Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Ciorba de burta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:tease:

 

o singură dată

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:tease:

 

o singură dată

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
He he, nu ne-ai prins. :) Pentru simplu motiv ca nu se mai comercializeaza alea.

Si erau picioare de vaca, nu oase. Adica alea de jos, pana la copite. :tease:Auzi, tu esti maritata ? :tease: :tease:

Ai fi buna. :)

 

 

uite...eu chiar insist cu oasele acelea

nu sunt in tara.De unde cumpar eu (e o piata asemanatoare cu cea de acolo, banuiesc ) cer si oase.E drept ca imi da doua bucati de oase ce contin maduva...acuma..nu cer picior...in definitiv tot os e, nu?

laudabil este ca pana si strainul stie ca se mai cere si asta pe langa burta dumisale

bineinteles ca acele oase sau picioare, cum vreti sa ii spuneti nu sunt expuse in galantar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite...eu chiar insist cu oasele acelea

nu sunt in tara.De unde cumpar eu (e o piata asemanatoare cu cea de acolo, banuiesc ) cer si oase.E drept ca imi da doua bucati de oase ce contin maduva...acuma..nu cer picior...in definitiv tot os e, nu?

laudabil este ca pana si strainul stie ca se mai cere si asta pe langa burta dumisale

bineinteles ca acele oase sau picioare, cum vreti sa ii spuneti nu sunt expuse in galantar.

Nu sunt aceleasi oase.

Pe motiv ca, cele ce se pun la burta, se pun pentru ca au cartilagiile mai consistente, si se mai puneau pentru ca burta cruda necesita multe ore pentru a fi fiarta foarte bine, si se puneau pe fundul vasului pentru a nu se lipii de acesta.

 

Acum, cea din Ro, este prefiarta, curatata si este "ceva" nedefinit. Trebuie sa pui foarte multa pentru a-ti iesi ceva acolo, cu gust.

Daca ar fi cruda, ar mirosi teribil de rau, si nu ar mai cumpara nimeni. Plus ca ar mai trebui sa o si cureti.

Dar ar fi si mult mai gustoasa ciorba. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu sunt in tara.De unde cumpar eu ...

 

Nu sint macelarii private pe acolo in Grecia, tara nimfelor, ma rog insula ... nu la supermarket se cumpara oase!!! si in acea piata ii zici lui macelarul sa-ti aduca pe o anumita data cand mergi si ridici marfa!!! Si in Elvetia sa fi, tot asta-i procedura.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si in Elvetia sa fi, tot asta-i procedura.

Ia mai taci cu "elvetia" ta...daca-ti placea asa de tare, nu plecai de aici cu coada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×