Sari la conținut
Forum Roportal
Aynur

Este oare suficient ceea ce facem pentru religia noastra,pentru sufletul nostru?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara tuturor!

 

Stau si ma gandesc in ultima vreme la modul in care se scurg vietile noastre... zi dupa zi, an dupa an..

Nu peste mult cu totii vom intalni moartea si pentru cei credinciosi si nu numai ne vom intalni cu Creatorul nostru?

Oare ce ii vom spune?Ce am facut?cat am facut noi pentru credinta noastra..rugaciuni,milostenii,binele facut altora sau nu

oare este suficient oare am reusit noi sa ne curatam cu totul sufletul de pacate?Oare am fost noi dintre cei care au dus o viata plina de evlavie si L-am multumit pe Dumnezeu

cu adevarat nu exista ceva mai de pret decat rasplata lui Dumnezeu,decat Raiul si multumirea lui

fie ca El sa ne faca pe toti credinciosi adevarati placuti Lui amin

 

 

sunt multe ganduri pe care as vrea sa le discut cu voi..daca vreti

numai bine tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o sa te intrebe ce ai cu tine

2saci cu bile albe si negre

cate dalea cate dalea

paii!

si o iei ori in sus ori in jos.

 

parerea mea ,conteaza ce faci in numele lui dumnezeu nu ce religie ai . ca toti se bat cu pumnul in piept ca eu sint .... asa si ce ai facut tu in numele lui dumnezeu?

daca nu ai facut nimic ,ai facut umbra pamantului degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Vali

 

eu cred ca este importanta religia..pentru ca Dumnezeu Creatorul este Unul Singur insa oamenii se mai roaga si la sfinti,oameni..in fine nu intru acum in discutii pe tema asta

si ce fapte facem..facem dar sunt suficiente..si pana la urma au fost intentiile noastre inaintea faptelor sincere si curate pentru Dumnezeu.. sau a existat si putina mandrie fala la mijloc..

in Islam stim ca vom da socoteala pentru tot..pentru rugaciune post..facute sau nefacute pentru timpul nostru si cum ni l-am petrecut pentru inzestrarea banii pa care i-am avut din ce mijloace si pe ce i-am cheltuit..vom da socoteala pentru fiecare cuvant spus sau fapta si toata sunt scrie in cartea faptelor noastre pentru ca avem ingeri care scriu tot ceea ce noi facem spunem..

mult de zis viata merge inainte

si cand ma uit in jur paraca vod tot mai multi oameni inraiti impietriti..cu siguranta ca acestia nu si-au curatat sufletul dimpotrive

cum facem sa trecem cu rabdare prin toate incercarile

si oare ceea ce facem este de ajuns..eu ma iau pe mine mai intai la rost..si simt ca nu este suficient

la sfarsitul unei zile pline intotdeauna ma gandesc si f frecvent in ultima vreme ce am facut eu pentru Viata de Apoi este Dumnezeu multumit de mine..

oamenilor nu le pasa chiar de nimic i viata de zi cu zi se ceara cu cei din jur si se straduiesc sa le fie lor bine..cu putine exceptii..atata raceala in jur nu ne mai gandim ca in alte colturi ale lumi oamenii sufera mor sau ca vecinului nostru ii este poate greu

cati dintre noi isi intreaba vecinii de sanatate se viziteaza..

pot sa moara oameni oricunde in alta parte daca mie mi-e bine e ok

ce putem oare face pt a schimba lumea in bine macar cu putin si oare cum putem sa orpim rautatea oamenilor sa intunece pamantul

da crd ca multi oameni sunt rai..inainte vedeam lumea si oamenii ca fiind cu precadere buni..acum mi-am mai schimbat parerea

si tind sa cred ca putini oameni se gandesc si le pasa..de ce se va intampla cu sufletul lor sau al altora

noapte buna si mai vb sper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totul se reduce la fapte bune si credinta in dumnezeu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si sa nu iti simti sufletul impovarat de gandurile si faptele tale

 

 

nu ! in fiecare zi caut sa ajut pe cineva . si ma rog la dumnezeu sa nu vina vrodata clipa cand cineva sa imi ceara ajutor si sa nu ii pot da .

daca te stradui sa nu faci rau nimanui nu are de ce sa iti fie sufletul impovarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ! in fiecare zi caut sa ajut pe cineva . si ma rog la dumnezeu sa nu vina vrodata clipa cand cineva sa imi ceara ajutor si sa nu ii pot da .

daca te stradui sa nu faci rau nimanui nu are de ce sa iti fie sufletul impovarat.

 

Da-mi si mie 1000 de euro. stii ce mult m-ar ajuta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ! in fiecare zi caut sa ajut pe cineva . si ma rog la dumnezeu sa nu vina vrodata clipa cand cineva sa imi ceara ajutor si sa nu ii pot da .

daca te stradui sa nu faci rau nimanui nu are de ce sa iti fie sufletul impovarat.

 

:lol: Bine spus Vali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor!

 

Da nu trebuie sa ne simtim sufletul impovarat si sa facem bine..si totusi facem noi tot ceea ce putem ca sa indepartam suferinta oamenilor..eu cred ca vom fi trasi la raspundere pentru toate lucrurile nespuse si nefacute..atatia oameni mor zilnic de foame in razboaie ilogice de boli care nu sunt incurabile atatia oameni sunt rataciti in lumea asta ce am facut noi ca sa ii ajutam

este oare suficient\

intotdeauna trebuie sa incercam sa facem mai mult..eu asa cred

O data profetul Muhammad-pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui- a tinut o predica companionilor musulmani .Pe parcursul predicii el a zis:Daca ati sti ce stiu eu, ati rade mai putin si ati plange cu amaraciune.Cei prezenti la auzul acestora si-au acoperit fetele si au inceput sa suspine.

De asemenea cand profetul Muhammad -saas- isi facea rugaciunile suspina asa de tare de parca se auzea un ceainic cu apa clocotind si isi petrece toate noptile in rugaciune.

Inca o istorisire despre primii musulmani si cata evlavie aveau..si despre cat de mult ne-am indepartat noi de credinta ..despre cum constiinta noastra s-a usurat despre cat de delasatori putem fi..Ibrahim ibn Abdur Rahman ibn Auf (unul din companioni-Allah sa il aiba in mila sa) a relatat ca in vreme ce tinea post ,lui Abd ar Rahman i s-a adus de mancare, dar el a zis: Mu sab ibn Umar(alt companion-Allah sa il aiba in mila sa) a murit ca un martir si era mai bun decat mine, dar nu s-a gasit decat o sinura panza care sa il infasoare( din cauza saraciei nu aveau destul cat sa il infasoare inainte s a il ingroape)...Apoi, comorile acestei lumi au fost revarsate asupra noastra din belsug.Asa ca ma tem ca rasplata penru faptele noastre bune sa nu ne fi fost daruita in lumea aceasta. Si atunci el a inceput sa uspine si a refuzat sa manance....

 

La toate neleiuirile care se intampla in jurul nostru noi ce facem ca sa le impiedicam facem oare tot ceea ce putem oare ceea ce facem e suficient...

Trimisul lui Allah saas a zis:Oricare dintre voi vede ceva neplacut, sa faca schimbarea cu mana lui,iar daca nu este in stare, atunci sa faca schimbarea cu gura lui si daca nu poate nici asa,atunci cu inima lui, dar aceasta este forma cea mai slaba a credintei....oare noi in ce categorie ne incadram...

 

voi continua sper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna dimineata tuturor!

 

 

Trimisul lui Allah saas a zis:Oricare dintre voi vede ceva neplacut, sa faca schimbarea cu mana lui,iar daca nu este in stare, atunci sa faca schimbarea cu gura lui si daca nu poate nici asa,atunci cu inima lui, dar aceasta este forma cea mai slaba a credintei....oare noi in ce categorie ne incadram...

 

voi continua sper[/quote

 

Depinde de sufletul fiecaruia....

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×