Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Victor Apostu

texte "STANDARD"

Rate this topic

Recommended Posts

Banalul "ce faci?" "Ma bucur sa te intalnesc"

este doar inceputul. De aici incepe protocolul bla-bla-bla-ului cu rol de platose. Ideea este sa spui cat mai mult si sa informezi cat mai putin. Replicile amuzante pot fi foarte savuroase, cum ar fi de exemplu:"ce faci" -R: "nu stiu..." sau "particip la miscarea browniana universala..."

Revin cu idei, astept sa postati!

Hai sa sparg eu gheata: un "text standard" folosit cand cineva vrea sa te refuze dar nu este in stare sa spuna "nu pot" sau " nu vreau" : " Bine, te sun eu saptamana viitoare"...Este evident una din cele mai folosite "expresii standard", si in multe cazuri este cel mai comod mod de a refuza.

ma scuzi am ceva treaba asta cand nu ai chef de cineva

'Da, da.bine, cum zici tu!' :yes: ... cand nu ai chef de razboiala

"cool" mi se pare cand esti cu un prieten intr-un loc galagios, el iti explica ceva iar tu misti aprobator din cap... continuu dar de fapt nu intelegi si nu auzi nimic. tu aprobi, doar e prietenul tau, tre sa fi deacord cu el. problema intervine cand el iti adreseaza o intrebare care presupune un raspuns mai "elaborat" iar tu continui cu miscari pe verticala ala capului...continuand sa aprobi... STANDARD!

Mie imi pace un dialog standard din serialele care nu se mai termina:

"De cat timp stai acolo?" (la usa, cand intra unul si surprinde o discutie).

"De suficient de mult timp incat sa aud ca...."

"Buna seara dumneavoastra si ascultatorilor dumneavoastra."

"Cum iti merge?", " Si ce-ai mai facut?" (cand oboseste conversatia), "Cum e acolo?" (unuia care s-a mutat; intrebarea e pusa neaparat). "O zi buna", "Ne mai vedem", "Poate ne mai auzim" (dar in gandul tau "sper ca nu"), "Mai vorbim"...

"Transmite-i salutari lui cutarica..." (avea Seinfeld o poanta buna pe tema asta, de genul "Daca te preocupa soarta lui, pune mana pe telefon si transmite-i-le tu, lenesul naibii" :yes: )

Edited by WinoStonehead