "particip la miscarea browniana universala..."

Revin cu idei, astept sa postati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa sparg eu gheata: un "text standard" folosit cand cineva vrea sa te refuze dar nu este in stare sa spuna "nu pot" sau " nu vreau" : " Bine, te sun eu saptamana viitoare"...Este evident una din cele mai folosite "expresii standard", si in multe cazuri este cel mai comod mod de a refuza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzi am ceva treaba asta cand nu ai chef de cineva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'Da, da.bine, cum zici tu!' :yes: ... cand nu ai chef de razboiala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"cool" mi se pare cand esti cu un prieten intr-un loc galagios, el iti explica ceva iar tu misti aprobator din cap... continuu dar de fapt nu intelegi si nu auzi nimic. tu aprobi, doar e prietenul tau, tre sa fi deacord cu el. problema intervine cand el iti adreseaza o intrebare care presupune un raspuns mai "elaborat" iar tu continui cu miscari pe verticala ala capului...continuand sa aprobi... STANDARD!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi pace un dialog standard din serialele care nu se mai termina:

"De cat timp stai acolo?" (la usa, cand intra unul si surprinde o discutie).

"De suficient de mult timp incat sa aud ca...."

 

"Buna seara dumneavoastra si ascultatorilor dumneavoastra."

 

"Cum iti merge?", " Si ce-ai mai facut?" (cand oboseste conversatia), "Cum e acolo?" (unuia care s-a mutat; intrebarea e pusa neaparat). "O zi buna", "Ne mai vedem", "Poate ne mai auzim" (dar in gandul tau "sper ca nu"), "Mai vorbim"...

 

"Transmite-i salutari lui cutarica..." (avea Seinfeld o poanta buna pe tema asta, de genul "Daca te preocupa soarta lui, pune mana pe telefon si transmite-i-le tu, lenesul naibii" :yes: )

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×