Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Caini - pui si adult

Postări Recomandate

de curand ne-am mutat la casa, avem un caine de 6 ani jumate metis de boxer care nu a fost fff incantata cand a trebuit sa stea in cusca :)

 

asa ca am hotarat sa ii luam un prieten ca sa nu se mai simta singura, asa a aparut Junior un metis de Mioritic.

 

Juniorul nu are astampar rupe toate florile si este un fan absolut al gropilor sapate pe langa gard :) are 6 luni si stiu ca e normal...de aceea am facut un tzarc de 11 m2, iar daca il inchid acolo plange o zi intreaga la greu !!! daca ii inchid pe amndoi e ok.

 

Problema este ca noi nu prea suntem pe acasa; avem un serviciu solicitant si ajungem tarziu; de aceea as lasa liber boxerul(care e adult si este linistit)pt paza casei; pe de alta parte ma gandesc ca cel mic va deveni frustrat sau io stiu cum va interpreta el faptul ca il inchid acolo :)

 

cand ajung acasa ii dau drumu, la fel si noaptea e liber(noaptea nu face prostioare)

 

voi ce credeti? sau ce sfaturi imi puteti da?

 

Boxerul e cuminte acuma...dar pana intr-un an a facut dezastru in apartament...stiu cum este; dar la noi acuma curtea e mica nu am gard spre gradinita pt ca nu isi are sensul si mi se rupe sufletul sa vad ca azi pun o floare si maine e rupta :lol:((

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...) pe de alta parte ma gandesc ca cel mic va deveni frustrat sau io stiu cum va interpreta el faptul ca il inchid acolo :) (...)

O,ce drăguţă eşti.:) Scumpul de el,parcă

Editat de Alexeevna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boxerul e cuminte acuma...dar pana intr-un an a facut dezastru in apartament...stiu cum este; dar la noi acuma curtea e mica nu am gard spre gradinita pt ca nu isi are sensul si mi se rupe sufletul sa vad ca azi pun o floare si maine e rupta :)((

 

Renunţă şi tu la flori primăvara asta că nu-i bai. Lasă-l să se dezvolte armonios, să alerge, să socializeze cu celălalt, nu-l

Editat de tratra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Renunţă şi tu la flori primăvara asta că nu-i bai. Lasă-l să se dezvolte armonios, să alerge, să socializeze cu celălalt, nu-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu pot renunta la flori :lol:( sun indragostita de ele si abia am asteptat sa vina vara sa vad ceva culoare in curte!!!mai ales ca numa ce m-am mutat si vreau sa imi vad casa cat mai frumoasa si aranjata :)

 

sincer nu credeam ca voi avea aceasta problema...nici prin cap nu mi-a trecut :)

 

la-m prins de multe ori cu butasii de trandafiri(nush cum naiba nu se intepa) si l-am certat ....dar degeaba :D

dezastrul il gasesc cand ajung acasa...si culmea e ca are partener de joaca, are oase(din acelea speciale pt ros)jucarii la greu, ii las si mancare extra..si tot degeaba

 

Il scot afara de 3 ori/zi, deci miscare face :); ma gandeam sa il castrez...in ideea ca nu vreau sa il chinui nici pe el nici pe mine; are 6 luni si 25 de KG la 12 luni sigur va face ce va vrea el cand il voi scoate la plimbare(in ideea ca daca simte o catelusha in calduri...); Doctorul mi-a zis ca se mai linisteste daca il castrez...

 

 

Eu aveam aceasi problema in apartament cu cateaua mea si un pui al ei (din 4 fatati) care ramasese la noi si care inca nu isi gasise un stapan corespunzator (dupa pretentile mele) - avea cam tot 6 luni puiul.

Cand ma apropiam de usa, ca sa intru in apartament, uneori pe partea cealalta se auzeau maraituri, haraituri, latrat pe tonuri inalte...etc. Cand intram in apartament se facea o liniste totala: cateaua se facea ca doarme sau statea cu botul pe labe si se uita la mine iar puiul inca tragea de o perna sau era gramada pe "toaleta" cu oglinda, parfumiri, creme.

 

Doctorul este dispus sa faca orice operatie, inclusiv castrare daca castiga bani....

 

Aia mare, cateaua, cand era mica, a tocat la propriu un cactus "limba soacrei" - nici eu nu stiu cum nu s-a intepat.

 

Parerea mea este sa nu il mutilezi (castrare) ci sa ai rabdare pana mai creste vreo luna doua si sa-i dai dreptul de a-si perpetua specia.

 

Pe de alta parte, inainte de catea am avut un mascul din aceasi rasa pe care il dezobisnusem sa-si mai bage nasul oriunde cu zeama de ardei iute fiert in apa pe caro o pulverizan in diverse locuri.

 

Este adevarat ca masculii, cand simt niste feromoni emisi de catelele in calduri nu m-ai asculta nici de stapan nici de nimic ci pleaca acolo unde ii cheama instinctul de reproducere. Al meu, la plimbare, intra in haita de cununie de caini dintre blocuri si cu greu il scoteam de acolo.

 

Al meu avea o "prietena" de aceasi rasa, in cartier, la bloc care a fost invitat de doua ori, pentru cateva zile sa locuiasca impreuna , de stapana ei. Si au iesit niste catelusi frumosi...

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...)Doctorul este dispus sa faca orice operatie, inclusiv castrare daca castiga bani....

 

Parerea mea este sa nu il mutilezi (castrare) ci sa ai rabdare pana mai creste vreo luna doua si sa-i dai dreptul de a-si perpetua specia.

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateaua mea actuala este rasa pura (...)

Să-ţi trăiască.

CITIND cuvintele tale: "metis", "caini fara acte", "corcituri", "adaposturi de caini pe care nu ii ia nimeni", "disproportionat", "arbore genealogic nesupraveghiat", DACA A-SI FI CAINE m-asi gandi la tine ca la un "dr. Mengele SS-ist" al animalelor.

Nicio problemă,nu eşti prima care ar crede asta,m-am obişnuit. :)

DACA A-SI FI CAINE(...)

Dar dacă ai fi c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gravele probleme de sanatate prin monta la intamplare pot apare in cazul "rudelor" apropiate.?

Asta este ceea ce ştii tu,dar nu ,nu doar atunci pot apărea probleme de sănătate.Pe l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×