Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Zvonurile dinaintea plecarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi s-a parut simpatica deschiderea unui topic despre cat din ce ati crezut, si mai ales cat din ce ati auzit despre tara in care urma sa emigrati s-a dovedit a fi adevarat.

 

Hai sa incep eu. Auzisem ca...

 

1. Scotienii sunt zgarciti - fals, fals, fals.

2.Britanicii in general sunt mai manierati - adevarat.

3.Britanicii sunt foarte "reci" in relatiile personale - fals.

4.Scotienii si irlandezii sunt betivi - adevarat, mai ales in weekend.

5.Munca e mult mai riguroasa decat in tarile balcanice (fara treaba de mantuiala, fara "intarzii si eu o ora si plec acasa cu doua mai devreme") - adevarat.

6. Strazile sunt mai curate - adevarat.

7.Corectitudinea este foarte mare in ceea ce priveste angajarea imigrantilor (si de teama unei amende) - adevarat (cat am umblat pana am reusit sa ma angajez la negru :cheer: !)

8.Vremea e destul de urata - adevarat.

9.Mancarea e insipida - hmm, aici adevarul e undeva pe la mijloc, dar e destul de nesanatoasa si varietatea nu e atat de mare ca in Romania.

 

Poate va va face placere sa va intoarceti la prima impresie si la confirmarea sau infirmarea zvonurilor pe care le auziserati.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca in sudul Californiei sunt 30 de grade C iarna. Adevarat. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am auzit ca strainii sunt mai destepti decat noi si mai bine educati. :cheer:

 

Deci tu locuiesti in strainatate? (Vezi natura topicului) Daca da, presupun ca in SUA (corecteaza-ma daca gresesc).

Mai destepti in nici un caz (parerea mea), ca depinde de la persoana la persoana, cat despre educatie..."Strainii" e un cuvant foarte vag, ca ar putea sa fie de oriunde, cum ar fi Canada (tara civilizata) sau Papua Noua Guinee (mai putin) - nu spun ca oamenii de acolo nu sunt educati, dar au o educatie diferita, nu mai spun ca acolo canibalismul a fost interzis abia acum 59 de ani). "Strainatatea" e vasta, adica orice tara in afara de Romania. Poate te-ai referit la Occident.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×