Sari la conținut
Forum Roportal
XxAnnie

Henry VIII and Anne Boleyn

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cineva a scris ca Henry si-a iubit sotiile pana la moarte...desigur,moartea lor

Acum ce sa zic ca Anne putea sa-i fie amanta cum ii fusese sora ei mai mica Mary, putea mai tarziu sa divorteze de el cum a facut si Catherine, dar a fost o femeie care si-a "construit" destinul: a preferat decapitarea pentru ca Elizabeth fiica ei sa aiba drept la tron. Bravo ei... cred ca pana la urma i s-a falfait daca a iubit-o sau nu Henry !

Ma rog, se zice ca da... a angajat un calau profesionist care sa-i taie capul cu o singura lovitura ! :)

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Henry VIII a fost un om de tot rahatul... si n-as numi decapitarea unei sotii de care vrei sa te descotorosesti, "dezmeticire din sharada"... in alta ordine de idei cand a fost Jane asa o sotie minunata, in nici un an si jumatate de casatorie ?? :)

Si saracu Henry asa de mult i-a ramas gandul la ea ca si-a mai luat 3 neveste dupa aceea... :cheer:

 

Poor choice of words...

Nu dezbat daca a fost sau nu Henry un om de tot rahatul,din moment ce istoria al depicteaza cam asa.Iar despre Jane Seymour asa se spune ca ar fi fost o sotie buna sau macar a jucat rolul uneia bune.Dar ce inseamna buna? Termenul este relevant.Buna pentru rege dupa perioada "Anne Boleyn" cand era inca cuprins de paranoia si suspiciuni si a descoperit ca poate sa faca ce vrea fara sa dea scoteala nimanui si fara consecvente.Periculoasa descoperire pentru un om care in mintea lui ramase un pic copil capricios,instabil emotional si predispus la excesuri de orice fel.

Mie personal mi-a placut intotdeauna persona Annei Boleyn pentru ca era intruchiparea emancipatiei feminine si era cu mult inainitea vremii.Problema a fost ca personalitatea ei era tocmai opozitul a cum trebuia sa fie si sa se comporte o femeie pe vremea aceea.In schimb pisicutza de Jane se spune ca ar fi fost modelul perfect de leguma submisa.

Motivele pentru care sa recasatorit sunt simple.Principalul este cel ca el ca monarh avea datoria sa produca urmasi de sex masculin.Un singur fiu de la Jane Seymour nu era deajunsa garantie de urmas la tron,mai ales la fecventa cu care mureau copii pe atunci.Mai departe tinand cont de situatia politica a Angliei in contextul european,o alianta politica prin casatorie era de asteptat. Ex: Anne of Cleves care ia fost propusa pentru a asigura alianta cu fractiile protestante din Europa.

Deciziile acestea nu erau asa simple pentru un monarh precum ar fi fost pentru un om de rand care ar fi putut ramane necasatorit pe motiv ca-si iubeste inca fosta sotie. :D

 

Acum ce sa zic ca Anne putea sa-i fie amanta cum ii fusese sora ei mai mica Mary, putea mai tarziu sa divorteze de el cum a facut si Catherine,

 

Gresesti. Dupa scandalul cauzat de divortul sau de Catherine si separarea de Vatican nu cred ca ar mai fi digerat oamenii inca un divort.Si asa tara era impartita in loialitati si dogma religioasa.Nu uita ca singurul motiv pentru care si biserica anglicana ia acceptat divortul a fost pe motiv ca fosta regina chipurile ar fi mintit despre consumarea casatoriei cu Arthur si ca atare ar mai fi fost inca sotia lui in fata lui Dumnezeu....cea ce ar fi facut mariajul ei cu Henry un pacat abominal.A reusit sa-i convinga pe clerici ca ea a mintit si el se simte in pacat si d'aia nu il bagoslovea Dumnezu cu un urmas la tron si ca era datoria lui sa-si ia alta sotie care sa-i furnizeze baieti.

De Anne pe ce motiv vroiai sa ceara divortul....pentru ca sa plictisit de ea? In marsavia lui Henry a constatat ca singura metoda sa scape de ea era moartea si atunci destui dusmani ai ei au sarit in "ajutor" cu tot felul de acuzatii si "dovezi" despre magie si adulter.

 

Ma rog, se zice ca da... a angajat un calau profesionist care sa-i taie capul cu o singura lovitura ! :doh:

 

Unul celebru din Franta cu sabia lui la fel de faimoasa si ascutita.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poor choice of words...

Buna pentru rege dupa perioada "Anne Boleyn" cand era inca cuprins de paranoia si suspiciuni si a descoperit ca poate sa faca ce vrea fara sa dea scoteala nimanui si fara consecvente.Periculoasa descoperire pentru un om care in mintea lui ramase un pic copil capricios,instabil emotional si predispus la excesuri de orice fel.

 

Deciziile acestea nu erau asa simple pentru un monarh precum ar fi fost pentru un om de rand care ar fi putut ramane necasatorit pe motiv ca-si iubeste inca fosta sotie. :doh:

 

Gresesti. Dupa scandalul cauzat de divortul sau de Catherine si separarea de Vatican nu cred ca ar mai fi digerat oamenii inca un divort.Si asa tara era impartita in loialitati si dogma religioasa.Nu uita ca singurul motiv pentru care si biserica anglicana ia acceptat divortul a fost pe motiv ca fosta regina chipurile ar fi mintit despre consumarea casatoriei cu Arthur si ca atare ar mai fi fost inca sotia lui in fata lui Dumnezeu....cea ce ar fi facut mariajul ei cu Henry un pacat abominal.A reusit sa-i convinga pe clerici ca ea a mintit si el se simte in pacat si d'aia nu il bagoslovea Dumnezu cu un urmas la tron si ca era datoria lui sa-si ia alta sotie care sa-i furnizeze baieti.

De Anne pe ce motiv vroiai sa ceara divortul....pentru ca sa plictisit de ea? In marsavia lui Henry a constatat ca singura metoda sa scape de ea era moartea si atunci destui dusmani ai ei au sarit in "ajutor" cu tot felul de acuzatii si "dovezi" despre magie si adulter.

Pai daca biserica anglicana n-ar fi vrut sa scape de sub conducerea Romei, nu l-ar fi proclamat Parlamentul pe Henry Supreme Governor !! de-aia nu mai puteau ei daca Catherine si-a pus-o sau nu cu Arthur. Au gasit un pretex, ca doar nu era sa-i duca Papei floricele albastre, asta e politica... si care oameni ar fi trebuit sa inghita divorturile sau decapitarile ordonate de Henry, poporul ? :cheer:

Bietul Henry cand a scapat de paranoia si s-a linistit in bratele lui Jane, cand era un om cerebral, "fortat" sa ia decizii intelepte in calitate de rege, cand era un marsav influentat de dusmanii Annei. :)

Eu am zis de el ca om, ca rege a marcat declinul influentei Romei si englezii ii sunt recunoscatori pentru asta. Uite un link in care englezii spun ca English Reformation was, at the outset, more of a political than a theological dispute !!

http://en.wikipedia.org/wiki/English_Reformation

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care oameni ar fi trebuit sa inghita divorturile sau decapitarile ordonate de Henry, poporul ? :cheer:

 

Nu uita ca reprezentantii bisericii catolice aveau inca putere in timpul lui Henry VIII si o mare parte din populatia Angliei era catolica inclusiv multi nobili de la curte care aveau mai multi bani decat visteria lui Henry si controlau armate private care unite ar fi putut sa cauzeze un razboi civil precum faimosul War of Roses intre casele Lancaster si York.

 

 

Bietul Henry cand era un om cerebral, "fortat" sa ia decizii intelepte in calitate de rege, cand era un marsav influentat de dusmanii Annei.

 

Un rege va lua mereu decizii in baza informatiilor si sfaturilor primite de la consilierii si nobilii sai.In functie de care familie era in gratzia regelui si prin urmare cu cea mai mare influenta politica la momentul actual...asa oscilau si deciziile regelui.Fiecare aveau agenda si interesele lor. Se stie bine de cate ori a oscilat Henry in aliante cand cu Franta cand cu Charles Imparatul ...in functie de cine il manipula la momentul respectiv : cardinalul Wolsey,familia Boleyn,Cromwell...:)

 

Si cu toate bilele negre pe care le-a acumulat Henry pentru faptele si deciziile sale sa nu uitam totusi ambitiile si lipsa de scrupule a familiei Boleyn care au fost dispusi sa-si prostitueze fiicele pentru beneficiu politic si financiar.Sa nu uitam ca si Anne a facut parte din masinatiunile lor cu buna stiinta si de bunavoie.Sa luam in considerare de cate avantaje au beneficiat Boleynii de pe urma avantajoasei casatorii (titluri,bani,pamanturi).Iar la urma cand (scuza-mi expresia) the shit hit the fan,au lasat-o pe Anne si pe fratele ei sa suporte consecintele iar ei s-au spalat pe maini.Si asta nu o data ci de doua ori.Aceiasi poveste cu Katherine Howard care tot din neamul lor era.

 

Hai sa nu punem coronite de sfinti unora si coarne altora. Mi-a placut de Anne Boleyn pentru ca era o feminista si a stiut ce vrea dar scopul nu scuza mijloacele si adevarul este ca prea mari scrupule nu a avut despre cine calca in picioare si distruge ca sa obtina ce vrea. Cine crezi ca la costat capatana pe Wolsey si pe Catherine exilul si divortul? What goes around comes around...

Cu toata admiratia pe care o am pentru persona ei in general,sunt cateva trasaturi importante care nu se pot trece cu vederea una dintre fiind cea ca a fost a manipulative cunt.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, nu inteleg nimic din ce vrei sa spui. De fapt topicul era despre relatia dintre cei doi... si s-a ajuns la a se compara razboiul dintre catolici si protestanti cu rivalitatea dintre 2 case regale pentru succesiunea la tron :)...

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate, nu inteleg nimic din ce vrei sa spui. De fapt topicul era despre relatia dintre cei doi... si s-a ajuns la a se compara razboiul dintre catolici si protestanti cu rivalitatea dintre 2 case regale pentru succesiunea la tron :)...

 

Desigur.Daca citesti absolut tot vei vedea ca am facut destule referinte la relatia celor doi....cea mai recenta fiind cea ca nu e dracul...pardon Henry VIII...chiat atat de negru precum il spoiesc unii si nici Anne Boleyn sfanta martira ce o cred altii a fi.

Si ca sa intelegi relatia lor de la inceput pana la sfarsit,inclusiv motivele,agendele si deciziile ambilor protagonisti trebuie sa pui totul in contextul istoric si politic al timpurilor.Nu vorbim de Ileana Cosanzeana si Fat Frumos ce traiau singuri in padurea fermecata ci ce cel mai influent rege al perioadei si fiica celei mai influente familii la curtea regala.

Daca nu intelegi este pentru ca tu ai scoti pe ei din contextul timpurilor in care au trait si nu tii seama de cine erau.Nu le putem analiza relatia ca pe una din ziua de azi. :cheer: right back at you...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
right back at you...

Poti sa-mi arati unde am scris eu ceea ce afirmi tu ?? :) E chiar atat de greu de inteles ca Henry a vrut sa asigure succesiunea la tron a casei Tudor si ca nu i-a stat nimic in cale, decat bunul Dumnezeu care l-a pricopsit numai cu fete !! :cheer:

Eu nu inteleg ce sunt informatiile alandala cu protestantii, catolicii, jocurile de culise de la curte si cu ce merita sau nu merita a manipulative cunt !! A meritat sa fie decapitata zici tu, ok... ce relevanta are vizavi de relatia lor: o iubea sau n-o iubea ?

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt topicul era despre relatia dintre cei doi... si s-a ajuns la a se compara razboiul dintre catolici si protestanti cu rivalitatea dintre 2 case regale pentru succesiunea la tron

 

Eu nu inteleg ce sunt informatiile alandala cu protestantii, catolicii, jocurile de culise de la curte ...ce relevanta are vizavi de relatia lor: o iubea sau n-o iubea ?

 

 

Scuza-ma dar daca nu intelegi faptul ca un razboi civil este mereu pentru succesiune la putere,indiferent ca este intre doua case regale sau doua fractii religioase atunci nu mai are rost sa explic.Sau daca nu-ti dai seama ca o regina catolica pe tron sau una protestanta avea extrema importanta in directia in care va oscila un rege datorita aliantelor si loialitatilor formate in urma unei asemenea uniuni...ma las pagubasa.

 

Dar ca sa revenim la relatia celor doi : interesant este faptul ca un bun catolic precum se mandrea Henry a fi ( a si ravnit mult titlul de "protector of the fate") devine asa oponent inversunat al catolicismului.Si pentru ce? Din revelatie dumnezeiasca sau convingeri spirituale? Nu. Din cauza unei femei,care la manipulat (cu ajutorul familiei ei) si a ego-ului ranit ca Vaticanul a avut indrazneala sa-i refuze moftul de a se casatori cu o curva (in opinia lor si a populatiei engleze).Sau titlul de "great whore" ia fost dat in gluma?

I se falfaia lui Henry de dogma protestanta.

 

Intreaga lor relatie a fost bazata pe jocuri din culise,agende politice si interese religioase. :cheer: Ca de altfel absolut toate relatiile matrimoniale avute de Henry.

I give up. :) O iubea sau nu...a iubit-o sau nu? Cum vrei sa raspunda cineva la acesta intrebare? Avem vreun glob de cristal sau ghioc ca sa stim? Cum sa formezi o opinie pertinenta daca nu analizezi contextul in care relatia lor sa desfasurat?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau titlul de "great whore" ia fost dat in gluma?

I se falfaia lui Henry de dogma protestanta.

 

Intreaga lor relatie a fost bazata pe jocuri din culise,agende politice si interese religioase. :cheer: Ca de altfel absolut toate relatiile matrimoniale avute de Henry.

I give up. :) O iubea sau nu...a iubit-o sau nu? Cum vrei sa raspunda cineva la acesta intrebare? Avem vreun glob de cristal sau ghioc ca sa stim? Cum sa formezi o opinie pertinenta daca nu analizezi contextul in care relatia lor sa desfasurat?

Bine, inseamna ca Henry a fost cea mai mare curva !

 

Vaticanul i-a interzis divortul... si daca ai fi analizat tu contextul cum trebuie, ai fi stiut de fapt ca Papa ii promisese acordul... dar a intervenit Franta ! acesta fiind si motivul pentru care Wolsey a fost "concediat".

 

Uite pe fata care a deschis topicul o interesa, pe tine nu te intereseaza, probabil vrei numai sa ne impresionezi cu ce ai citit...

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil vrei numai sa ne impresionezi cu ce ai citit...

 

Draga, ma lasi te rog cu faze din astea ieftine.Hai te rog eu nu intra in penibil.Nu am vreun interes sa impresionez pe cineva...in special pe aici.Am trecut de varsta impresionarilor (daca am avut-o vreodata, fapt de care de altfel ma indoiesc) si nu am nici mentalitatea omului prost si fudul care trebuie sa demonstreze ceva cuiva. Asta din pacate este mentalitate de Romania de care eu din fericire nu sufar.Vezi ca ai gresit copacul. :cheer: E o vorba care spune cam asa "you're barking at the wrong tree"...

Promit ca in postarile mele vitoare o sa ma straduiesc sa par mai ignoranta si necitita sa nu carecumva sa dau impresii din astea.:)

 

Vaticanul i-a interzis divortul... si daca ai fi analizat tu contextul cum trebuie, ai fi stiut de fapt ca Papa ii promisese acordul... dar a intervenit Franta !

 

Bun...acum sa continuam la subiect.Promisiunea aia papala a fost facuta pentru al amana pe mirele nostru cat s-ar fi putut mai mult in speranta ca Vaticanul va face din nou pace cu Charles si in asa fel nu va mai avea nevoie de o alianta politica cu Henry impotriva lui Charles care-l tine pe Papa ostatec. :doh:

Dar mai specific,nu a fost promis vreun divort decat sub conditia ca Vaticanul va fi satisfacut de validitatea acuzatiilor aduse de Henry impotriva Caterinei,acuzatii despre care stiau ei foarte bine ca sunt minciuni.

 

inseamna ca Henry a fost cea mai mare curva !

 

Un rege era prin natura cresterii si educatiei lui si a pozitiei un om politic in prim plan si mergand pe ideea ca politica este cea mai mare curva,atunci da a fost si el o curva.Merge mana in mana cu a fi un monarh.Nu poti condamna un lup ca se comporta si gandeste lupeste.Asta este natura lui.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×