Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Expozitii in lume

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"RAFAELLO SI URBINO "

 

 

In perioada 4 aprilie - 2 iulie 2009 -Palazzo Duccale din Urbino(Marche ) gazduieste expozitia "Rafaello si Urbino "

 

 

 

La Urbino in Vinerea Mare a anului 1483 se naste Rafaello , care moare tot in Vinerea Mare a anului 1520.

O viata scurta , 37 ani , fiul pictorului Giovanni Santi , la 17 ani devine mostenitorul infloritoarei boteghei artistice a tatalui sau ,primele lui lucrari sunt la Citta del Castello , apoi Florenta , in perioada 1504-1508 picteaza unele din cele mai i mportante lucrari ale lui astazi aflate in cele mai importante muee ale lumi ,in 1508 este chemat la Vatican de catre Papa Giulio II la recomandarea lui Bramante pentru a realiza fresca din Stanza della Segnatura , unde realizeaa poate cea mai importanta opera a lui "Scoala din Athena ". In perioada 1513 -1517 are importante comenzii din partea Vaticanului , creaza fara intrerupere capodopere , una va ramane netermiata "Trasfigurazione " ( care va fi terminata de catre elevii lui Giulio Romano si Gian Francesco Penni ). A avut numeroase proiecte si ca arhitect .

 

Expozitia de la Urbino isi propuine sa prezinte publicului relatia lui "Rafaello cu orasul lui natal " , sunt prezentate 20 de picturi si 19 desene originale ale tanarului Rafaello , alaturi de alte 32 picturi si 10 desene ale tatalui si a altor artisti care au influentat inceputurile lui Rafaello .

 

Rafaello

post-87259-1242074115_thumb.jpg

post-87259-1242074173_thumb.jpg

post-87259-1242074191_thumb.jpg

post-87259-1242074282_thumb.jpg

Editat de tosca_5
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce buna initiativa ai avut, asa poate aflam si noi mai din timp de expo din lume. eu am vrut mult sa ajung la bologna, la retrospectiva morandi din aprilie, dar am aflat prea tarziu si nu am am timp sa strang bani :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce buna initiativa ai avut, asa poate aflam si noi mai din timp de expo din lume. eu am vrut mult sa ajung la bologna, la retrospectiva morandi din aprilie, dar am aflat prea tarziu si nu am am timp sa strang bani :o:

 

Roma pentru mine este mai aproape , nu scap una.

Nici expozitia asta nu o las sa-mi scape , intr-o duminica dau o fuga ....merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat o fuga doua duminici la rand !!!!!!!!! cate 1000km sa-l vad pe Raffaello la el acasa .Am sa revin cu poze si impresii .

post-87259-1245192018_thumb.jpg

post-87259-1245192112_thumb.jpg

post-87259-1245192241_thumb.jpg

post-87259-1245192332_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Londra - Royal Academy of Arts - Expozitie de arta contemporana

 

se mai poate vizita maine

 

Ai fost? Deci nicio sansa sa o mai vedem ! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am aflat si eu abia ieri

am asteptat sa iau bilete vreo 20min, la coada

peste 1000 lucrari expuse, picturi atat de moderne incat erau fara subiect, modelaj in culoare au fost multe, experimente, culori tipatoare, izbitoare. Preturile erau de la cateva sute lire pana la 30000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant de vizitat , dar 1000 de lucrari cam greu de digerat intr-o singura zi mai ales cand nu este expozitie de autor si esti nepregatit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×