Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Euro bonita

 

Este un produs financiar nou, unic si complex,format dintr-o

- asigurare de viata, RENTABILIS,si

- un credit, EUROCASH, garantat cu asigurarea de viata.

Se adreseaza acelei nise de client care nu pot aceesa un credit bancar;

-tineri fara venituri sau fara vechime,neeligibili din punct de vedere al normelor bancare;

-pensionari,care depasesc limita de varsta;

-persoane monitorizate in CRB;

-clienti care nu vor sau nu pot dovedi sursa veniturilor.

Obtinerea creditului este facila,fara dosar,fara birocratie = economie de timp si nervi.

 

 

RENTABILIS – o asigurare de viata cu o perioada de asigurare cuprinsa intre 10-30 ani;

_ varsta de intrare in asigurare 16-65 ani;

_ varsta maxima de iesire di asigurare,75 ani;

_ posibilitatea indexarii cu coeficientul de inflatie atat a primei de asigurare , cat si a sumei asigurate,

garantate prin contractul de asigurare;

_ frecventa de plata a primelor de asigurare- lunar;

_ contributia 100-1000 roni/luna;

_ riscuri asigurate – supravietuirea- se plateste valoarea capitalului de asigurare;

_ clauze suplimentare -decesul natural = suma asigurata;

- decesul din accident = 2 suma asigurata;

- invaliditatea = 2 suma asigurata;

-indemnizatie zilnica de spitalizare = 100 roni.

 

 

EUROCASH-creditul.

Criteriul de acordare a creditului este Bonitatea clientului (constientizarea,responsabilitatea,punctualitatea,corectitudinea).

Modalitatea de acordare – se incheie o asigurare Rentabilis cu prima de asigurare lunara cuprinsa intre 100-1000 roni; in a 13-a luna de contract se poate aplica un credit egal cu 100 rate prime lunare.

Ex-pt o prima lunara egala cu 100 roni,un credit de 10 000 roni.

In cursul celor 12 luni premergatoare creditului,prima lunara poate varia in functie de posibilitatile de plata ale clientului si atunci prima de referinta este media primelor platite.

Ex-3 luni = 100 roni/luna ; 5 luni = 300/roni/lunai ; 4 luni = 500 roni/luna

-prima lunara = 3*100+5*300+4*500/12=316 roni.

- creditul = 316*100=31 600 roni.

Este valabila si diminuarea primelor, dar nu mai putin de 100 rono/luna.

Perioada de acordare a creditului este egala cu cea a asigurarii.

Varsta minima de accesare a creditului = 18 ani;

Varsta maxima de accesare acreditului = 65 ani;

Varsta maxima de iesire din program, atat din asigurare, cat si din credit = 75 ani;

Dobanda este 9,5%/an, fara alte taxe si comisioane (de analiza dosar,de administrare,de rambursare anticipata).

In cazul rambursarii anticipate se pot lua max 3 credite in perioada asigurata,a caror suma poate fi majorata conform aceluiasi principiu al bonitatii clientului. ( pt o perioada asigurata de 30 ani,se pot lua 3 credite de max 1000 roni / luna = 100000 roni fiecare, deci 300000 roni in 30 ani durata de creditare ).

Editat de vladrvr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cine e trecut beneficiar pe rentabilis? Creditorul?

Daca-mi dai creditul de 31.600 roni par example in cat timp trebuie sa-l dau inapoi?

S.A.D. pentru o prima lunara de 316 roni pe 25 de ani e undeva la 95.000 de lei. Eu iau credit in valoare de 35.000 si mor. Cine primeste s.a.d.? Se-mparte sau creditorul ia tot?

Editat de Demimurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Pe Rentabilis, ca pe orice asigurare de viata cu capitalizare, beneificiarii sunt cei desemnati de titularul politei (de asigurat).

Daca nu sunt mentionati si asiguratul inceteaza din viata, banii revin mostenitorilor legali conform cotelor succesorale.

 

2. Perioada maxima de creditare este cel mult egala cu perioada de asigurare. Dar, daca se opteaza pentru o perioada de rambursare mai mica, in perioada asigurata se pot obtine maxim 3 credite.

Tinand cont ca perioada maxima de asigurare este 30 de ani, dar nu mai mult de 75 de ani, varsta de iesire din asigurare, se poate opta pentru o perioada asigurata de 30 de ani care implica si cel mai mare randament financiar iar perioada de rambursare a creditului se poate stabili la 10 ani, deci se pot lua 3 credite in perioada asigurata.

 

3. In caz de deces, inainte de achitarea creditului, suma asigurata garantata la maturitatea contractului, despagubeste soldul creditului iar restul revine beneficiarilor sau mostenitorilor. (totdeauna creditul este mai mic decat suma asigurata)

 

Pentru mai multe detalii si informatii, cereti-mi datele de contact sau trimiteti-le pe ale dvs. prin PM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3. In caz de deces, inainte de achitarea creditului, suma asigurata garantata la maturitatea contractului, despagubeste soldul creditului iar restul revine beneficiarilor sau mostenitorilor. (totdeauna creditul este mai mic decat suma asigurata)

 

Pentru mai multe detalii si informatii, cereti-mi datele de contact sau trimiteti-le pe ale dvs. prin PM.

 

Suma asigurata la deces. Pe rentabilis nu exista suma asigurata la maturitate. La maturitate poti avea 10 lei daca maximusul si optimusul merg prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un algoritm in functie de varsta si perioada asigurata.

Exista asigurare de viata fara suma asigurata ? Capitalizarea, beneficiul investitional, poate oscila in functie de fluctuatia pietei, dar suma asigurata este garantata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este un algoritm in functie de varsta si perioada asigurata.

Exista asigurare de viata fara suma asigurata ? Capitalizarea, beneficiul investitional, poate oscila in functie de fluctuatia pietei, dar suma asigurata este garantata.

 

Pe Rentabilis din cate stiu nu exista nici o suma asigurata la supravietuire. Totul depinde de cum merg fondurile de investitii. Nimeni nu-ti garanteaza ca Maximusul sau Optimsul vor merge bine.

 

Pe Prudentis ai o suma asigurata la supravietuire + un procent din excedente. Dar asta e alta mancare de peste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze de timpul dintre raspunsuri.

Cel mai simplu, decat sa scriem, puteti sa imi cereti datele de contact printr-un PM si sa va explic mai pe larg in ce constau acestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cea mai mare porcarie, se speculeaza faptul ca foarte multa lume nu poate obtine un credit, oameni buni in primul rand un om care doreste un credit are nevoie de bani(logic) si acei bani ii vrea cat se poate de repede (tot logic), pentru ca daca ar avea bani n-ar mai apela la banci, ifn-uri...etc. In alta ordine de idei cine isi imagineaza ca acea persoana care are nevoie urgenta de bani se apuca sa cotizeze o suma lunara acestei firme, (cu niste conditii idioate, nici macar nu e pe viata asigurarea, e pana la 75 ani, foarte ciudat rationamentul)? Daca exista broker sa ma convinga, sa am incredere in aceasta firma, eu cu cea mai mare placere voi colabora cu aceasta firma, dar repet, nimeni nu doreste un credit dupa 13 luni, daca se poate numi credit, e ca si cum ma imprumut cu proprii mei bani, ca si cu i-as economisi la saltea, dar si atunci cred ca as fi mai castigat decat sa-mi fac acest tip de asigurare. Eu unul nu vad nici un avantaj. Astept ca cineva sa ma lumineze, poate ma insel eu...cine stie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare cea mai mare porcarie, se speculeaza faptul ca foarte multa lume nu poate obtine un credit, oameni buni in primul rand un om care doreste un credit are nevoie de bani(logic) si acei bani ii vrea cat se poate de repede (tot logic), pentru ca daca ar avea bani n-ar mai apela la banci, ifn-uri...etc. In alta ordine de idei cine isi imagineaza ca acea persoana care are nevoie urgenta de bani se apuca sa cotizeze o suma lunara acestei firme, (cu niste conditii idioate, nici macar nu e pe viata asigurarea, e pana la 75 ani, foarte ciudat rationamentul)? Daca exista broker sa ma convinga, sa am incredere in aceasta firma, eu cu cea mai mare placere voi colabora cu aceasta firma, dar repet, nimeni nu doreste un credit dupa 13 luni, daca se poate numi credit, e ca si cum ma imprumut cu proprii mei bani, ca si cu i-as economisi la saltea, dar si atunci cred ca as fi mai castigat decat sa-mi fac acest tip de asigurare. Eu unul nu vad nici un avantaj. Astept ca cineva sa ma lumineze, poate ma insel eu...cine stie?

 

La majoritatea firmelor de asigurari de viata contractul se incheie la 65 de ani, nu la 75. Nu e nici un rationament ciudat.

 

Rentabilisul e o asigurare de viata tip unit-linked cu acumulare de capital. Daca ti-o faci, si pe langa asigurare poti beneficia dupa 13 luni de un credit no questions asked e destul de ok. Dar sa-ti faci asigurarea in ideea ca peste 13 luni iti vei lua un credit de 100 ori mai mare decat prima LUNARA pe care o platesti ... e cam aiurea.

 

 

 

Duffy Duck, daca platesc rentabilisul trimestrial sau semestrial sau anual pot lua credit de la voi dupa 13 luni?

Editat de Demimurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare cea mai mare porcarie, se speculeaza faptul ca foarte multa lume nu poate obtine un credit, oameni buni in primul rand un om care doreste un credit are nevoie de bani(logic) si acei bani ii vrea cat se poate de repede (tot logic), pentru ca daca ar avea bani n-ar mai apela la banci, ifn-uri...etc. In alta ordine de idei cine isi imagineaza ca acea persoana care are nevoie urgenta de bani se apuca sa cotizeze o suma lunara acestei firme, (cu niste conditii idioate, nici macar nu e pe viata asigurarea, e pana la 75 ani, foarte ciudat rationamentul)? Daca exista broker sa ma convinga, sa am incredere in aceasta firma, eu cu cea mai mare placere voi colabora cu aceasta firma, dar repet, nimeni nu doreste un credit dupa 13 luni, daca se poate numi credit, e ca si cum ma imprumut cu proprii mei bani, ca si cu i-as economisi la saltea, dar si atunci cred ca as fi mai castigat decat sa-mi fac acest tip de asigurare. Eu unul nu vad nici un avantaj. Astept ca cineva sa ma lumineze, poate ma insel eu...cine stie?

 

Nu trebuie sa te justifici, nu este obligatoriu sa iei credit, nu iti forteaza nimeni mana !

Produsul se adreseaza celor care chiar au nevoie de bani si nu pot accesa un credit bancar din motivele enumerate. Iti ofer alte variante care nu se vand prin canale de distributie, mult mai avantajoase din punct de vedere al promptitudinii si al nivelului dobanzii, gen Provident, Cofidis si probabil altele pe care nu le stiu.

Mult succes !

 

La majoritatea firmelor de asigurari de viata contractul se incheie la 65 de ani, nu la 75. Nu e nici un rationament ciudat.

 

Rentabilisul e o asigurare de viata tip unit-linked cu acumulare de capital. Daca ti-o faci, si pe langa asigurare poti beneficia dupa 13 luni de un credit no questions asked e destul de ok. Dar sa-ti faci asigurarea in ideea ca peste 13 luni iti vei lua un credit de 100 ori mai mare decat prima LUNARA pe care o platesti ... e cam aiurea.

 

 

 

Duffy Duck, daca platesc rentabilisul trimestrial sau semestrial sau anual pot lua credit de la voi dupa 13 luni?

 

Creditul il poti lua numai dupa 13 luni si numai cu prima de asigurare lunara deoarece motivele le-am enuntat in primul post: bonitate care nu se creaza si nu se verifica intr-o singura luna. Asa este conceput produsul si nu poate fi modificat.

 

PS: Ai dreptate, la majoritatea asiguratorilor de viata, perioada asigurata se incheie la varsta de 60 de ani femeile si la 65 barbatii. Exceptand KD, doar Grawe mai asigura pana la aceasta varsta si asta mi se pare o bila alba pentru acest asigurator. Te deranjeaza sau ti se pare prea tanara varsta de iesire din program ? :yahoo:

Pentru mai multe detalii, continua sa ma intrebi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×