Sari la conținut
Forum Roportal
lumi123

ajutor ! sunt disperata

Postări Recomandate

pe lumea asta sint foarte multi oameni car traiesc doar din ajutorul de handicapat . Daca mergi la oficiul ala pentru handicapati vezi acolo un puhoi enorm de oameni , schiopi , orbi fara miini sau cu alte handicapuri. Oameni care nu pot munci. Si care traiesc din doua milioane pe luna.

 

 

 

eu vorbeam acolo de 6 clatite nu de 2 ! Ia maninca tu 6 clatite si zi-mi daca nu te saturi !

3 clatite mincam dimineata , 3 clatite la prinz si seara o farfurie mare de cartofi prajiti cu doua ochiuri prajite

Ei na si tu nu muncesti dragul meu dar poti munci.Preferi sa stai pe spatele altuia.deci esti capabil sa muncesti si nu faci asta :cheer: ... nu vroiam sa ajung sa te critic dar deja esti aberant.

Bine manc sa zicem in fiecare zii numai clatite si cartofi da ghici ce....organismul meu de unde isi ia vitaminele.Am nevoie de verdeturi,am nevoie sa imi refac organismul dupa o iarna...in care am sarit peste vitamine si alte chestii.

 

Si apropo eu ca om care am alergie la ou.... iarasi prajeli sau grasimi nu pot manca ca ficatul meu nu suporta...grasimi sau asa ceva...si trebuie sa tin regim ce pisisci mei sa manc (iarba?)

 

 

Hai sa iti dau un exemplu chiria in Brasov vb, este de 100 de euro (da ca sa stai in gazda asta...nu sa iti inchiriezi o garsoniera...asta vise), apoi intretinerea....-hmmm probabil daca nu as mai folosii apa as platii vreo 20 de lei....- gazul vara vb cam cel putin 50 de lei... plus mancare sa zicem 200 de ron pe luna.... fac un calcul si ajung la concluzia ca am nevoie de cel putin 670 de lei...dar asta inseamna ca eu nu pot iesii never cu cineva la un suc. Nu pot sa imi cumpar nimic ce tine de strictul necesar de igiena...haine nici atat,si ce sa mai zic de incaltaminte ;)

 

Nu te inteleg de ce critici pe cei care-si castiga painea in mod cinstit .

Multumesc .Spune-i te ,rog , ce sacrificii faci pentru banii astia . Si chiar daca-i castigai in Romania cinstit nu vad unde-i problema .

M-a revoltat foarte tare atitudinea lui Oliver si criticile aduse tuturor .

 

El este foarte indignat ca lumea munceste.Nu ii mai da atentie.

Vreau sa va multumesc totusi ca mi-ati aratat cit de bogat sint comparativ cu voi. Nu mi-as fi inchipuit vreodata ca sint chiar asa de bogat. Ce fericit sint eu ca am un trandafir si ce disperati sint altii ca au 10 milioane ! Discutia asta m-a ajutat foarte mult si pe mine. O sa pun toata discutia asta intr-o nuvela cu dialogurile voastre si o iasa o povestire minunata, pe care o voi adauga la cartea mea.

 

Multumesc si la revedere ! :lol:

daca stii atat de multe despre depresie...atunci de ce nu te-ai ajutat pe tine la momentul potrivit?

 

Nu nu esti mai bogat ca noi...din contra...tu ceri sa nu fii judecat...dar exact asta faci tu altuia. Nu ai mila....nu stii ce inseamna sa iubesti....in concluzie nu esti bogat esti sarac nu ai suflet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca tu ii spui sa isi gaseasca vreun columbeanu sau sa faca nu stiu ce compromisuri ce educatie ii dai?

nu sunt de acord iun totalitate cu oliver,dar totusi va bazati prea mult fericirea pe considerente materiale....

Nu , m-ai inteles gresit .Cum as putea sa fac asa ceva ? Cred ca as fi cel mai nefericit om daca as vedea ca este nevoita sa faca compromisuri pentru ca m-as gandi ca eu sunt principala vinovata ca nu am fost in stare sa-i ofer eu mai mult .

Intotdeauna am educat-o sa aiba mandrie si incredere in fortele ei proprii , teama mea este sa nu fie nevoita sa recurga la asa ceva .

Frustrant este pentru mine ca nu stiu catre ce domeniu s-o sfatuiesc sa se indrepte .Este un copil bun , acum s-a reapucat de dans .

O incurajez din tot sufletul si ma bucura decizia ei de a dansa .

Poate ca ai dreptate ca ne bazam fericirea pe bani . Dar fara bani nu poti trai .

Sunt un pic confuza poate si din cauza problemelor pe care le am .

Intotdeauna i-am spus sa invete ca numai invatand poate reusi in viata si se poate ridica deasupra celorlalti .

 

a de s-ar sesiza odata si POLITIA ROPORTAL !!!

 

A doua varianta e cam imposibila. Parazitii paraziteaza pana le pui lant. Asta e firea lor.

 

Lumi .. sfatuieste-o pe fata ta sa invete acum. De bine de rau, daca ai ceva in cap reusesti sa te descurci in viata asta. Tu esti datoare sa o inveti sa isi castige painea, nu mai mult. Restul va tine de ea, dupa ce i se va contura caracterul.

Inca are sanse ca in 4 ani sa faca o facultate la stat, avand in vedere faptul ca poate obtine medii atat de mari.

Daca inca nu stie exact pe ce domeniu vrea sa continuea (ceea ce e normal la varsta ei) incurajeaz-o sa invete la toate. Daca e desteapta, nu ii strica. Si apoi, va avea astfel posibilitatea sa aleaga ce considera ca i se potriveste mai bine.

Ea trebuie sa stie ca singura ei grija majora e scoala. Restul responsabilitatilor sunt a adultilor. Eventual sa incerce sa fie putin ma intelegatoare (nu a i se pretinde), pentru ca v_ar ajuta pe voi cu mult. Spune-i asta.

Asteptam vesti.

 

Asa este . Eu tot timpul i-am spus ca invatand se va diferentia de ceilalti si ca singurul ei job in momentul de fata este scoala si sa incerce sa-l faca cat mai bine .

Frustrarea mea este ca nu sunt in stare sa-i ofer mai multe sanse .Un exemplu : s-o trimit intr-o scoala din afara pentru o luna de zile . ( am auzit ca exista aceasta posibilitate dar iti trebuie bani si ar fi o buna experienta pentru ea )

Acum s-a reapucat de dans si o incurajez in primul rand pentru miscarea pe care o face .Imi pare rau ca sunt in situatia asta si nu-i acord mai multa atentie .Recunosc , cateodata imi intra pe o ureche si-mi iese pe cealalta ceea ce-mi spune .Si nu este OK pentru ca ce consider eu ca sunt prostii poate pentru ea sunt lucruri importante.

Incerc sa ma adun cu toate ca mi-e foarte greu .

Tineti-mi pumnii , incerc sa reduc din stocuri dand inapoi din marfa . Este o mica speranta de care ma agat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frustrarea mea este ca nu sunt in stare sa-i ofer mai multe sanse .Un exemplu : s-o trimit intr-o scoala din afara pentru o luna de zile . ( am auzit ca exista aceasta posibilitate dar iti trebuie bani si ar fi o buna experienta pentru ea )

dar nu e neaparat acum nevoie sa mearga la o scoala straina...poate asta sa faca in timpul liceului are timp 4 ani de zile.Si apoi in liceu,bine pt asta trebuie sa aiba acel liceu parteneriat cu socrates...sau ceva de genul asta, ar putea merge printr-o bursa. Am eu colege de facultate care in liceu asa au mers printr-un program de burse.Si ai acolo tot felul de optini referitoare la perioada. Si naprobabil ca banii primiti de la ei nu vor ajuge(acum depinde ca colegele mele au zis ca lor le-au ajuns dar asta a insemat sa isi mai reduca din mofturi....dar s-au descurcat.) dar nu va avea nevoie de cine stie ce.Probabil doar sa aiba ea bani de buzunar cat sta acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar nu e neaparat acum nevoie sa mearga la o scoala straina...poate asta sa faca in timpul liceului are timp 4 ani de zile.Si apoi in liceu,bine pt asta trebuie sa aiba acel liceu parteneriat cu socrates...sau ceva de genul asta, ar putea merge printr-o bursa. Am eu colege de facultate care in liceu asa au mers printr-un program de burse.Si ai acolo tot felul de optini referitoare la perioada. Si naprobabil ca banii primiti de la ei nu vor ajuge(acum depinde ca colegele mele au zis ca lor le-au ajuns dar asta a insemat sa isi mai reduca din mofturi....dar s-au descurcat.) dar nu va avea nevoie de cine stie ce.Probabil doar sa aiba ea bani de buzunar cat sta acolo.

 

Multumesc pentru informatii .Chiar ma voi interesa , astept si de la voi idei si sugestii .

 

Din pacate , ma paralizeaza din nou teama , de fapt pe amandoi . Cand il vad pe sotul meu din ce in ce ma disperat intru in panica .

Am nevoie de cineva tare langa mine insa din pacate in momentul asta suntem complet demoralizati amandoi .Aseara el plangea pe o parte si eu pe cealalta . El are nevoie de mine , eu de el . Si niciunul nu e in stare de nimic .Suntem la pamant amandoi .

 

Iar fata se pregatea de banchet .Totul s-a intamplat , bineinteles , dupa ce a plecat ea .Nu vrem s-o implicam si pe ea sau incercam cat putem sa nu simta nimic cu toate ca e foarte greu .Doamne , si cat era de frumoasa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LUmi e de ajuns ca incercati sa nu o implicati si pe ea.Cred ca simte si ea probleme ce sunt ,sau are o mica banuiala si crede-ma mai tarziu iti va multumi ca nu o implicati si pe ea si nu va certati cand e ea in prezent ...si incerci sa ii oferi tot ce poti. Eu zic ca icercati sa comunicati voi doi,sa va hotarati intr-o zii si sa luati o foie si un pix si analizati situatia.Sa vedeti ce si cum se poate face.Cautati toate avantajele si dezavantajele. Dar trebuie sa incercati sa va odiihniti cu o zii innainte sa va relaxati ca sa aveti mintea limpede,si sa nu va aruncati cu praf in ochii unu la altu.doar sa incercati sa rezolvati problema actuala trecut nu conteaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lumi,

exista 3 lucruri care conteaza in lumea asta:

1. sanatatea( daca esti bolnav fizic sau psihic, nimeni nu are nevoie de tine si esti aruncat la gunoi precum bomboana stricata)

2. familia

3.prietenii

 

Banii vin si trec, uneori castigi, alteori dai faliment...Insa mereu o poti lua de la inceput.

Te stresezi degeaba si cu ocazia asta distrugi si relatiile cu persoanele dragi. Sunt multi oameni care au probleme mult mai mari decat voi si gandesc pozitiv si merg mai departe. Afacerea/firma voastra nu reprezinta scopul vietii voastre.E adevarat ca ati investit bani si energie sa o dezvoltati, dar ...viata iti mai trage si teapa uneori.

Parerea mea este ca tot ce ti se intampla acum e o lectie a vietii, menita sa te faca sa intelegi si alte ipostaze ale existentei umane; nu dispera...dupa ploaie vine si soare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, nu te mai precipita in plus. O luna in strainatate e binevenita pt experienta, dar nu asigura cu mult in plus fata de ce are in momentul de fata. In modul acesta o sa iti sfarsesti nervi ajungand la idei ' Eu de ce nu pot sa ii fac cadou o excursie prin insulele din Mediterana??!!' cum vezi la alti parinti si copii.

Linisteste-te si gandeste rational. Mancare are, haine are, iubire are ..chiar daca exista tensiuni .. educatie isi permite la un nivel chiar f bun. Nu esti superman si nu ai datoria sa iti 'ingrasi' copilul. Faci dupa puteri si ai grija sa fii responsabila sa poti face MACAR (care ii destul si asa, de fapt) atat ..ca de iti slabesti nervi; nici atat nu vei mai putea face pt ea, ba mai mult - risti sa ajungi o povara pt fata ta. Vrei asta?

 

Ia-le pe rand, pana nu clachezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Lumi,

exista 3 lucruri care conteaza in lumea asta:

1. sanatatea( daca esti bolnav fizic sau psihic, nimeni nu are nevoie de tine si esti aruncat la gunoi precum bomboana stricata)

2. familia

3.prietenii

 

Banii vin si trec, uneori castigi, alteori dai faliment...Insa mereu o poti lua de la inceput.

Te stresezi degeaba si cu ocazia asta distrugi si relatiile cu persoanele dragi. Sunt multi oameni care au probleme mult mai mari decat voi si gandesc pozitiv si merg mai departe. Afacerea/firma voastra nu reprezinta scopul vietii voastre.E adevarat ca ati investit bani si energie sa o dezvoltati, dar ...viata iti mai trage si teapa uneori.

Parerea mea este ca tot ce ti se intampla acum e o lectie a vietii, menita sa te faca sa intelegi si alte ipostaze ale existentei umane; nu dispera...dupa ploaie vine si soare.

Asa este insa tocmai gandirea asta pozitiva nu o pot obtine .Sunt cu moralul la pamant .Tot weekendul am stat in casa si am plans .Noroc ca a venit ziua asta si a trebuit sa plec la servici .

Mi-e foarte greu sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic , chiar si la servici .

Cum sa fac sa-mi mentin moralul ? Si sotul meu este la fel ca si mine daramat . Cred ca asta e piatra de incercare pentru noi .

Mi-e si rusine sa recunosc ca m-am gandit si la despartire . Pentru ca totul se datoreaza inconstientei lui . Sa te gandesti la 40 de ani ca poti plati 25 de ani pentru nimic este cumplit .Daca se va intampla asta nu cred ca voi fi atat de tare si voi claca .

 

Lumi, nu te mai precipita in plus. O luna in strainatate e binevenita pt experienta, dar nu asigura cu mult in plus fata de ce are in momentul de fata. In modul acesta o sa iti sfarsesti nervi ajungand la idei ' Eu de ce nu pot sa ii fac cadou o excursie prin insulele din Mediterana??!!' cum vezi la alti parinti si copii.

Linisteste-te si gandeste rational. Mancare are, haine are, iubire are ..chiar daca exista tensiuni .. educatie isi permite la un nivel chiar f bun. Nu esti superman si nu ai datoria sa iti 'ingrasi' copilul. Faci dupa puteri si ai grija sa fii responsabila sa poti face MACAR (care ii destul si asa, de fapt) atat ..ca de iti slabesti nervi; nici atat nu vei mai putea face pt ea, ba mai mult - risti sa ajungi o povara pt fata ta. Vrei asta?

 

Ia-le pe rand, pana nu clachezi.

 

Cineva a deschis un topic ,,Nu-mi vine sa traiesc ,, exact asa ma simt si eu in momentul asta .

Incerc sa gandesc rational , sunt constienta ca am nevoie de ratiune dar nu pot.Gandul ca as putea pierde tot ma ucide .

Am inceput saptamana prost .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adunati'va toti trei, tineti o consfatuire de familie, expuneti in mod sincer si rational situatia actuala pe fondul crizei, hotarati de comun acord ce cheltuieli trebuiesc suprimate , etc ... .

S'ar putea ca fata voastra sa fie mai receptiva si mai lucida decat voi . :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, asculta de Raul. La faza asta ii dau dreptate, ca ma am ca exemplu personal pe mine.

De la 15 ani, ai mei imi dadeau mie banii care trebuiau sa fie strict pt datorii. Si sa vezi cand era vorba sa imi ceara pt una alta, ce interogatorii faceam cu ei...si mi_a prins si mie bine. Consider ca am invatat cum sa imi menajez cheltuielile si investitile si pana in prezent nu am avut nici macar o datorie, chiar daca am facut si investitii mai mari.

 

Fata ta trebuie mai presus de toate sa inteleaga de ce nu se poate una alta, de ce esti nervoasa si tu si tatal ei ..si probabil ca va zice ceva e genul *Mie nu imi trebuie nici o casa* .. totusi nu fii asa sigura ca e adevarat si insista putin asupra problemei.

Cat despre *NU-mi vine sa traiesc* .. vezi sa nu te auda copilul tau. Deja exagerezi si nu mai e necaz, mahnire ca pierzi casa - ci mofturi de copil care se arunca pe podea si da din maini si din picioare ca el vrea, vrea, vrea.

 

Aduna-te!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×