Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Bagatorii de zazanie

Postări Recomandate

Cred ca oricine cunoaste macar un asemenea om, de obicei femeie, care incearca (cu sau fara un interes personal) sa semene discordie prin barfa, sau sa se bage intre doi oameni pentru amuzamentul propriu. Sunt unii care pur si simplu nu pot sa ii lase pe ceilalti sa traiasca in liniste. Oare ce placere obtin din asta? Cunoasteti multi, vreti sa exemplificati cu o situatie? Cum ii faceti sa taca din gura si sa va lase in pace?

Sa va spun si eu o situatie haioasa rau. Eu am o asemenea persoana in familie, care desi e inofensiva pentru ca nu gandeste mult si minciunile ei sunt intotdeauna foarte prost concepute, incearca mereu sa-i faca pe altii sa se certe.E unul dintre cei care nu suporta sa nu aiba dreptate, sa vada omul fericit intr-o situatie, cand ea a prezis ca-i va merge rau, asa ca incearca sa ii incurce itele, ca sa apuna apoi "Ai vazut, daca nu m-ai ascultat!" A incercat de-a lungul timpului sa se bage intre mine si parintii mei, intre mine si sora mea, apoi incercat "subtil" sa ma convinga sa nu raman cu actualul partener. Cand am plecat din tara mi-a zis ca n-o sa rezist nici o saptamana, si astepta salivand sa ma vada inapoi, taras pe coate, asa ca atunci cand a auzit ca sunt fericita si ca m-am logodit, cred ca macar nitel s-a fisurat fierea in ea. M-a intrebat intai "Si el pe unde sterge praful...?" (adica e tot un amarat ca tine,nu?) si cand nu i-am raspuns a presupus ca asa era. Si i-a venit ei o idee; ma suna si imi spune "Vai, draga, stii cu cine m-am italnit? Cu dentistul de la parter! Mi-a spus ca era asa indragostit de tine, ca se uita innebunit de la geam cum mergeai pe strada, ca te adora..." Pentru ea, dentist = bani, si credea ca ma da pe spate cu asta - si bineinteles bietul om n-avea nici o treaba, l-am cunoscut cand a venit sa se planga ca ii inundasem peretele de la baie. I-am spus "Pai cand l-am vazut ultima oara aveam vreo 14 ani... Ia zi-i matale mai bine ca nu-i frumos ca un om in toata firea sa pandeasca minorele de dupa perdea!" Si a tacut din gura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate avea ea bucurii la dentistul ala.:blink:

 

Si, deci lucrai ca ..aspiratoare ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cum astupam o gura veninoasa?"

cu grija si atentie.

si eu am in familie un personaj asa.

desi e mai mare, nu prea o ajuta mintea.

cand port o discutie serioasa cu cineva din familie, vine si asista la discutie dar mai mult de "da,da...ea are dreptate!" nu stie sa spuna.

plus ca..a orbit-o invidia, doar ptr. ca o vecina are bebe iar ea nu, ptr. ca relatia surorii ei e mai frumoasa ca a ei...motive d'astea...si.. face ce face ca sa-i faca sa se certe. :blink:

 

Poate avea ea bucurii la dentistul ala.:)

sau poate spera sa-i faca sa se certe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate avea ea bucurii la dentistul ala.:blink:

 

Nu prea cred, avea 79 de ani la vremea respectiva ;)

 

Si, deci lucrai ca ..aspiratoare ? :)

 

Femeie de serviciu, faceam curat in birouri si blocuri (scari). Dar merge si "aspiratoare", ca in scarile de bloc aveam un aspirator din ala cu bretele, care se poarta pe spate, ca un ghiozdan. Deci si aspirator ambulant merge :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Femeie de serviciu, faceam curat in birouri si blocuri (scari). Dar merge si "aspiratoare", ca in scarile de bloc aveam un aspirator din ala cu bretele, care se poarta pe spate, ca un ghiozdan. Deci si aspirator ambulant merge :jester:

Tare asta ..;) o sa il acordam premiu la Cenaclu.

Acum ai trecut la aspirator digital ? :)

 

Iar despre personaje din astea pitoresti, nu am cunostiinta sa fie prin preajma mea. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu parte de vorbe si barfe starnite despre mine dar ce a fost amuzant si uimitor este faptul ca persoana sau persoanele (nici acum nu am aflat) nu faceau parte deloc din familie sau macar cercul meu de prieteni si cunostinte apropiate care este intentionat restrans si extrem de select.

Intr-o zi ma suna o prietena de la New York foarte ingrijorata ca nu a mai vorbit de mult cu mine si ma intreaba daca sunt ok si daca sa intamplat ceva cu mine. Dupa cateva secunde de perplexitate o intreb amuzata si mirata totodata de ce ma intreaba asa ceva si ea imi povesteste - aici vine partea cea buna- cum ca a auzit ea de la o prietena a ei (pe care eu o stiu din vedere de la anumite petreceri) cum ca prietena cu pricina a auzit si ea la randul ei de la alte prietene (pe care nu le cunosc) cum ca EU asa si pe dincolo (detaliile nu conteaza)...:blink: :)

Chestia este ca daca macar zvonurile erau adevarate sau contineau macar un dram de adevar hai ca as fi inteles poate fenomenul.Se poate intampla ca cineva din cercurile mele sa povesteasca ceva si sa se duca vorba (bineinteles cu exagerarile de rigoare) dar macar s-ar duce vorba despre lucruri adevarate.Dar acele zvonuri erau atat de departe de adevar incat nu numai ca am ramas masca dar nici in ziua de azi nu pot pricepe de s-or fi inventat si de catre cine. Va ramane un mister.

Intre timp am ras mult pe seama asta si am decis ca unele lucruri nu le voi intelege niciodata....unul din ele fiind oamenii care-i barfesc pe altii iar cand nu au ce barfi inventeaza subiecte. Oh well.....it take all kinds to make a world....

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut si eu parte de vorbe si barfe starnite despre mine dar ce a fost amuzant si uimitor este faptul ca persoana sau persoanele (nici acum nu am aflat) nu faceau parte deloc din familie sau macar cercul meu de prieteni si cunostinte apropiate

(...)

- aici vine partea cea buna- cum ca a auzit ea de la o prietena a ei (pe care eu o stiu din vedere de la anumite petreceri) cum ca prietena cu pricina a auzit si ea la randul ei de la alte prietene (pe care nu le cunosc) cum ca EU asa si pe dincolo (detaliile nu conteaza)...;) :)

Ba conteaza detaliile, conteaza..zi acu' daca te-ai pus la povesti. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea cred, avea 79 de ani la vremea respectiva :jester:

 

 

 

Femeie de serviciu, faceam curat in birouri si blocuri (scari). Dar merge si "aspiratoare", ca in scarile de bloc aveam un aspirator din ala cu bretele, care se poarta pe spate, ca un ghiozdan. Deci si aspirator ambulant merge :jester:

Winstonhead (apropo, nu-ti schimbi numele asta? ;) ) esti super draguta. Am ras cu lacrimi :blink:

 

Laur, muta-te, nu stii cat pierzi fara personaje de astea :)

 

Referitor la acele persoane............Dupa cum ai putut observa ratacind pe -aici , exista peste tot....................In general viata personala nu le satisface. Au o existenta searbada, sunt ferm convinsi ca vecinul/vecinul poseda bani mai multi, sot mai potent, copii mai cuminti sau amant mai bun - depinde de caz...........si isi fac cruce cu limba in gura cand vad pe altii razand sau bucurandu-se de ceva. Oamenii astia nu se schimba. Egoismul in ei este impins la extrem si si-ar vinde mama fara sa stea pe ganduri daca ar putea distruge fericirea "fericitilor".

Iar aici intervine puterea ta de a trece cu vederea impotenta intelectuala a respectivei persoane............... Accepta si intelege ca ea atat poate, nu uita ca iadul existentei ii este suficient. Data viitoare sa ii razi in nas si sa nu-i mai alimentez betesugul cu informatii.

Uite, si aici e unul pe forum - cum trage careva o basina cum apare sa vada in ce directie a suflat vantul......E de-ala cu nas fin cica..........Dar la ce-i foloseste in viata?In loc sa alerge dupa lucrurile care ii lipsesc (si sunt destule) el se da in ceasul mortii sa se uite pe gaura cheii.................

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca oricine cunoaste macar un asemenea om, de obicei femeie, care incearca (cu sau fara un interes personal) sa semene discordie prin barfa......................

 

Am si eu "norocul" sa am in familie o matusa care dupa ce m-am angajat prima data in buc i-a spus lui taica-miu ca stie ea ce fac eu de fapt. Ca a auzit ea ( de la 500 km departare ;) ) ca eu nu muncesc la birou ci intr-un "sexy bar" :) . Cumva din puncutl ei de vedere, ceva mai mult decat o "spriptesa" n-as putea fi :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoasteti multi, vreti sa exemplificati cu o situatie? Cum ii faceti sa taca din gura si sa va lase in pace?

 

Cunosc,dar nu-i cazul sa si exemplific.Fenomenul se trateaza cu succes cu ignore. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×