Sari la conținut
Forum Roportal
NASTYPRIMUL

Cum pot sau cum se poate verifica daca sint sanatos la cap.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum? Stiu ca psihiatrii sint printre cei mai "obositi" in domeniu. M-ar interesa parerea oamenilor obisnuiti.... :o:

 

Nu ma refer numai la mine, ci in general.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sanatos la cap e o notiune relativa si interpretabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista probleme psihice,reale care nu te fac nebun,dar din pricina carora poti sa suferi...

De exemplu,sunt depresiile,fobiile,obsesiile chiar...ar mai fi si oboseala -poti sa-i spui si stress,chestii destul de banale.

Cat despre cazurile mai grave,alea implica perderea contactului cu realitatea,refugiul intr-o lume proprie,in alcool,droguri,disocierea personalitatii -desi,si asta e o chestie destul de banala,chiar daca nu pare...

Probabil ca importanta e proportia comportamentului bolnav -poti sa ai o stare de tristete profunda,si chiar sa te tina o perioada,dar fara sa ajungi un caz de sanatoriu (in cazurile f grave,bolnavii nu mai mananca,nu mai comunica,au tentative suicidare,ba chiar se auto-agreseaza...devin emo)

Poti fi sigur ca esti sanatos,daca esti fericit,bine-dispus,impacat -asa ca,nu e important sa pui intrebarea: "oare sunt bolnav psihic?" ,ci sa hotarasti raspunsul :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au placut raspunsurile. Eu stiu mai multe despre "asa-zisele boli mentale". Unele sint datorita epuizarii unor stari de lucruri in viata omului. Altele se datoreaza unor probleme pur si simplu endocrine. Mai exista niste structuri fine in afara cutiei craniene, inca nu se stie de ele. Care pot da cele mai grave boli mentale, in cazul in care sint deteriorate, mai ales la socuri nervoase. Si practic acelea nu se trateaza. Atunci vointa fiecaruia este hotaritoare.

Etichetarea de "nebun", tine mai mult de infantilism in gindire. Dar continuam sa ne jucam cu notiunea asta.

Alte pareri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te internezi intr-o vara la nebuni si daca te simti bine acolo (te integrezi usor, usor) e clara treaba !! :)

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te internezi intr-o vara la nebuni si daca te simti bine acolo (te integrezi usor, usor) e clara treaba !! :cheer:

 

eu de-o viata incerc sa ma integrez in lumea si societatea asta si nu reusesc pe deplin nicicum - sa incerc la nebuni oare? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum pot sau cum se poate verifica daca sint sanatos la cap.

Nu ma refer numai la mine, ci in general.

 

 

Nu esti , altfel nu ai fi cerut parerea userilor roportalieni .

 

Dar nu'ti face probleme, nu esti singurul ... dovada ca si userii iti raspund . :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu esti , altfel nu ai fi cerut parerea userilor roportalieni .

 

Dar nu'ti face probleme, nu esti singurul ... dovada ca si userii iti raspund . :lol:

Multumesc de raspuns...

Eu ma refeream si in general, nu numai la mine.

 

eu de-o viata incerc sa ma integrez in lumea si societatea asta si nu reusesc pe deplin nicicum - sa incerc la nebuni oare? :cheer:

 

Din constatarile mele, asazisii nebuni sint mai toleranti decit asazisii normali.

Cine exclude este exclus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te internezi intr-o vara la nebuni si daca te simti bine acolo (te integrezi usor, usor) e clara treaba !! :cheer:

Si daca se duce iarna si nu reuseste, e clar. Nu faceau aia focul in soba. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alo tovarasii sanatosi. Eu vorbeam la modul general. Ia uite la ei, ma iau drept nebun...

 

Daca tot sint luat drept nebun, pot sa dau si punctaje. Mi-a placut ceea ce a spus Rami, Arcangelo si Diela. Imi pot permite, nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×