Sari la conținut
Forum Roportal
PunkY StylE

La 16 ani, parintii ma resping din rasputeri

Postări Recomandate

da bine acum vad....eu nu am mai stat sa citesc pana la capat...am vazut direct raspunsul tau si am zis sa te iau la rost.......dar na sa imi fie invatatura de minte pentruu viitor :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, da, aşa-i. Că doar nu tu ai fost aia care a mugit unei COPILE DE 16 ANI că mama ei NU O IUBEŞTE.

Fă, bă, bre, tu ştii ce ecouri pot avea vorbele tale şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si tu unde ai invatat ce efecte poate avea ceea ce am zis eu? acolo la mahala la tine?

 

Iti zic eu ce efecte poate avea: o poate elibera de presiunile pe care le fac astfel de parinti in numele asa zisei iubiri parintesti. Efectul asta il poate avea, care este cat se poate de benefic pentru ea.

 

Tu de ce sari asa, faci parte si tu din categoria mamelor care isi fac copii pe post de amant?

 

 

Iaca m-ai prins. :spiteful: Am 55 de ani, trăiesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce va deranjeaza, de ati sarit ca muscate de cur ?

 

Nu stiu ce repere etico-morale aveti, insa daca mama voastra ar fi imobilizata in pat, nu ia'ti da un pahar cu apa , sub rezerva ca nu'i problema voastra ?

 

Responsabil pentru depresia unui parinte , poate fi si copilul , prin actiunile sale .

daca mama mea ar fi bolnava normal ca as face asta....as sprijni-o dar atat cat as putea eu.

 

Asa si copilul ala cine la crescut asa? nu tot mama....el face ceea ce invata...deci tot datorita actiunilor ei ajunge asa.Fiecare suportam consecintele la ce facem. Si cum aici vb de un copil ce ia note mari si mai e si la un liceu bun,nu cred ca are prea multe motive sa o necajeasca pe mama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca un adult nu stie sa isi rezolve problemele aveti pretentia de la un adolescent sa faca asta? Eu nu inteleg sub nici o forma modul vostru de gandire, ma depaseste total.

 

Remarc totusi ca ai ocolit intrebarea mea, ceea de ma determina sa cred ca ai un punct de vedere limitat.

Dar pot fin deacord ca fiecare isi merita soarta pe care o are .

 

Haidi pa !

daca mama mea ar fi bolnava normal ca as face asta....as sprijni-o dar atat cat as putea eu.

 

.

Parintii nu's atotstiutori , au calitati si defecte ca fiecare dintre noi , n'au fercventat Facultatea de Parinti nici la zi nici la seral , unii sunt autodidacti, altii nu ... dar nu trebuie uitat ca sunt oameni .

 

Iaca m-ai prins. :spiteful: Am 55 de ani, tr
Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda...cam aici se termina discutia noastra.

Nu-mi mai pierd timpul cu tine.

 

Nu, nu, ai dreptate, cum să-ţi pierzi timpu' cu mine?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ii dau o cana cu apa pentru ca eu ii iubesc in continuare dar asta nu inseamna ca ii las sa imi conduca viata si sa faca astfel de presiuni asupra mea.

 

Cam pe la ce varsta un copil poate lua decizii , avand o constiinta de sine deplina ?

 

 

Bogdaproste, fiule! :spiteful:

Sa traiesti babo ! :lol2:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da nu spun ca poate e si fata mai razgaiata,dar sincer copilul asa a fost crescut...deci iarasi vina ei nu este. Nu o pot condamna nici pe mama pt ca ea asta stie sa faca,si atat a reusit sa o invete pe fata,dar poate sa faca o schimbare si mama.Si automat si copilul va face.

 

dupa o anumita varsta e vina copilului. adica cam de pe la varsta asta. acum constientizeaza mai bine lucrurile si isi poate da seama de complexitatea situatiilor. daca continui si in adolescenta cu razgaiala asta denota un egoism crunt. ar trebui sa fii suficient de matur sa nu te porti ca pustiul ala care plange imediat ce parintii nu-i cumpara ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm ..Imi place ca multi concentreaza atentia pe faptul ca fata isi 'atata' parintii . O fi si asta. Dar deja a spus ca atunci cand preia initiativa, i se arunca ironii de gen 'lasa, nu mai speli tu nici un vas ca daca pana acuma nu ai facut_o..' ..ei, asta e comportament matur din partea mamei?

 

si in alta ordine de idei, faptul ca e un copil razgaiat se trage si din cauza ca ea CAUTA sa atraga atentia, sa isi demonstreze prin alte perspective, ca mama ei o iubeste. Spune clar ca din punctul ei de vedere mama o iubeste fiindca ii cumpara de toate cand vine vorba de moda; etc .. prin ceva trebuie sa compenseze femeia.

Si daca 'razgaiala' in jurul careia va ambalati voi se refera la faptul ca da din gura pana i se CUMPARA ce vrea ea, va garantez eu ca un astfel de 'circ' este promovat in propria-i casa , de proprii parinti.

 

Ia mai lasati copilul in pace. Poate incerca sa fie mai responsabila; precum am spus - mananca si ea - dar prea exagerati cu razgaiala asta. Una e sa atragi atentia si alta e sa condamni in asa hal copilul.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×