Sari la conținut
Forum Roportal
Replica mea

Indiferenta- e buna sau rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tot mai multe persoane imi spun ca sunt prea indiferent. Nu ma derahjeaza deloc lucrul asta dar ma intreb daca e bine sau rau. Ca un exemplu, o prietena mi-a spus ca nu mai sunt deloc cum eram cand m-a cunoscut si ca sunt foarte rece si indiferent. Pe de alta parte, m-am certat cu un foarte bun prieten si in timpul acesta ii afisam o raceala totala ca si cum mi-e indiferent ca sunt sau nu prieten cu el lucru care l-a deranjat si mai mult. Mi-a spus ca nu mai avem ce discuta si sa nu ne mai salutam pe strada. Raspunsul meu a fost: ok, asa sa fie! Dupa cateva ore a pus pe un prieten comun sa ma cheme afara si cand am iesit eram total relaxat si el nu s-a putut abtine, a venit si a dat mana cu mine si nu am vorbit nimic despre cearta respectiva, s-a purtat ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic desi era foarte agitat. Eu am fost , ca de obicei calm si rece. De asemena nu simt nevoia de a avea vreo relatie.Inainte ma deranja mult ideea ca nu am pe nimeni, dar acum simt ca lucrul asta nu conteaza deloc chiar si cand alte persoane imi spun ca mi-ar fi mult mai bine daca mi-as cauta pe cineva. Recunosc ca singur mi-am impus sa fiu rece dar nu ma asteptam sa reusesc. E asta un lucru bun sau o sa regret in viitor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asemena nu simt nevoia de a avea vreo relatie.Inainte ma deranja mult ideea ca nu am pe nimeni, dar acum simt ca lucrul asta nu conteaza deloc chiar si cand alte persoane imi spun ca mi-ar fi mult mai bine daca mi-as cauta pe cineva. Recunosc ca singur mi-am impus sa fiu rece dar nu ma asteptam sa reusesc. E asta un lucru bun sau o sa regret in viitor?

Depinde... te atrag persoanele calde ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rezonez.

 

Sigur, acum o sa vina o cohoarta de exact 94.5% dintre forumisti care or sa iti faca o morala crestina (indiferent de confesiunea lor), cum 'viata e facuta sa...', o serie intreaga de expuneri filosofice.

FALSE, evident.

 

 

Indiferenta de care vorbesti (a nu se confunda totusi cu nesimtirea) nu e altceva decat o dovada a maturitatii.

 

 

Si inca ceva: cand in viata ta va interveni ceva care sa iti infierbanteasca venele, se va intampla. Nu e dupa noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde... te atrag persoanele calde ?

Nu ma afecteaza daca o persoana e calda sau nu cu mine. Daca cineva se poarta deosebit cu mine, reactionez si eu dar nu cu foarte multa caldura ci doar putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma afecteaza daca o persoana e calda sau nu cu mine. Daca cineva se poarta deosebit cu mine, reactionez si eu dar nu cu foarte multa caldura ci doar putin.

Esti ok, persoanele calde nu au nevoie de caldura, ci de putina racoare... cat sa fie o atmosfera placuta !! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dimpotriva, cred ca e o atitudine foarte sanatoasa si n-are nimeni ce sa ii reproseze unui om care vrea doar sa fie lasat in pace. E o trasarura a temperamentului flegmatic, daca crezi in asemenea clasificari, de a fi calm si rece, si de a avea putin prieteni dar prieteni adevarati. Nu agreez in mod deosebit persoanele de la polul opus (temperamentul sangvin), care se baga in seama cu oricine, lucruri de gen "da-mi adresa ta de mail, poate mai vorbim", si ajungi cu o suta de persoane in lista de messenger, de care nu mai auzi niciodata, pentru ca schimba prietenii ca pe sosete si au vorbit cu tine pentru un "entertainment" de o dupa-amiaza. Oamenii tacuti sunt intotdeauna o companie mai placuta, si de obicei stau sa observe mai mult decat sa vorbeasca pentru a-i acoperi pe altii, si gandesc inainte de a vorbi. Mie imi spuneau acelasi lucru, mai ales in gimnaziu si in liceu, ca ar putea sa treaca si tancul peste mine ca nu m-ar afecta cu nimic. Cred ca e ideal sa nu te agiti pentru relatii sau prietenii pe care la consideri efemere, cu oameni pe care probabil n-ai sa-i mai vezi pe viitor, si mai bine iti vezi de viata ta daca ai aceasta impresie despre persoanale respective.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

indiferenta ta poate sa insemne foarte multe lucruri

se poate sa o folosesti ca si pe o armura impotriva durerii...se poate sa iti fie indiferent de ceilalti din jurul tau pe care ti-i considerii inferior tie...sau esti in tranzit pentru o stare de spirit ce va urma

o umbra de banuiala trebuie sa ai si tu,nu?

trebuie sa te gandesti in ce ipostaza ai fost cand ai decis brusc (sau nu) sa te ,,racesti"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
indiferenta ta poate sa insemne foarte multe lucruri

se poate sa o folosesti ca si pe o armura

ceva de genul

se poate sa iti fie indiferent de ceilalti din jurul tau pe care ti-i considerii inferior tie...

nu obisnuiesc sa ma vad superior fata de altii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceva de genul

 

nu obisnuiesc sa ma vad superior fata de altii

 

 

daca ai optat pentru una din variante e ca si cum ai inceput sa gasesti raspunsuri , nu? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×