Sari la conținut
Forum Roportal
ana_sab

The Tudors

Postări Recomandate

Am vazut foarte multa publicitate pe internet la el, pare un serial destul de frumos legat de dinastia Tudor din M. Britanie. Imi place foarte mult melodia cu care incepe serialul, ca din el am vazut doar secvente. Ce stiti despre acest serial? Am auzit ca e un adevarat fenomen in Vest!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cateva episoade din seria intai, dar nu m-a prins cred ca mai mult din cauza ca nu prea am vreme sa ma uit la seriale. Pe scurt: serialul are o tenta sexuala destul de accentuata, ca sa ma exprim asa, si multe multe intrigi. Probabil din cauza asta a devenit un "fenomen in Vest" :) Oricum nu ai ce pierde daca arunci si tu o privire. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Tudors - Dinastia Tudorilor

 

Am urmarit absolut toate episoadele difuzate pana acum pe HBO, am prins si seriile in reluare. Pentru ca acest serial e foarte bun. Irlandezul Jonathan Rhys Meyers este un actor convingator in rolul lui Henric al VIII-lea, chiar daca rubicondul si grasutul roscovan care a fost adevaratul Henric al VIII- lea nu ii seamana absolut deloc (sunt la poluri opuse ca si infatisare si nu numai...). Actorul sexy, sarmant, pasional si nonconformist il intruchipeaza pe cel mai controversat monarh englez din cei 1000 de ani de monarhie britanica foarte convingator. Dorinta de putere, setea de aventura, curajul si chiar neglijenta l-au caracterizat si pe adevaratul Henric al VIII-lea care, in ciuda faptului ca nu era convins de importanta reformei religioase a acceptat-o, dezicandu-se de Roma si Papa doar pentru a-si satisface "pofta" de a divorta de sotia sa Catherine de Aragon si pentru a o lua pe Anne Boleyn....care a ramas fara cap mai devreme decat ar fi crezut cineva...si n-a fost singura. Henric a dorit mereu alta sotie, ajungand sa le cam decapiteze pe cele pe care nu le-a repudiat.

Filmul se bazeaza mult pe latura sexuala, poate asemeni vietii monrhului, care, trebuie sa recunoastem, a facut o serie de crime "spre binele poporului", toate avand ca motivatie o noua regina...provenita dintr-o fosta amanta! Nu ca ar fi singurul...cele doua fiice devenite regine: Maria Tudor si Elizabeth I facand crime la randu-le, dar mai mascat.(mai ales a doua)

 

Nominalizat la Emmy, si castigator al Globului de Aur, Jonathan Rhys Meyers(Match Point, Mission:Impossible 3)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irlandezul Jonathan Rhys Meyers este un actor convingator in rolul lui Henric al VIII-lea, chiar daca rubicondul si grasutul roscovan care a fost adevaratul Henric al VIII- lea nu ii seamana absolut deloc (sunt la poluri opuse ca si infatisare si nu numai...).

 

Dimpotriva.Henry VIII in tinerete era suplu si considerat cel mai chipes print din Vest.Deabia dupa moartea celei dea 3-a sotii Jane Seymour a ineput sa se ingrase.

 

"Henry was just shy of 18 years old when he became king, and had been preparing for it from the time of his older brother Arthur's death. At this age, he was not the image that we usually call to mind when we hear the name Henry VIII. He was not the overweight and ill man of his later years. In his youth, he was handsome and athletic. He was tall and had a bright red-gold cap of hair and beard, a far cry from the fat, balding and unhealthy man that is often remembered"

http://www.tudorhistory.org/henry8/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dimpotriva.Henry VIII in tinerete era suplu si considerat cel mai chipes print din Vest.Deabia dupa moartea celei dea 3-a sotii Jane Seymour a ineput sa se ingrase.

 

"Henry was just shy of 18 years old when he became king, and had been preparing for it from the time of his older brother Arthur's death. At this age, he was not the image that we usually call to mind when we hear the name Henry VIII. He was not the overweight and ill man of his later years. In his youth, he was handsome and athletic. He was tall and had a bright red-gold cap of hair and beard, a far cry from the fat, balding and unhealthy man that is often remembered"

http://www.tudorhistory.org/henry8/

 

Chiar daca sfideaza regulamentul postarea ta in engleza, fara traducere (pentru ca trebuie, nu pentru mine), eu tot in IMAGINI cred, nu in vorbe! De altfel, in documentul tau e o pictura care il infatiseaza in anii tineretii, foarte asemanator cu omul din portretele facute mai tarziu, unde parea, totusi, mai interesant ca infatisare.

 

Adevarul este ca aceasta viziune regizorala da mult farmec serialului, nu-i asa? Ne-ar fi plictisit un Henric prea asemanator cu originalul, s-a mai facut si nu dadea bine in scenele de sex. Scene importante, daca luam in considerare adevarul istoric: Boleyn s-a urcat mai intai in patul regal, doar apoi pe tron.

 

 

 

. Pe scurt: serialul are o tenta sexuala destul de accentuata, ca sa ma exprim asa, si multe multe intrigi. Probabil din cauza asta a devenit un "fenomen in Vest" :) Oricum nu ai ce pierde daca arunci si tu o privire. :tease:

 

Asadar:

Serialul are o tenta sexuala destul de accentuata,

Da, ca si contextul istoric, sau ca si Henric al VIII-lea, de exemplu.

 

si multe multe intrigi.

Respecatand intocmai atmosfera plina de intrigi de la curtea monarhului.

 

Daca e fenomen in Vest, inseamna ca au inceput sa aprecieze calitatea. La noi...raman telenovelele la putere? Sau trecem pe Tudori si Roma? Un sfat. :)

 

( doua imagini cu Henric al VIII-lea, asa cum a fost in realitate, si, intercalate, doua imagini ale actorului Jonathan Rhys Meyer in rolul monarhului.)

post-173737-1241537149_thumb.jpg

post-173737-1241537208_thumb.jpg

post-173737-1241537814_thumb.jpg

post-173737-1241537845_thumb.jpg

Editat de Raul. C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asadar:

Serialul are o tenta sexuala destul de accentuata,

Da, ca si contextul istoric, sau ca si Henric al VIII-lea, de exemplu.

 

si multe multe intrigi.

Respecatand intocmai atmosfera plina de intrigi de la curtea monarhului.

 

Pai stiu ca reflecta exact ceea ce se intampla in acele vremuri, nu contest asta, nici n-am spus ca e ceva rau, ci doar ziceam ca sexul, intrigile, scandalurile etc se vand cel mai bine, ceea ce explica faptul ca serialul este asa de 'high rated'. Chiar cred ca e un serial bunicel si cand o sa am mai mult timp pentru asa ceva poate o sa ma uit si eu. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca sfideaza regulamentul postarea ta in engleza, fara traducere (pentru ca trebuie, nu pentru mine), eu tot in IMAGINI cred, nu in vorbe! De altfel, in documentul tau e o pictura care il infatiseaza in anii tineretii, foarte asemanator cu omul din portretele facute mai tarziu, unde parea, totusi, mai interesant ca infatisare.

 

Henry VIII in tinerete:

 

 

 

 

Poate am orbit eu,dar in tablourile acestea e slab.

Si in serialul "The Tudors" actorul ce joaca rolul monarhului va trebui sa se ingrase putin pe parcurs si sa i se aplice machiaj special si efecte pentru a arata precum Henry la batranete.Sau crezi ca va arata asa suplu si sexi pana la sfarsitul serialului? :P Motivul pentru care a fost ales un actor tanar,slab si chipes este tocmai pentru a prezenta o imagine autentica a regelui in anii tineretii cand a urcat pe tron la 18 ani si nicidecum pentru a da farmec serialului. :o:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai stiu ca reflecta exact ceea ce se intampla in acele vremuri, nu contest asta, nici n-am spus ca e ceva rau, ci doar ziceam ca sexul, intrigile, scandalurile etc se vand cel mai bine, ceea ce explica faptul ca serialul este asa de 'high rated'. Chiar cred ca e un serial bunicel si cand o sa am mai mult timp pentru asa ceva poate o sa ma uit si eu. :o:

 

Posibil ca exacerbarea tarelor si condimentarea scenelor de sex, cam numeroase, sa constiutuie puncte de atractie. Eu, unul, il urmaresc pentru jocul actoricesc, costume, cadre, atmosfera. Viziunea regizorala e originala fata de ce am vazut pana acum si nu-mi displace deloc.

 

E bun, chiar foarte bun. :cry:

Editat de Raul. C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ador acest serial.Am vazut primul sezon si al doilea,iar din al treilea am primele 6 ep,astept sa apara si celelalte.Ma fascineaza si ma bucur ca va fi si un al patrulea sezon.Daca vreti sa va faceti o parere ar trebui sa vedeti toate episoadele si nu doar pe secvente,dar depinde si de gusturile fiecaruia.E serialul meu preferat iar actorii joaca foarte bine.Merita vazut! :)

2uhbad3.jpg

2lllrti.jpg

25yump0.jpg

29qjsw1.jpg

2agu3j6.jpg

ek2r6t.gif30c6qtd.gific7bcx.gif10z1kki.gif

Intrati pe forumul The Tudors http://z3.invisionfree.com/TheTudors/index.php pt mai multe informatii,imagini,discutii :cheer:

Editat de XxAnnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×