Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uni din voi poate ca-si mai aduc aminte de acele explicatii scurte la fizica sau chime prin care iti erau prezentate diverse fenomene ce pareau la prima vedere a sfida legiile pamantesti, dar in principiu explicatia lor era simpla.

 

Imi propun prin acest topic ca, impreuna cu voi, sa ne aducem aminte aceste demonstratii.

 

Am sa incep eu:

 

1. A FIERBE APA INTR-UN PAHAR DE HARTIE:

 

Construiti un pahar de hartie, umpleti-l cu apa iar apoi la fundul paharului aprindeti o bricheta, veti constata ca dupa un timp apa din pahar va fierbe in ciuda faptului ca pahar nu arde (chiar daca acesta este facut din hartie).

 

EXPLICATIE: Apa fierbe la 100 grade Celsius, temperatura de autoaprindere a hartiei este in jurul valorii de 400 grade Celsius.

 

Ciudat nu?! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza asta chiar nu am mai auzito, daca mai stii mai zii niste experimente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca poti fierbe apa si in pahar de unica folosinta din plastic. Trebuie sa fie plin ochi, altfel marginile se topesc pina la nivelul apei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Misto faza.... n-o stiam....

 

Cred ca cea pe care o zic eu e super cunoscuta...Daca umpli un pahar cu apa ochi si lipesti o foaie de hartie si intorci paharul cu capu in jos apa ramane in pahar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Misto faza.... n-o stiam....

 

Cred ca cea pe care o zic eu e super cunoscuta...Daca umpli un pahar cu apa ochi si lipesti o foaie de hartie si intorci paharul cu capu in jos apa ramane in pahar.

Da ,am vazut si eu ,e adevarat.Tin minte cand eram copil ,ne distram cu faze din astea.

De ex.: pui un liniar pe o masa si peste el pui un ziar, intins bine pe el.Daca dai cu putere peste liniar ai sansa sa-l rupi ,ziarul apasand cu o putere deosebita pe liniar...fizica ... :jester: e cu adevarat frumoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mos ion roata si unirea....

Vezi mosule daca n-ai carte nu pricepi, eu am fost la scoala si am invatat despre parghii asa ca un copil care invatza bine poate muta singur bolovanul din loc :D

Imaginati voi cateva . Bolovanul are 50 kg

Va mai dau o tema: cum poate fi scoasa piatra nebunului din apa?

 

Altceva. 2 alpinisti au vrut sa fiarba un ou pe muntele Everest. Dupa ce apa a fiert 5 min oul tot crud era....

Presiunea de pe Everest fiind scazuta apa fierbe sub 80 de grade si proteinele nu coaguleaza.

 

Intr-un pahar cu apa plin ochi incercati sa dati drumul la ace cu gamalie, usor nu prin aruncare. Cate ace va inghiti paharul? R. Multe, peste 100. Putem filtra apa printr-o sita construita din sarma parafinata? Nu. Deci iata ca se poate cara apa cu sita chiar daca nu e frig afara. De aceea pompele de benzina, filtrele de motorina sau filtrele decantoare au sita montata la partea superioara. Toate acestea se intampla datorita tensiunii superficiale.

 

Imi place tema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , la proverb.

Eu asa vad situatia, la malul unui lac o comunitate de entuziasti au construit un mic debarcader. Un nebun pt ca murea de ciudasi de grija altuia , intr-o zi a luat un pietroi, l-a rostogolit si incet incet l-a aruncat de pe marginea debarcaderului in apa. Evident ca in aceasta situatie nu mai putea fi folosit debarcaderul. Oamenii de buna credinta au intrat in apa si bineinteles ca au incercat sa ridice si sa scoata bolovanul.... pe masura ce ridicau, picioarele se afundau in m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da , la proverb.

Eu asa vad situatia, la malul unui lac o comunitate de entuziasti au construit un mic debarcader. Un nebun pt ca murea de ciudasi de grija altuia , intr-o zi a luat un pietroi, l-a rostogolit si incet incet l-a aruncat de pe marginea debarcaderului in apa. Evident ca in aceasta situatie nu mai putea fi folosit debarcaderul. Oamenii de buna credinta au intrat in apa si bineinteles ca au incercat sa ridice si sa scoata bolovanul.... pe masura ce ridicau, picioarele se afundau in m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta sugestie. Cand plecati de acas si aveti flori in ghivace cum procedati sa nu le gasiti uscate dupa 2-4 saptamani?.

Eu asa fac. Am o cadiţă de baie de aia in care se scalda copiii si pun ghivecele acolo. Pun apoi apa pana la cca . 2-3 cm deasupra fundului ghivecelor, ca si cum acestea ar sta intr-o farfurie dar mai mare. Printre ghivece, pe margine sau chiar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×