Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Vinurile din comert

Evaluează acest topic

credeti ca vinul din comert "a vazut" struguri?  

26 membri au votat

  1. 1. da, cam 10%

    • nu, vinul din comert este un amestec de chimicale
      7
    • vinurile ieftine sunt facaturi, si mai sint si periculoase
      7
    • sunt 100/100naturale
      1
    • 90% ceea ce sa numeste " vin" in comert nu este vin
      11


Postări Recomandate

...Am deschis intr-o seara, la masa cu niste musafiri o butelie de vin, pretinsa de marca, cu eticheta, cu tot tacimu'. Dupa ce am constatat ca prea seamana cu culoarea bilirubinei alimentare ( colorant uzual in industria dulciurilor) am constatat ca are pe fundul paharelor....zahar tos, nedizolvat!!!!! Pai oi mai cumpara vin din magazin cind o zbura porcu'!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine daca ne-ai spune si noua ce marca ai ...degustat .

Vinurile din comert,nu sunt naturale,cati a-ti fost in crame sa vedeti cum se imbuteliaza?

Dintr-un soi de vin ,se proceseaza mai multe feluri(cu denumiri diferite)

Probabil ca sunt si vinuri "adevarate" in comert,dar nu le stim noi...

Cand cumperi o sticla de vin trebuie sa vezi din ce regiune e,si daca sunt crame in acele locuri,altfel...

Si ...cel mai bine ar fi sa cauti vin de casa...degeaba spun gogomani aia din ue ca nu e de treaba cel din gospodariile taranilor nostri,ca aia nu cred ca stiu ce e acela un produs natural! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi bine daca ne-ai spune si noua ce marca ai ...degustat .

Vinurile din comert,nu sunt naturale,cati a-ti fost in crame sa vedeti cum se imbuteliaza?

Dintr-un soi de vin ,se proceseaza mai multe feluri(cu denumiri diferite)

Probabil ca sunt si vinuri "adevarate" in comert,dar nu le stim noi...

Cand cumperi o sticla de vin trebuie sa vezi din ce regiune e,si daca sunt crame in acele locuri,altfel...

Si ...cel mai bine ar fi sa cauti vin de casa...degeaba spun gogomani aia din ue ca nu e de treaba cel din gospodariile taranilor nostri,ca aia nu cred ca stiu ce e acela un produs natural! :roll:

este vorba de sortimentul " Busuioaca de Bohotin", care initial era cred chiar vin....acum insa ceva s-a schimbat....amintiri nasoale mi-a lasat si " Beciul domnesc" ( asta vara in concediu) care avea un gust pregnant de...apa!!!!...numai reclama e de el....cred, reclama costa, normal, nu-ti poti permite sa pierzi, si reclama si produs k lumea- e prea mult....ar fi prea frumos...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

Dragul meu,soiul asta de vita din care se face busuioaca de Bohotin,se gaseste doar pe cateva hectare...Mi-a spus-o cineva mai demult...vreo 10 ani(?)Cica din vinul asta beau doar cativa oameni din tara asta...

Resemneaza-te...bea o "Grasa de Cotnari",sau un merlot de murfatlar,incearca unul de Valea Prahovei,daca te uiti pe sticla,vezi sa scrie ceva de genul "dohcc" sau ceva asemanator,astea fiind vinuri selectate,incearca-le pe astea si ...poate o sa-ti schimbi parerea... :doh:"

Dar totusi daca ...macar astea nu te satisfac...cauta vinurile acasa la tarani... acolo sigur nu e facatura... :doh:

Mie personal imi plac vinurile ce se gasesc in jurul orasului meu;din soiul:rosca :doh: ;si asta ptr ca e usor si nu te imbata...

:doh:" ...asta bineinteles cand scade ...bugetul :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer pana acum nu am avut probleme dar bine ca doar doua tipuri am "degustat" Grasa de Cotnari si Lacrima lui Ovidiu.Cel din urma ma marca mi se pare chiar un vin prea tare (si la propriu si la figurat)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Busuioaca e unul din putine soiuri de vita care ne-au ramas de la daci. Ea se cultiva doar in podgoriile Husiului, stiu caci am crescut acolo. Si daca ai sansa sa bei o busuioaca adevarata atunci intelegi de ce au trebuit sa starpeasca dacii vita de vie :D . Este cel mai bun vin baut de mine. Insa se gaseste greu o busuioaca originala. Nu creste doar pe 10 hectare, sunt cateva sute, dar oricum nu e deajuns pt tonele de "busuioaca" care se vand pe piata. Daca ai cum fa rost de o sticla cu sigiliul Episcopiei Husilor, aceea este adevarata busuioaca...Nu de alta da eram sa fac atac de cord daunazi cand am vazut la mine-n cartier "busuioaca" ambalata la pet sau la cutie de carton...Nici macar o marca deosebita ca asta nu stim sa protejam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Am deschis intr-o seara, la masa cu niste musafiri o butelie de vin, pretinsa de marca, cu eticheta, cu tot tacimu'. Dupa ce am constatat ca prea seamana cu culoarea bilirubinei alimentare ( colorant uzual in industria dulciurilor) am constatat ca are pe fundul paharelor....zahar tos, nedizolvat!!!!! Pai oi mai cumpara vin din magazin cind o zbura porcu'!!!

 

 

Ai gustat cristalele pe care le-ai gasit in vin si ai constatat ca sunt de zahar? Daca nu, atunci e posibil ca acele cristale sa fi fost de acid tartric (tirighia care ramane pe butoi), care exista in mod natural in vin si care , la temperaturi scazute insolubilizeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte sanatos si bun si autentic si savuros vinul din comertul romanesc. Eu stiu ca le consum constant, continuu. Imi plac toate, dar mai ales cel rosu si dulce gen Ausbruch. E buna si Grasa contnareasca, sa fie cat mai fine la inceput, dupa aia merg si din alea mai diluate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai gustat cristalele pe care le-ai gasit in vin si ai constatat ca sunt de zahar? Daca nu, atunci e posibil ca acele cristale sa fi fost de acid tartric (tirighia care ramane pe butoi), care exista in mod natural in vin si care , la temperaturi scazute insolubilizeaza.

Nu se poate confunda zaharul....dulce....crant-crant-crant, intre dinti, aspectul de zahar tos ( cristalizat)

100%...cristalele de care vorbesti tu nu sint egale ca marime si nici foarte limpezi, precum zaharul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×