Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salut! Am si eu o problema destul de serioasa.Am un laptop lenovo primit de la astia de la romtelecom si a venit instalat cu windows vista pe el pe care nu-l suport deloc si nu stiu cum sa fac sa scap de el.Am incercat sa boot-ez de pe un cd original cu windows xp dar nu merge ...Nu merge nici optiunea cu F8 pt ca atunci cand apas F8 la start imi da u falsh cu optiunile si apoi incepe sa incarce windows -ul perfect normal.In BIOS nu pot sa intru pt ca laptop -un asta nu are BIOS sau nush ce se intampla ...La start imi spune sa apasa "the lenovo care button" care e un buton separat dar cand il apas nu se inampla de asemenea nimic.Am incercat si faza cu downgrad-ul si nu merge."Install windows XP e neaccesibil"ARE IDEE CINEVA CUM SA SCAP DE WINDOWS-UL ASTA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! Am si eu o problema destul de serioasa.Am un laptop lenovo primit de la astia de la romtelecom si a venit instalat cu windows vista pe el pe care nu-l suport deloc si nu stiu cum sa fac sa scap de el.Am incercat sa boot-ez de pe un cd original cu windows xp dar nu merge ...Nu merge nici optiunea cu F8 pt ca atunci cand apas F8 la start imi da u falsh cu optiunile si apoi incepe sa incarce windows -ul perfect normal.In BIOS nu pot sa intru pt ca laptop -un asta nu are BIOS sau nush ce se intampla ...La start imi spune sa apasa "the lenovo care button" care e un buton separat dar cand il apas nu se inampla de asemenea nimic.Am incercat si faza cu downgrad-ul si nu merge."Install windows XP e neaccesibil"ARE IDEE CINEVA CUM SA SCAP DE WINDOWS-UL ASTA?

cauti pe net driveri pentru laptopul tau, ii salvezi pentru inceput pe un CD.

apoi schimbi hardul..altfel nu ai cum.

hardul tau are o partitie ascunsa pe care este instalata imaginea lui Vista.

este setat din bios sa booteze de pe partitia aia.

este vista OEM..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci rost de drivere si dupa aceea dai un low level format la HDD, ar trebui sa mearga, dar vei pierde complet Vista-ul si driverele de pe el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar nu se gaseste un expert sa ii zica macar ca windows XP e foarte aproape de moarte naturala la Microsoft ?

 

Care e logica sa il instalezi pe un laptou nou ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

XP-ul nu o sa moara, poate doar atunci cand o sa mai scoata un windows asemanator ca zic eu cu vista au cam gafat-o domnisorii de la Microsoft.

 

Am avut si eu o problema asemanatoare dar am reusit pana la urma cu drivere de sata incluse in cd-ul cu windows xp.

Nu cred ca poti da afara hdd-ul ca sa il formatezi pe alt pc. Bios au toate pc-urile dar poate unele il au putin ascuns sau securizat.

Cauta pe google cum sa intri in bios-ul acelui model de laptop sau pur si simplu scrie in google, How to format "model laptop".

 

Cred ca ti-am fost de folos. Bafta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In orice calculator poti sa intrii in bios, numai ca trebuie sa te interesezi cum. Si sfatul meu e sa instalezi Windows XP Media Center 2005. E de departe cel mai bun sistem de operare lansat de Microsoft pana acum. Am testat si Windows Vista si Windows 7 si sunt mult inferioare XP-ului, atat ca stabilitate, cat si ca performanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza in ce moarte naturala (si nu, in nici un caz aici nu e naturala !) s-ar afla XP-ul din punct de vedere al Microsoftului. Cat timp mie imi consuma mai putine resurse, ruleaza mai repede, am mai multe softuri pe care le pot utiliza in 3 secunde fara batai de cap... de ce as alege Vista, care nu se incadreaza la cerintele alea ?!

 

 

Off topic :

 

Exemplul cu armata americana nu e absolut deloc inspirat. In primul rand trebuie sa faca si ei niste smenuri, nu ? Apoi, nu au cum sa upgradeze la Windows 7 pentru ca acela e inca un beta. Desigur, tinand cont de rezultatele incurajatoare ale testelor pe Windows 7 beta, nici un analist normal la cap nu ar recomanda upgrade-ul la Vista mai ales acum cand aproape ca apare Windows 7... dar din nou... trebuie si ei sa faca un ban...

 

Si daca tot suntem off-topic... Finantele si Politia din Germania au trecut pe Linux de ani de zile.. De asta ce ziceti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×