Sari la conținut
Forum Roportal
Observ

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit foarte multa lume spunand k e fericita... Ca iubeste.. si k e fericit(a)....dar dupa 1 luna, 1 an sau 10 nimic nu mai exista.. doar o amintire.... care de cele mai multe era neplacuta... Si atunci eu ma intreb suntem cu adevarat fericiti.. sau doar ne mintim.. si ne mintim atat de bine.. pe noi si pe ceilalti... incat ajungem sa chiar credem... Vreau sa aud si parerea voastra, poate gresesc :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic...cred ca fericirea e tot timpul prezenta..doar ca tre descoperita..eu sunt foarte fericita..de 3 ani de cand l'am intalnit pe El..si..cand ne certam..imi spun..nu pute'am fii mai nefericita decat atat..dar..apoi..dupa dulcea clipa a impacari..imi spun iar..doamne ce fericita sunt...asa ca cred ca fericirea e tot timpul aici..doar ca noi..o ignoram...sau..pur si simplu nu o vedem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Me first :roll:...Pt ca doar ce am scris in alt topic ca sunt fericita :cheer:

Acum da...in acest moment sunt fericita...Poate peste 10 minute nu voi mai fi ca asa mi-e firea, dar acum sunt fericita...Imi lipsesc multe si sunt departe de a fi implinita, dar sunt fericita...Sunt fericita ca mi-am facut prieteni noi, sunt fericita ca nu sunt certata cu nimeni, sunt fericita ca sunt cat de cat sanatoasa...Iar daca maine dimineata va rasari din nou soarele voi fi si mai fericita...

Fericirea exista in fiecare dintre noi, numai ca trebuie sa o cautam putin...Cautati-o!!! Sigur e acolo :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate k nu m-am facut inteles foarte bine, si confundati multumirea cu fericirea.. sa va spun o poveste..

 

Era odata un om, care a ajuns la 30 de ani, avea tot ce isi dorea, o sotie frumoasa, inteligenta, realizata, avea doi copii minunati, avea destui bani cat sa nu-si mai faca vreodata griji.... avea tot ce isi dorea.. toate portile se deschideau pentru el, dar analizandu-se a realizat k nu era fericit, era foarte multumit.. dar nu avea fericirea.

Ei omul nostru a decis sa caute un om fericit, si sa vada ce ii lipseste lui k sa fie fericit. A mers la cel mai bogat om din lume... care i-a zis k are prea multi bani, trebuie sa-si faca tot timpul griji pentru ei.. si nu poate fi fericit... s-a dus la cel mai mare savant din lume.. nici acesta nu era fericit.. pe cand descopera ceva nou... era foarte multumit.. dar realiza ca inca mai era loc de imbunatatiri.. si ca niciodata nu ar fi reusit sa fie fericit.... A tot mers omult nostru si nu a reusit sa gaseasca pe nimeni in toata lumea care sa-i poata spune ca este fericit pe de-a intregul.. ci doar asa... multumiti....

Obosit de atata cautare si deja cu certitudinea ca fericirea e doar un vis, se reintorce spre casa, si poposeste la un motel dintr-un sat. Dimineatza pe cand se trezeste aude de afara un cantec voios, al unui barbat ce parea fericit.. Imediat iese sa-l vada si sa-l intrebe cum a reusit. Da cu ochii de barbatul ce canta atat de voios si vede ca de fapt e doar un muncitor, care coseste iarba din fata motelului, in bustul gol.... si care totusi avea intiparita o expresie fericita.. si multumita pe fata... de parca ceea ce facea ii aducea cea mai mare fericire din lume. Intrigat omul nostru se apropie si il intreaba sfios, care este motivul fericirii sale debordante... Barbatul ii raspunde: Cum sa nu fiu fericit, dragul meu? Uite azi am avut de lucru, sotia mea este bolnava acasa, dar acum voi putea sa-i cumpar medicamente, iar copii mei asteapta cu nerabdare intoarcerea mea, pentru ca in seara asta vor putea sa manance pe saturate..Deci am toate motivele sa fiu fericit.!!!

 

P.S. Sper k veti avea chef sa si cititi cu toate ca e cam lunga :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles perfect ce ai vrut sa spui si daca ar fi sa raspund inca o data as scrie acelasi lucru...

Unii au parte de mult neajunsuri in viata, dar nu uita sa zambeasca, sa fie fericiti, sa se bucure chir si de o raza de soare.

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit foarte multa lume spunand k e fericita... Ca iubeste.. si k e fericit(a)....dar dupa 1 luna, 1 an sau 10 nimic nu mai exista.. doar o amintire.... care de cele mai multe era neplacuta... Si atunci eu ma intreb suntem cu adevarat fericiti.. sau doar ne mintim.. si ne mintim atat de bine.. pe noi si pe ceilalti... incat ajungem sa chiar credem... Vreau sa aud si parerea voastra, poate gresesc :roll:

 

De ce?Pt ca fericirea e ceva relativ.Suntem fericiti doar cateodata.

Prezentul conteaza.Bineinteles ca nici o relatie nu poate dura la nesfarsit si nimeni nu`ti poate garanta asta.Si atunci ce ar trebui?Sa nu ne mai indragostim sau nu mai iubim deloc?Traiesti in prezent nu are rost sa te framanti pt viitor..din punctul asta de vedere.

E adevarat ca sunt multi care pretind ca ar fi fericiti si se complac intr`o anumita situatie sau mai inchid ochii la niste chestii care sunt evidente...dupa parerea mea e pierdere de timp pretios si te chinui si pe tine si pe pers cu care esti.De ce fac totusi acest lucru?Poate din obisnuinta,poate din teama de singuratate,poate ne agatam de un ideal care de fapt nu exista...poate ne mintim frumos cateodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fi fericit inseamna sa ai puterea sa zambesti atunci cand e mai greu shi sa shtii sa tii piept "celor negre" ...

A fii fericit inseamna k esti puternic ...

Eshti puternic in a fi stapan peste o astfel de lume rea shi lipsita de lumina ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fericirea nu exista,e doar o himera,o iluzie,un mit caruia omul i-a dat viata pentru a putea depasi momentele grele,si pentru a le putea aprecia pe cele bune la justa lor valoare..e mare lucru sa te mai poti bucura in ziua de azi pentru ca ninge,pentru ca ai ce pune pe masa,pentru ca ai o haina buna care sa te apere de frig,pentru ca ai o casa a ta,un loc caldut,o viata..

fericirea e acum,nu exista moment mai bun decat cel prezent sa incerci sa fii fericit..

 

va salut! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fericirea nu exista,e doar o himera,o iluzie,un mit caruia omul i-a dat viata pentru a putea depasi

 

Daca fericirea nu exista nu`ti dadeai seama ce inseamna tristetea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fericirea nu exista,e doar o himera,o iluzie,un mit caruia omul i-a dat viata pentru a putea depasi momentele grele,si pentru a le putea aprecia pe cele bune la justa lor valoare..e mare lucru sa te mai poti bucura in ziua de azi pentru ca ninge,pentru ca ai ce pune pe masa,pentru ca ai o haina buna care sa te apere de frig,pentru ca ai o casa a ta,un loc caldut,o viata..

fericirea e acum,nu exista moment mai bun decat cel prezent sa incerci sa fii fericit..

 

va salut! :roll:

 

Am ramas socata...Cum sa nu existe fericire?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×