Sari la conținut
Forum Roportal
XxAnnie

Henry VIII and Anne Boleyn

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iubesc istoria si ma fascineaza acest cuplu:Henry VIII and Anne Boleyn.

 

Ca sa se casatoreasca cu Anne,Henry s-a rupt de Biserica Catolica si de Papa pt ca nu dorea sa-i anuleze prima casatorie,iar regele este excomunicat.Parlamentul votează Actul de Supremaţie, care-l consacra pe rege

Editat de XxAnnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti?Chiar a iubit-o Henry?

 

Who cares? Ce conteaza daca a iubit-o si dupa aceea a decapitat-o?

Eu cred ca pentru el a fost mai mult obsesie si atractie sexuala. El rege,obisnuit sa acapareze si sa primeasca orice si totul imediat...ea la tinut 6 ani in sah....tu ce crezi ca era in mintea lui? Cu cat nu poti obtine ceea ce ravnesti cu atat mai obsedat de acel lucru sau persoana,devii.

Daca o iubea cu adevarat nu cadea prada paranoiei,superstitiilor si zvonurilor cum ca ar fi vrajitoare si ia facut farmece de impotentza si ca de aia a pacatuit casatorindu-se cu ea.

 

Singura fmeie pe care cred eu ca a iubito a fost Jane Seymour.Nici macar pe Cathrine de Aragon nu cred ca a iubito.A avut o fascinatie de adolescent despre ea cand era casatorita cu fratele lui Arthur care a continuat si dupa ce a luat-o de nevasta dar iubire nu cred.

 

In schimb dupa ce a murit Jane Seymour a dat in disperare si a inceput sa o ia la vale cu sanatatea,kilogramele,bautura....

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singura fmeie pe care cred eu ca a iubito a fost Jane Seymour.

Dar daca nastea si ea o fata si nu-i oferea un fiu,iar ea sa nu moara,oare cum ar fi sfarsit?Decapitata sau ar fi divortat de ea? Mai ales ca el isi luase o amanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singura fmeie pe care cred eu ca a iubito a fost Jane Seymour.Nici macar pe Cathrine de Aragon nu cred ca a iubito.A avut o fascinatie de adolescent despre ea cand era casatorita cu fratele lui Arthur care a continuat si dupa ce a luat-o de nevasta dar iubire nu cred.

 

In schimb dupa ce a murit Jane Seymour a dat in disperare si a inceput sa o ia la vale cu sanatatea,kilogramele,bautura....

Greu de crezut privitor la iubirea aia.

Casatoriile erau aranjate, se faceau doar pentru aliante, nu era iubire ca acum.

 

Dar daca nastea si ea o fata si nu-i oferea un fiu,iar ea sa nu moara,oare cum ar fi sfarsit?Decapitata sau ar fi divortat de ea? Mai ales ca el isi luase o amanta.

Tu de unde sti ce isi scriau ei ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca nastea si ea o fata si nu-i oferea un fiu,iar ea sa nu moara,oare cum ar fi sfarsit?Decapitata sau ar fi divortat de ea? Mai ales ca el isi luase o amanta.

 

Ca un rege sa aiba o amanta,mai ales pe timpul sarcinei reginei,nu era un lucru iesit din comun in acele timpuri.Ba chiar era incurajat si de asteptat asa ceva.Nu avea nici o legatura cu sentimentele regelui fata de sotie.

 

Nu stim ce s-ar fi intamplat si cum ar fi reactionat el daca ea nastea o fata,dar un lucru stim: faptul ce a facut-o pe Jane mult mai atractiva in ochii lui este ca ea era submisa,pioasa,avea un aer de puritate spirituala,nu demonstra egoism sau capricii,nu-i facea scandal,nu demonstra ambitii chiar daca le avea,nu se amesteca in politica de la curte si a inchis ochii la aventurile lui cum era de asteptat din partea unei femei la acea vreme.Plus ca era iubita de popor.Acum daca asa o fi fost caracterul ei in realitate nu stim,dar macar stim ca a afisat un astfel de comportament care se pare ca ia fost mult pe plac regelui in special dupa sa dezmeticit din sharada cu Anne Boleyn care a fost total opozita fata de Jane.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu de unde sti ce isi scriau ei ?

Care ei?Henry and Anne?Pai site-ul State Papers Online contine zeci de documente originale,dar pe acestea le-am gasit traduse in romana( pe google).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum daca asa o fi fost caracterul ei in realitate nu stim,dar macar stim ca a afisat un astfel de comportament care se pare ca ia fost mult pe plac regelui in special dupa sa dezmeticit din sharada cu Anne Boleyn care a fost total opozita fata de Jane.

Henry VIII a fost un om de tot rahatul... si n-as numi decapitarea unei sotii de care vrei sa te descotorosesti, "dezmeticire din sharada"... in alta ordine de idei cand a fost Jane asa o sotie minunata, in nici un an si jumatate de casatorie ?? :)

Si saracu Henry asa de mult i-a ramas gandul la ea ca si-a mai luat 3 neveste dupa aceea... :cheer:

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si saracu Henry asa de mult i-a ramas gandul la ea ca si-a mai luat 3 neveste dupa aceea... :cheer:

N'auzi ma ca era bolnav ? :D :)

Suferea de hiperactivitate sexuala. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cineva a scris ca Henry si-a iubit sotiile pana la moarte...desigur,moartea lor

Vezi dezavantajul neacceptari de catre Biserica a divortului ?

Ca sa scape de ele, trebuia sa le omoare. :)

Saracul de el, cred ca suferit tare mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×