Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Ciorba de burta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faina o folosesc si o pun pentru a ingrosa mancarea /ciorba deoarece, daca i se pune in fata copilui mancare (adica felul doi) apoasa nu mananca - de exemplu... Nu folosesc "rantas".

Stiu pentru ce se pune. De ciorba spun, ca nu se pune si nici nu face bine.

Si este si mai bvuna ciorba, fara. Dar trebuie sa suplinesti cu smantana.

 

Daca vrei sa ingrosi mancarea foloseste amidon alimentar. Are Dr. Oetker, unul foarte bun si ieftin (2lei) .

Eu pun la cremele de prajitura si la mancare.

Faina aia cruda face foarte rau la stomac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pune la fiert impreuna cu o ceapa curatzata dar lasata intreaga, un morcov mare si doi -trei catzei de usturoi

 

plus o lingura de piper boabe, 2-4 foi de dafin, o radacina de ginger zdrobit sa ia din acel miros, frunze de telina, o bucata de scortzisoara cat un deget, cuisoare vreo 4-5 si orice mai am prin casa care ar mai stompa acel miros insuportabil!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu pentru ce se pune. De ciorba spun, ca nu se pune si nici nu face bine.

Si este si mai bvuna ciorba, fara. Dar trebuie sa suplinesti cu smantana.

 

Daca vrei sa ingrosi mancarea foloseste amidon alimentar. Are Dr. Oetker, unul foarte bun si ieftin (2lei) .

Eu pun la cremele de prajitura si la mancare.

Faina aia cruda face foarte rau la stomac.

 

 

Eu am o antipatie "default" fata de cei care vand la plicuri diverse amestecuri pentru diverse scopuri, inclusiv alimentare, la preturi exorbitante comparativ cu continutul plicului...de exemplu sare de bucatarie (25%) cu adaosuri chimicale de mirosuri de laborator, cu potentiator de gust si miros de "supa de gaina taiata recent cu taietei facuti azi dimineata" etc.

 

Oetker nu vinde "amidon alimentar pur" din fecula de cartof ci "amidon alimentar modificat"...extras numai ei stiu de unde. De asemenea foloseste la orice plic in care isi pun un produs - diverse chimicale, intaritori de gust si alte asemenea pentru accentuarea continutului minim de substanta utila din plic. Cam asa fac toti...vanzatorii de plicuri si cuburi.

 

Eu am cautat amidon la plic, nemodificat si, fara adausuri de umplut plicul dar nu am gasit...

 

Faina aia cruda din grau, pe care o pun la fiert in diverse mancaruri...chiar fierbe mai multe minute si este pura.

Mult mai pura decat un amidon "modificat" si cu adausuri de chimicale in plus fata de substanta utila din plic.

Poate gresesc...

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reteta mea de ciorba de burta:

 

- cumapar niste burta congelata - cam 2-3 kg pentru oala mea de ciorba de de 8 litrii si urmatoarele ingrediente:

- morcovi - 0.5 kg;

- telina - cam doua radacini cu diametrul de 10 cm;

- ceapa - 4 cepe mari;

- usturoi - doua capatani de usturoi romanesc - desfacute in catei;

- piper boabe - un pachet de vreo 10 grame.

 

Pun la fiert in oala toate cele de mai sus. Cam dupa 1,5 ore testez daca este burta fiarta - gust din ea - incerc sa rup o fasie...etc.

 

Dupa ce a fiert burta cu legumele, folosesc o sita si o cratita pentru strecurare: in cratita ramane zeama iar in sita ramane burta fiarta, legumele, piperul boabe.

Aleg din strecuratoare burta, legumele si arunc cateii de usturoi fierti si boabele de piper.

 

Zeama din cratita o pun intr-o oala.

Tai in fasii de 5 cm burta fiarta si maruntesc telina, morcovul (le pasez prin razatoarea mica) si le pun in aceasi oala.

Pun amestecul la fiert.

 

In acest timp, bat intr-un castron 3 galbenusuri de ou, le amestec cu doua linguri de faina si 500 g de smantana.

Pun acest amestec in oala de ciorba amestecand in continu astfel incat sa nu se faca cocoloase.

Tai fasii subtiri vreo 300 grame de gogosari conservati in otet (din conservele de acasa) si ii adaug in ciorba cu vreo 8 linguri de otet de mere cu miere si zeama rezulatata de la o capatana de usturoi zdrobita.

 

Se serveste cu ardei iute, mujdei de usturoi, otet de mere cu miere.

 

Pofta buna!

 

nu e corect...cand ai inceput topicul nu aveai reteta in maneca...am vrut doar sa te ajut :)

 

si inca ceva....nu prea imi dau seama ce cauta rantasul ( a se vedea faina) in reteta de ciorba

dar asta o sa te intreb peste catva ani

Editat de nimfa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, galbenusurile de ou. Si ce este cel mai important...gogosarii in otetttt . :o: tzz tzz tzz

 

Eu nu am inteles niciodata, de ce puneti faina ? :tease:

Faina nu se pune!

Aia se punea la restaurant pe vremea lui Ceausescu, ca se fura smantana. Ca altfel era prea chioara ciorba. :tease:

Daca si pentru sufletul vostru puneti faina ...:tease:

 

bine dom`le faina nu ... da patrunjel ??? :) ala nu ti-a sarit in ochi ? la cat de bine arata ciorba de burta de ce s-o strici cu patrunjel ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine dom`le faina nu ... da patrunjel ??? :tease: ala nu ti-a sarit in ochi ? la cat de bine arata ciorba de burta de ce s-o strici cu patrunjel ? :)

 

Sa stii ca si eu pun - la sfarsti de tot - imi place contrastul de culoare :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oetker nu vinde "amidon alimentar pur" din fecula de cartof ci "amidon alimentar modificat"...extras numai ei stiu de unde. De asemenea foloseste la orice plic in care isi pun un produs - diverse chimicale, intaritori de gust si alte asemenea pentru accentuarea continutului minim de substanta utila din plic. Cam asa fac toti...vanzatorii de plicuri si cuburi.

 

Poate gresesc...

Termina mai cu prostiile. :tease: :tease: E amidon din porumb. Atat! Citeste pe cutie si ai sa vezi.

Cel romanesc este din cartofi, dar are un gust oribil, si lumea il cumpara ca sa faca apret de haine din el.

 

Jojolina, lumea pune ce vrea..stiu care pun frunze de telina. Stii cum e cu gustul omului. :) :)

Adevarat ca nu prea merge patrunjelul, dar..fiecare cum i place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa stii ca si eu pun - la sfarsti de tot - imi place contrastul de culoare :tease:

 

Si eu pun patrunjel,tocat fin dar nu in toata ciorba,numai in farfurie :) .Aspectul e grozav si-mi place si gustul. :tease:

La masa aduc patrunjelel separat si care doreste se serveste :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta este reteta mea de ciorba de burta

Nu inseamna ca este reteta ideala de ciorba de burta...

 

Va rog sa comentati si sa adaugati imbunatatiri si variante ale ciorbei de burta.

-------------

 

Reteta mea este in felul urmator:fierb burta pe care o cumpar gata curatata intr-o oala mare,in alta fierb ori oase de vita ori picioare de porc(cam 1 kg),in functie de cum avem pofte.Dupa ce fierb bine burta si oasele,le scot si strecor zeama.Separat,in apa putina fierb legumele :2 cepe mari,2 morcovi mari ,un pastarnac ,o telina nu prea mare,3 cartofi mari,pe care le mixex si le torn apoi in zeama strecurata.

Burta o tai suvite si zgarciurile de pe oase :tease: si le adaug in aceeasi zeama si le pun la foc.

O ceapa mica taiata foarte marunt si un morcov ras presarate cu putina sare le calesc pana se topesc, in putin ulei...cand sunt bine calite,dar fara a se colora, le adaug in ciorba.

Dupa ce da intr-un clocot acest amestec,pun cam 200 ml smantana bine amestecata,cativa catei de usturoi bine maruntiti si o legatura de leustean intreaga,legata cu ata,pe care o scot dupa vreo 5 minute.Acresc cu putin otet si pun si ceva piper macinat.

La masa ,fiecare isi mai adauga otet ,smantana sau piper,dupa gust.

 

Da, galbenusurile de ou.

 

Eu nu am inteles niciodata, de ce puneti faina ? :)

Faina nu se pune!

 

varianta cu ou mi se pare scarboasa...are gust de oua clocite

 

Faina se pune pentru ingrosare,dar...eu pun mai multe legume bine pasate ...gustul e demential :)

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reteta mea este in felul urmator:fierb burta pe care o cumpar gata curatata intr-o oala mare,in alta fierb ori oase de vita ori picioare de porc(cam 1 kg),in functie de cum avem pofte.Dupa ce fierb bine burta si oasele,le scot si strecor zeama.Separat,in apa putina fierb legumele :2 cepe mari,2 morcovi mari ,un pastarnac ,o telina nu prea mare,3 cartofi mari,pe care le mixex si le torn apoi in zeama strecurata.

Burta o tai suvite si zgarciurile de pe oase :) si le adaug in aceeasi zeama si le pun la foc.

O ceapa mica taiata foarte marunt si un morcov ras presarate cu putina sare le calesc pana se topesc, in putin ulei...cand sunt bine calite,dar fara a se colora, le adaug in ciorba.

Dupa ce da intr-un clocot acest amestec,pun cam 200 ml smantana bine amestecata,cativa catei de usturoi bine maruntiti si o legatura de leustean intreaga,legata cu ata,pe care o scot dupa vreo 5 minute.Acresc cu putin otet si pun si ceva piper macinat.

La masa ,fiecare isi mai adauga otet ,smantana sau piper,dupa gust.

 

 

 

varianta cu ou mi se pare scarboasa...are gust de oua clocite

 

Faina se pune pentru ingrosare,dar...eu pun mai multe legume bine pasate ...gustul e demential :tease:

 

Ginulet,esti moldoveanca? Numai moldovencele fac asa ciorba. :) Foarte gustoasa si consistenta. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×