Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Pasapoarte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru a calatori in tarile UE, mai este valabila regula aceea conform careia, in momentul intrarii in tara respectiva, pasaportul trebuie sa mai fie valabil cel putin 6 luni?

Termenul de valabilitate al pasaportului meu expira in septembrie, mai pot iesi cu copiii din tara, ei fiind trecuti in pasaportul meu?

Eu vad doua solutii, daca e asa, ori imi schimb si eu pasaportul si ii trec la mine, ori nu imi mai innoiesc pasaportul si le fac lor pasapoarte individuale, caz in care am impresia ca ma costa mai mult. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru a calatori in tarile UE, mai este valabila regula aceea conform careia, in momentul intrarii in tara respectiva, pasaportul trebuie sa mai fie valabil cel putin 6 luni?

Termenul de valabilitate al pasaportului meu expira in septembrie, mai pot iesi cu copiii din tara, ei fiind trecuti in pasaportul meu?

Eu vad doua solutii, daca e asa, ori imi schimb si eu pasaportul si ii trec la mine, ori nu imi mai innoiesc pasaportul si le fac lor pasapoarte individuale, caz in care am impresia ca ma costa mai mult. :)

 

Nu vei putea iesi nicaieri cu copiii daca nu ai si procura oficiala de la tatal copilului - din cate stiu eu aceasta procura e valabila numai 6 luni - atentie mare - e de groaza cu regula asta - nu te vor lasa sa pleci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am zis nimic de procura, stiu ca am nevoie, nu e prima oara cand ies. Eu intrebam daca se mai tine cont de acea regula, ca trebuie sa ai cel putin 6 luni valabilitate pe pasaport, atat.

 

 

Este !

:) Ce este? Detalii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok :)

 

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am zis nimic de procura, stiu ca am nevoie, nu e prima oara cand ies. Eu intrebam daca se mai tine cont de acea regula, ca trebuie sa ai cel putin 6 luni valabilitate pe pasaport, atat.

 

 

:) Ce este? Detalii?

Valabila acea regula.

Nu asta ai intrebat ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sursa a informatiei? Citisem in alta parte ca nu e. Vroiam o sursa oficiala, ca nu am reusit sa gasesc pe net.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sursa a informatiei? Citisem in alta parte ca nu e. Vroiam o sursa oficiala, ca nu am reusit sa gasesc pe net.

Simplu. Inereseaza-te la serviciul pasapoarte :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sursa a informatiei? Citisem in alta parte ca nu e. Vroiam o sursa oficiala, ca nu am reusit sa gasesc pe net.

mae.ro

 

Cea mai credibila sursa. Selectezi tara si afli informatii.

Dar este vorba de 3 luni.

Valabilitatea pasaportului sau a CI trebuie sa depaseasca cu 3 luni data incheieri calatoriei; este din acordul de circulatie in spatiul Schengen, unde nu ai voie de a sta mai mult de 3 luni fara nicio formalitate sau conditionare.

 

Dar cauta pe site-ul Ministerul de Externe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×