Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Antioxidantii, radicalii liberi, suplimente nutritive

Evaluează acest topic

folosesti suplimente nutritive?  

12 membri au votat

  1. 1. folosesc:

    • polivitamine din supermarket, zilnic
      0
    • polivitamine din supermarket, ocazional
      1
    • suplimente nutritive "de marca"-zilnic
      2
    • suplimente nutritive "de marca"-ocazional
      4
    • incerc metode naturiste
      7
    • nu folosesc deloc
      3
  2. 2. fumator?

    • DA
      3
    • NU
      10


Postări Recomandate

Am gasit la un magazin de suplimente alimentare diferite tipuri de antioxidanti. Din lectura de pe net, mi-au atras atentia Resveratrolul, Beta-Carotenul si Astaxanthinul. Cam costa ceva, o cutie de Reseveratrol sau Astaxanthin costa cam 100 RON, cat sa iti ajunga pentru o luna de zile.

 

Intrebarea mea este ar dauna sa iau zilnic si Astaxanthin si Resveratrol ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa iei resveratrol din suplimente scumpe, cand poti sa iei din vin rosu?

De ce sa iei beta-caroten din suplimente, cand poti sa iei din morcovi, caise, oregano, patrunjel, broccoli?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa iei resveratrol din suplimente scumpe, cand poti sa iei din vin rosu?

De ce sa iei beta-caroten din suplimente, cand poti sa iei din morcovi, caise, oregano, patrunjel, broccoli?

 

Fiindca nu am cea mai mare incredere in vinul si / sau legumele de consum. In plus pe timp de iarna este cam greu sa acumulezi destui antioxidanti in organism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vin de casa, facut de tarani, din sursa de incredere, e mai bun decat cel din comert.

La fel cu morcovii.


Eu am vin rosu de casa toata iarna, pana la Pasti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vin de casa, facut de tarani, din sursa de incredere, e mai bun decat cel din comert.

La fel cu morcovii.

Eu am vin rosu de casa toata iarna, pana la Pasti.

Ma rog, nu am rude la tara ...

Intrebarea pe care am pus-o era alta !!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Intrebarea mea este ar dauna sa iau zilnic si Astaxanthin si Resveratrol ?

Daca ai foarte multi bani nu ar dauna.

Daca ai venituri medii, ar dauna bugetului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este ar dauna sa iau zilnic si Astaxanthin si Resveratrol ?

 

Daca ai ceva boala, intreaba doctorul inainte sa cumperi si sa iei ceva liber din magazine, sa nu faca reactie cu medicamentul pe reteta.

 

Nu sint bomboane ca sint facute din nu se stie ce si marea majoritate n-au deloc nici un efect, o sa simti ceva dupa ce nu le mai iei, pana iese din sistem.

 

Sotul a cumparat din toate prostiile de pe rafturi si inca de la un doctor chinez doar frunze, radacini, scoarte de pom, flori etc, de facut ceai amar ca fierea si totusi n-a ajutat la nimic, nici nu i-a scazut colesterolul sau triglicerin sau prostata sautensiunea, nimic nu s-a intamplat, doar a devenit mai dement dupa fiecare experienta.

 

S-au dus bani cu zecile de mii, Reservatrol e foarte scump aici, si indica sa iei cate 2-3 pe zi sa cumperi cat mai mult, mai bine un pahar de vine cui place. 

 

Eu votez cu legume si fructe crude si preparate, care cum si fara conserve multe.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai foarte multi bani nu ar dauna.

Daca ai venituri medii, ar dauna bugetului.

Intrebarea era pusa din punctul de vedere al nivelului de sanatate, factorul financiar e de ignorat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sanatatea nu cauti in astea cand deja esti diagnozat cu cine stie ce???

 

Ceaiuri si vitamine mananci cand inca nu esti bolnav, ai un stil de viata sanatos si echilibrat, complimentele doar indulcesc putin amarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai ceva boala, intreaba doctorul inainte sa cumperi si sa iei ceva liber din magazine, sa nu faca reactie cu medicamentul pe reteta.

 

Nu sint bomboane ca sint facute din nu se stie ce si marea majoritate n-au deloc nici un efect, o sa simti ceva dupa ce nu le mai iei, pana iese din sistem.

 

Sotul a cumparat din toate prostiile de pe rafturi si inca de la un doctor chinez doar frunze, radacini, scoarte de pom, flori etc, de facut ceai amar ca fierea si totusi n-a ajutat la nimic, nici nu i-a scazut colesterolul sau triglicerin sau prostata sautensiunea, nimic nu s-a intamplat, doar a devenit mai dement dupa fiecare experienta.

 

S-au dus bani cu zecile de mii, Reservatrol e foarte scump aici, si indica sa iei cate 2-3 pe zi sa cumperi cat mai mult, mai bine un pahar de vine cui place. 

 

Eu votez cu legume si fructe crude si preparate, care cum si fara conserve multe.   

 

 

Nu am nici un fel de boala pentru care iau medicatie, am doar psoriazis care este sub control in general ... doar in perioadele de stres incepe sa arate urat

Acum legat de antioxidanti, in general e de preferat sa le iei din chestii naturale ... dar pentru singuranta, pentru a sti ca te "antioxidezi" as lua si ceva suplimente :)

Sanatatea nu cauti in astea cand deja esti diagnozat cu cine stie ce???

 

Ceaiuri si vitamine mananci cand inca nu esti bolnav, ai un stil de viata sanatos si echilibrat, complimentele doar indulcesc putin amarul.

 

Poate par un pic mai ipohondru, dar

... imi fac analizele medicale de sange, organe interne, plamani, etc ... camd de doua ori pe an

... consum din cand pe perioade de 3 luni de zile, laptisor de matca, vitamine, etc

 

In cazul antioxidantilor treburile nu prea sunt reglementate, adica nu se zice cam de cati antioxidanti ai nevoie zilnic, care ar fi maximul, ce inseamna exces, si nici pe cutia cu resveratrol sau astaxanthin nu scrie cam nimic legat de ceva masuratori, cate unitati antioxidante introduci in organism ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×