Sari la conținut
Forum Roportal
Sosetuta

Descendent exclus

Postări Recomandate

Salutari!

 

Va rog mult, daca stiti ceva in acest domeniu, sau daca ati auzit de un caz similar, sa-mi spuneti si mie!

Voi descrie situatia cat mai clar si concis.

 

Bunicii mei paterni au avut doi fii si o fiica. Bunicul a decedat demult. Dupa el a decedat tata. Dupa tata, a decedat bunica.

 

Dupa decesul tatei (eu eram minora atunci), unchiul si matusa m-au impiedicat sa o mai contactez pe bunica mea, si au rupt legatura cu mine.

 

La succesiunea bunicii, unchiul si matusa s-au declarat singurii descendenti directi ai acesteia, iar pe aceasta baza, au mostenit toate bunurile, mobile si imobile ale bunicii (bunicilor, de fapt), din Iasi si Bucuresti. Evident, n-am fost instiintata despre procedura de succesiune. Au trecut cativa ani, si am aflat abia acum.

 

Ce credeti despre asta? Aveau sau nu aveau unchiul si matusa obligatia de a declara ca mai sunt si alti descendenti directi? Ce risca pentru ceea ce au facut?

L-am contactat pe notarul respectiv si nu a vrut sa-mi spuna prea multe, telefonic, pana cand nu primeste adresa oficiala de la mine, dar afirma, la modul general, ca descendentii care se prezinta trebuie sa aduca si martori pentru ceea ce declara.

 

 

Va multumesc pentru rabdare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am studii in domeniu', insa spun din experienta:

 

- mostenirea, dupa moartea ambilor bunici, se impartea intre copiii acestora sau, in cazul tau, tatal (copilul lor) fiind decedat, partea lui de mostenire trebuia sa fie revendicata de tine si fratii tai (daca mai ai).

 

Da, la succesiune trebuie sa te prezinti cu martori, care trebuie sa dea in scris de cand iti cunostea bunicii. Doi martori care sa nu fie rude. Sa fie vecini, prieteni apropiati care iti stiu situatia.

Din cate stiu, ei nu aveau obligatia sa declare asta, insa tu, in termen de 6 luni de la moartea ultimului bunic, trebuia sa te prezinti la notar. Adica sa iei legatura cu ceilalti mostenitori si sa mergeti la notar.

 

De ce zic ca vorbesc din experienta? In cazul meu, tatal decedat inaintea parintilor lui, fiu unic. In urma decesului bunicilor aveam drept direct la mostenire doar eu si fratele meu, dar si fratii bunicilor, insa acestia trebuia sa se prezinte la notar in primele 6 luni de la moartea ultimului decedat si sa isi revendice drepturile. Daca nu faceau acest lucru, dupa 6 luni eu si fratele meu puteam sa ne impartim mostenirea. Sau stai! Pe mine m-a sfatuit notarul atunci sa fac succesiunea DUPA cele 6 luni, ca sa nu fiu nevoita sa ii chem si pe fratii bunicilor. deci da, e posibil sa fi fost nevoie ca unchiul si matusa ta sa fi trebuit sa declare faptul ca celalalt frate al lor e decedat si are copii. Deci, probabil ca si ei au dezbatut succesiunea DUPA cele 6 luni. Hai ca mai tare te-am incurcat. :o:

 

Cel mai bine ar fi sa mergi la un notar, ALTUL decat cel la care au fost rudele tale si sa ii ceri sfatul. Eventual consulta si un avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am studii in domeniu', insa spun din experienta:

 

De ce zic ca vorbesc din experienta? In cazul meu, tatal decedat inaintea parintilor lui, fiu unic. In urma decesului bunicilor aveam drept direct la mostenire doar eu si fratele meu, dar si fratii bunicilor, insa acestia trebuia sa se prezinte la notar in primele 6 luni de la moartea ultimului decedat si sa isi revendice drepturile. Daca nu faceau acest lucru, dupa 6 luni eu si fratele meu puteam sa ne impartim mostenirea. Sau stai! Pe mine m-a sfatuit notarul atunci sa fac succesiunea DUPA cele 6 luni, ca sa nu fiu nevoita sa ii chem si pe fratii bunicilor. deci da, e posibil sa fi fost nevoie ca unchiul si matusa ta sa fi trebuit sa declare faptul ca celalalt frate al lor e decedat si are copii. Deci, probabil ca si ei au dezbatut succesiunea DUPA cele 6 luni. Hai ca mai tare te-am incurcat. :spiteful:

 

Buna, Dariana, multumesc pentru raspuns!

 

In cazul meu, tata a decedat in 1991 (Iasi), din acel moment, rudele paterne m-au impiedicat sa iau legatura cu bunica paterna, in 1995 a decedat ea (Bucuresti), rudele au refuzat sa discute cu mine (care eram in pregatire de bac si admitere), si in 2003, unchiul si matusa (fratele si sora tatei) au facut in secret succesiunea la Bucuresti, declarand, cu un martor, ca nu exista alti descendenti directi ai bunicii.

 

Am aflat abia acum, cand matusa a decedat, lasand-l mostenitor pe unchiul.

Sincer, as vrea sa stiu ca unchiul trebuie sa dea declaratii la Politie, cu motivul pentru care nu si-a amintit de mine.

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asadar rudele tale, impreuna cu martorul (care nu trebuia sa fie numai unul) au dat o declaratie falsa in 2003.

 

Unchiul e singurul care poate raspunde acum in fata legii? in caz ca te decizi sa il dai in judecata... Matusa nu avea copii, sot?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la un avocat.

 

Din moment ce ai (probabil) documentele tatalui tau, poti demonstra cu usurinta ca esti nepoata lor si contesta succesiunea. Cum am trecut si eu printr-o succesiune, tot din partea bunicilor, impresia mea e ca toti cei prezenti, inclusiv martorii, isi asuma responsabilitatea declaratiei ca nu exista alti urmasi (si nu doar declararea propriei calitati de urmas). Cum e usor de demonstrat faptul ca unchiul si matusa ta stiau foarte bine de tatal tau, si avand in vedere si faptul ca dupa decesul lui te-au impiedicat sa ramai in contact cu bunica, cred ca ai sanse mai mult decat bune sa repari manaria comisa. Dar du-te la un avocat care se ocupa de astfel de cazuri ca sa-ti spuna exact ce e de facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dari, matusa mea ramasese singura pe lume si, imbolnavindu-se de o boala grava, a ales sa lase apartamentul cumparat de la mama ei, unchiului meu. Sincer, imi este foarte mila de ea cand ma gandesc cum a sfarsit, in prezenta fratelui ei nerabdator sa devina mostenitor (si care o presa sa-i faca act de vanzare-cumparare) , si in prezenta sotiei acestuia, asistenta (de care matusii mele ii era teama) ,asta la ora la care matusa mea depindea de masca de oxigen. Matusa mea a decedat chiar in ziua in care cumnata ei a intrat prima oara in casa ei, desi matusa nu dorise aceasta vizita. Ghinion, nu? Dar recunosc ca unchiul a platit incinerarea matusii mele, si a incercat sa rezolve acest detaliu imediat dupa deces.

Acum, ramane de vazut daca pot sa-l mai reclam pe unchi pentru fals in declaratii (2003); unii spun ca s-o fi prescris, altii spun ca "in penal, prescrierea se intampla mult mai greu".

 

Fitz, intr-adevar, asa am inteles si eu, ca mostenitorii care se prezinta la notar au obligatia de a declara numarul exact al posibililor mostenitori ai defunctului. E curios, dar tot ma gandeam cum sa demonstrez unei instante ca unchiul meu ma cunostea, in contextul in care macar pana la varsta de paisprezece ani, am intrat de mai multe ori in casa lui. De, poate ca cei doi fosti gineri ai lui m-ar ajuta in acest sens (desi de ani de zile nu mai stiu de ei); n-ar avea de declarat decat adevarul, ca m-au cunoscut in casa fostului socru, ca verisoara mai mica a fostei sotii; oricum, am scrisori de la verisoara mea, fiica unchiului, expediate de la adresa acestuia.

 

Problema este, stimati colegi forumisti, ca se tot vorbeste despre acele "sase luni de la deces" in care trebuie sa iei masuri, ca altfel nu mai poti reclama. Desi chiar succesiunea bunicii nu s-a dezbatut decat dupa opt ani. Mi se pare absurd, totusi. E ca si cum am felicita orice infractor care reuseste sa-si acopere fapta, pana la un anumit termen.

Cum exista un teren in Iasi si un teren in Botosani (ambele, intravilan) ale bunicilor mei, neretrocedate inca, cred ca ar trebui sa am si eu drept la cota-parte din ele, ca doar nu mi-am asasinat bunicii, ca sa devin "nedemna" de mostenire, cum se pare ca spune legea.

Editat de Sosetuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este, stimati colegi forumisti, ca se tot vorbeste despre acele "sase luni de la deces" in care trebuie sa iei masuri, ca altfel nu mai poti reclama. Desi chiar succesiunea bunicii nu s-a dezbatut decat dupa opt ani. Mi se pare absurd, totusi. E ca si cum am felicita orice infractor care reuseste sa-si acopere fapta, pana la un anumit termen.

Cum exista un teren in Iasi si un teren in Botosani (ambele, intravilan) ale bunicilor mei, neretrocedate inca, cred ca ar trebui sa am si eu drept la cota-parte din ele, ca doar nu mi-am asasinat bunicii, ca sa devin "nedemna" de mostenire, cum se pare ca spune legea.

La data morti bunicii tale, tu find minora, cine iti era tutore, ca nu ai pomenit nimic de mama ta ?

 

Cel mai bine este sa mergi la un avocat.

Teoretic ti s-au incalcat drepturile, si intradevar acela este fals in declaratii.

Deci iti poti recupera partea de mostenire ce ti se cuvine.

 

Si cele sase luni sunt pentru a refuza mostenirea, in caz ca in acel termen nu ti-ai facut cunoscuta dorinta de a nu o accepta si ai facut acte de administrare (care sunt imposibil sa nu le faci ) se considera acceptata in totalitatea ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×