Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

S P R

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ar putea fi o gluma proasta. Sau...nu?

"Sunt uimitoare cateva date statistice difuzate de doamna Codruta Kovesi prin "faimosul Raport de activitate pe 2008 al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie". Si este momentul sa le analizam."n (Rosca Stanescu, Ziua).

Cel putin interesante constatarile. Nu m-am gandit niciodata ca cifrele ar putea arata astfel..

aruncati un ochi aici:

 

http://www.ziua.ro/display.php?id=253332&data=2009-05-20

 

 

... ...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victor, sincer nu cred ca cifrele sunt reale, la mijloc stau alte interese .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Victor, sincer nu cred ca cifrele sunt reale, la mijloc stau alte interese .

Ma gandeam eu...Dar si numai ideea te baga-n stare de soc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un tampit ala care a scris articolul. Face el statistici ca sa panicheze lumea. Cu 2 hoti in dosar ajunge el la 2 milione de infractori. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Victor, sincer nu cred ca cifrele sunt reale, la mijloc stau alte interese .

Chiar daca cifrele nu sunt exacte ... realitatea indica totusi catre aceasta directie!

 

Oricum nu sunt de acord cu titlul articolului "Stat politienesc.Sau de infractori"!

 

Denumirea corecta ar fi (dupa parerea mea) Stat politienesc De infractori!

 

Argumentele mele prin care imi sustin afirmatia este ca Infractiunile incep de la vladica si se termina la opinca, scutiti de la ele sunt doar cei care nu au puterea sau pozitia sa le comita , de altfel eu vad ca nu exista nici un domeniu indiferent specific si la orice nivel, in care infractiunea sub diferitele ei forme sa nu fie omniprezenta, iar legea si chiar si politia (cand nu este implicata (n smecherii, ciubucuri si alte pricopseli ilegale ) ... apara pe, si este toleranta cu, marii infractori dar pedepseste aspru micii gainarii (ceea ce personal gasesc pozitiv ....daca nu ar fi prea toleranta cu cei mari!)

Eh ...dar asta nu e caz singular pe mapamond ....daca asta poate fi o consolare ... credeti ca la macaronari ...adica tot neamul nostru ...este altfel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca cifrele nu sunt exacte ... realitatea indica totusi catre aceasta directie!

 

Oricum nu sunt de acord cu titlul articolului "Stat politienesc.Sau de infractori"!

 

Denumirea corecta ar fi (dupa parerea mea) Stat politienesc De infractori!

 

Argumentele mele prin care imi sustin afirmatia este ca Infractiunile incep de la vladica si se termina la opinca, scutiti de la ele sunt doar cei care nu au puterea sau pozitia sa le comita , de altfel eu vad ca nu exista nici un domeniu indiferent specific si la orice nivel, in care infractiunea sub diferitele ei forme sa nu fie omniprezenta, iar legea si chiar si politia (cand nu este implicata (n smecherii, ciubucuri si alte pricopseli ilegale ) ... apara pe, si este toleranta cu, marii infractori dar pedepseste aspru micii gainarii (ceea ce personal gasesc pozitiv ....daca nu ar fi prea toleranta cu cei mari!)

Eh ...dar asta nu e caz singular pe mapamond ....daca asta poate fi o consolare ... credeti ca la macaronari ...adica tot neamul nostru ...este altfel?

Da- se pare ca unii sunt mai egali ca altii in fata Legii. Problema mai veche si nu numai la noi...si dictata de bani si situare sociala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar putea fi o gluma proasta. Sau...nu?

"Sunt uimitoare cateva date statistice difuzate de doamna Codruta Kovesi prin "faimosul Raport de activitate pe 2008 al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie". Si este momentul sa le analizam."n (Rosca Stanescu, Ziua).

Cel putin interesante constatarile. Nu m-am gandit niciodata ca cifrele ar putea arata astfel..

aruncati un ochi aici:

 

http://www.ziua.ro/display.php?id=253332&data=2009-05-20

 

 

... ...

 

Despre domnul ziarist Sorin Rosca Stanescu eu mi-am format o parere proasta dupa ce am citit despre dansul cum a "pus mana" - citeste "obtinut prin smecherii" - pe (un) teren din Snagov - articolul, bine documentat, a aparut (acum vreo 2-3 ani) intr-un hebdomadar politico-umoristic care apare miercuri.

 

Dansul face speculatii cu diverse cifre ...citez: "...Ceea ce inseamna ca, in 2008, au existat 2.330.000 de cetateni ai Romaniei hartuiti inutil de Politie si de procurori. Dar daca eu primesc citatii la domiciliu sau sunt luat pe sus si interogat pe nedrept, mai sufera in jurul meu cel putin patru-cinci persoane, rude apropiate, supuse si ele oprobriului public. Prin banuiala, infirmata ulterior, ca eu as fi savarsit o infractiune. Cifra la care ajungem astfel e de peste 11 milioane de cetateni lezati. Este aceasta definitia unui stat politienesc?"

 

Conform calculelor domnului S.R.S. - "11 milioane de cetateni lezati" - daca scadem copiii, pensionarii cu varste inaintate si romanii plecati din tara (care, daca fac "rele", sunt anchetati "acolo" - nu de procurorii din Romania) - se pare ca toti cetatenii sunt "lezati".

 

Nu domnule S.R.S., aceasta nu este "definitia" unui stat politienesc - este numai o succesiune de calcule gresite prin care doreati sa ajungeti la o concluzie (gresita) care sa fie o "bomba de presa" si care sa justifice titlul articolului scris de dvs.

Va inteleg...ca ziarist in "pana" de stiri fierbinti m-ai inventati scenari si subiecte...pentru salariu.

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×