Sari la conținut
Forum Roportal
Tommyz0r

Probleme cu sistemul 5.1

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok, treaba sta cam asa! ieri mi-am cumparat un sistem de boxe 5.1 (DELUX DLS-5102), STIU! nu e o firma 'mare' ca Sony sau altele care sunt cele mai bune dar cred ca si acesta e bun de ceva. Problema este ca nu stiu cum sa pozitionez boxele in camera astfel incat sa am calitatea 100% care poate sa mi-o dea a sunetului. Mai jos aveti o poza in care vedeti in partea dreapta geamul, biroul, si subwoofer-ul. In stanga se vede o usa. Cand stau la PC si merge muzica, se aude foarte foarte bine, calitatea e 100%, daca ma duc spre usa incet incet, bass-ul e tot mai mic, iar cand sunt la usa (in partea cealalta, opusa), bassul din procentul de 100%, scade cam pe la vreo 15%...ceea ce e urat :), problema cred ca se datoreaza pozitiei boxelor. Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti rezolvarea.

 

Poza: post-175151-1242920364_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nimeni..multumesc

 

 

Salut,

 

Este primul meu mesaj pe forum si nici nu stiu daca te mai intereseaza raspunsul meu. Problema ta nu cred ca este de la subwoofer. Sistemele 5.1 se bazeaza foarte mult pe pozitionarea corecta a satelitilor. Daca acestia sunt amplasati corect la nivelul urechii ascultatorului si la distantele specificate de producator, bass-ul va fi acelasi oriunde te-ai pozitiona. Va diferi numai efectul de surround. Insa se stie ca pozitia ideala la acest tip de boxe este pozitia centrala. Numai atunci vei avea sunetul 'in cap".

Salutare si sa auzim de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×