Sari la conținut
Forum Roportal
kosty compact

probleme internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salutare!eu sunt nou pe aici ,am citit regulile dar imi cer scuze daca incalc vreo una di greseala preventiv!nu sunt expert in calculatoare,ma pricep un pik si doresc sa aflu cat mai multe!

dar deocamdata am o problema?

am schimbat calculatorul si nu imi mai merge net ul!am internet de la o firma mica,prin ftp!stie cineva cum se fac setarile ptr o placa de retea noua?ca ma rog de 2 saptamani de cei care se ocupa cu netul dar nu mai vine nimeni!va rog ajutati ma am foarte multa nevoie de internet!va rog! orice pareri sau sugestii sunt acceptate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca atunci cand utilizezi un acronim (ftp, utp, ups etc), sa stii de unde provine acel acronim.

Nu poti sa primesti internet prin ftp pentru ca ftp e un serviciu utilizat in internet, (FTP= File Transfer Protocol).

Probabil ai vrut sa te referi la UTP, care este un tip de cablu utilizat in retelele de calculatoare (UTP= Unshilded Twisted Pairs).

Nu avem cum sa ghicim ce setari are furnizorul tau de internet, singura varianta e sa pui si IP-ul si DNS-ul pe detectie automata. Daca nu ti le da furnizorul de internet prin DHCP, asta e, va trebui sa-i astepti pe ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[Ce-a zis Paul] + sa te uiti la setarile din vechiul calculator. Apropo exista si cablu de retea FTP: Foiled Twisted Pairs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate are omul antena GSM pe acoperis. :D

nu am antena!e prin cablu!daca vreti sa vedeti ca utilizeaza ftp ul intrati pe www.cocotv.ro si uitati va !poate gresesc eu !dar in consecinta ce ar trebui sa fac?

 

[Ce-a zis Paul] + sa te uiti la setarile din vechiul calculator. Apropo exista si cablu de retea FTP: Foiled Twisted Pairs

si daca ma uit la setarile vechi as putea sa le fac si pe asta nou?si sa mearga?cum e cu MAC ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×