Sari la conținut
Forum Roportal
redmarynel

Credit nevoi personale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o mica mare problema :) ....am una bucata credit nevoi personale, negirat sau garantat cu ceva, este in CHF, pe termen maxim (10 ani), din care am achitat doar cateva luni iar printr-o eventuala reesalonare mi-ar "subtia" rata cu 100 lei/luna. Dar sa revin la ce vroiam sa va intreb: ideea este ca de 2-3 luni mi s-a redus venitul ( SUBSTANTIAL!!! ) si nu mai pot achita rata bancara complet, raman mereu datoare bancii :) . Se apropie a 3 a rata si mi-e frica....niste "prieteni" mi-au spus ca-mi poae lua banca ceva, orice am "pe numele meu" si asta chiar daca nu am garantat cu ceva si doar atunci cand se ajunge la executare silita, se actioneaza in Instanta.

Spuneti-mi, va rog din suflet, este adevarat???? Chiar imi este teama....dar n-am de unde da acesti bani care la inceputu ii dadeam fara nici o pb..

Va multumesc frumos daca o sa-mi rasp. si nu numai si va pupic :)

Editat de redmarynel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o mica mare problema :cheer: ....am una bucata credit nevoi personale, negirat sau garantat cu ceva, este in CHF, pe termen maxim (10 ani), din care am achitat doar cateva luni iar printr-o eventuala reesalonare mi-ar "subtia" rata cu 100 lei/luna. Dar sa revin la ce vroiam sa va intreb: ideea este ca de 2-3 luni mi s-a redus venitul ( SUBSTANTIAL!!! ) si nu mai pot achita rata bancara complet, raman mereu datoare bancii :doh: . Se apropie a 3 a rata si mi-e frica....niste "prieteni" mi-au spus ca-mi poae lua banca ceva, orice am "pe numele meu" si asta chiar daca nu am garantat cu ceva si doar atunci cand se ajunge la executare silita, se actioneaza in Instanta.

Spuneti-mi, va rog din suflet, este adevarat???? Chiar imi este teama....dar n-am de unde da acesti bani care la inceputu ii dadeam fara nici o pb..

Va multumesc frumos daca o sa-mi rasp. si nu numai si va pupic :D

Primul pas pe care il va lua banca e ca dupa maxim 3 luni de la ultima d-voastra plata, sa treaca la declararea creditului anticipat la scadenta si binenteles demararea procedurilor de executare silita.Chiar "intreaga" avere nu cred ca se pune in discutie, insa, sa va asteptati ca banca prin organele de executare silita sa va rezerve niste surprize neplacute.Ma refer la faptul ca, aceasta (banca) va solicita angajatorului ca o parte din suma cu care angajatorul va plateste sa fie virata in contul creantei(imprumutului)

Nu e tocmai placuta senzatia din pacate, vis-a-vis de conducere/colegi samd

Si aceasta e doar prima faza :D

 

P.S Greseala majora, nu a fost creditul in sine ci mai degraba valuta acestuia,in speta CHF, aceasta fiind cunoscuta ca o moneda extrem de inconstanta pe piata valutara.Data viitoare alegeti mai bine altceva :)

P.S 2 Incercati sa ajungeti la intelegere cu banca, nu cred ca date fiind conditiile pietei nu veti gasi intelegere.Oricum si ei vor aprecia faptul ca d-voastra veti plati in continuare, cat de putin, dar veti plati.

P.S 3 Ati garantat cu ceva.Cu sumele existente si viitoare, sume pe care le/le veti incasa prin contul curent( se numeste contract de garantie reala mobiliara pe soldul contului curent) :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S Greseala majora, nu a fost creditul in sine ci mai degraba valuta acestuia,in speta CHF, aceasta fiind cunoscuta ca o moneda extrem de inconstanta pe piata valutara.Data viitoare alegeti mai bine altceva :doh:

 

huh? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primul pas pe care il va lua banca e ca dupa maxim 3 luni de la ultima d-voastra plata, sa treaca la declararea creditului anticipat la scadenta si binenteles demararea procedurilor de executare silita.Chiar "intreaga" avere nu cred ca se pune in discutie, insa, sa va asteptati ca banca prin organele de executare silita sa va rezerve niste surprize neplacute.Ma refer la faptul ca, aceasta (banca) va solicita angajatorului ca o parte din suma cu care angajatorul va plateste sa fie virata in contul creantei(imprumutului)

Nu e tocmai placuta senzatia din pacate, vis-a-vis de conducere/colegi samd

Si aceasta e doar prima faza ;)

 

P.S Greseala majora, nu a fost creditul in sine ci mai degraba valuta acestuia,in speta CHF, aceasta fiind cunoscuta ca o moneda extrem de inconstanta pe piata valutara.Data viitoare alegeti mai bine altceva :)

P.S 2 Incercati sa ajungeti la intelegere cu banca, nu cred ca date fiind conditiile pietei nu veti gasi intelegere.Oricum si ei vor aprecia faptul ca d-voastra veti plati in continuare, cat de putin, dar veti plati.

P.S 3 Ati garantat cu ceva.Cu sumele existente si viitoare, sume pe care le/le veti incasa prin contul curent( se numeste contract de garantie reala mobiliara pe soldul contului curent) :jester:

 

Am inteles si va multumesc din suflet pt sfat.....as mai avea o intrebare: in cazul in care se va ajunge la poprire pe salariu, cam ce procent se va retine din salariu, sau mi se cere intr-un fel (sunt anuntata) parerea?

Poate imi iau jumatate din salariu si atunci innebunesc!!! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in cazul in care se va ajunge la poprire pe salariu, cam ce procent se va retine din salariu, sau mi se cere intr-un fel (sunt anuntata) parerea?

Poate imi iau jumatate din salariu si atunci innebunesc!!! :)

nu ti se va putea retine mai mult decat 1/3 din salariul net (Cod pr. civila, art 409 lit.b.)

nu ti se cere parerea, doar vei fi instiintata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles si va multumesc din suflet pt sfat.....as mai avea o intrebare: in cazul in care se va ajunge la poprire pe salariu, cam ce procent se va retine din salariu, sau mi se cere intr-un fel (sunt anuntata) parerea?

Poate imi iau jumatate din salariu si atunci innebunesc!!! :o:

Este exclusa retinerea a jumatate din salar:-)

Se retine 1/3 din salar sau in cazul in care exista mai multe popriri,de la mai multi creditori,se va retine 1/2 din salar.Aceste sume se distribuie proportional cu creanta fiecarui creditor.:o:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua sunt o persoana care a contractat un credit de nevoi personale la pireusbank invaloare de 5000euro fara garantii de orice alta natura.in luna ianuarie eu am demisionat din motive personale la locul de munca iar eu nu am nici un bun in patrimoniul meu la aceasta data.deja am primit 2 citatii in care ma anunta k banca poate trece la executarea silita dar precum am mentionat deja eu nu dispun de niciun bun mobil sau imobil.care ar fi urmatorul pas la care poate purcede banca?

mentionez ca beneficiez de o pensie alimentara de la fostul sot si de alocatia copilului.un alt aspect e ca momentan nu sunt casatorita si convietuiesc in concubinaj altaturi de o persoana ,a carei casa e trecuta pe numele lui nu si al meu.

multumesc anticipat si va rog sa imi raspundeti.

 

cu stima si respect.

 

 

p.s. pentru eventualele raspunsuri si opinii va rog sa ma contactati la urmatorul id de messenger:luminita_t19@yahoo.com

Editat de tzukylatvia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banca o sa trimita la tine o cucoana solida si bucalata sa-ti traga doua palme peste ceafa ca sa te inveti minte, plus un sut in patrimoniul concubinului ca sa nu mai umble cu wannabe' tzepari ai sistemului. In rest, numai de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×