Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Ciorba de burta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Reteta mea de ciorba de burta:

 

- cumapar niste burta congelata - cam 2-3 kg pentru oala mea de ciorba de de 8 litrii si urmatoarele ingrediente:

- morcovi - 0.5 kg;

- telina - cam doua radacini cu diametrul de 10 cm;

- ceapa - 4 cepe mari;

- usturoi - doua capatani de usturoi romanesc - desfacute in catei;

- piper boabe - un pachet de vreo 10 grame.

 

Pun la fiert in oala toate cele de mai sus. Cam dupa 1,5 ore testez daca este burta fiarta - gust din ea - incerc sa rup o fasie...etc.

 

Dupa ce a fiert burta cu legumele, folosesc o sita si o cratita pentru strecurare: in cratita ramane zeama iar in sita ramane burta fiarta, legumele, piperul boabe.

Aleg din strecuratoare burta, legumele si arunc cateii de usturoi fierti si boabele de piper.

 

Zeama din cratita o pun intr-o oala.

Tai in fasii de 5 cm burta fiarta si maruntesc telina, morcovul (le pasez prin razatoarea mica) si le pun in aceasi oala.

Pun amestecul la fiert.

 

In acest timp, bat intr-un castron 3 galbenusuri de ou, le amestec cu doua linguri de faina si 500 g de smantana.

Pun acest amestec in oala de ciorba amestecand in continu astfel incat sa nu se faca cocoloase.

Tai fasii subtiri vreo 300 grame de gogosari conservati in otet (din conservele de acasa) si ii adaug in ciorba cu vreo 8 linguri de otet de mere cu miere si zeama rezulatata de la o capatana de usturoi zdrobita.

 

Se serveste cu ardei iute, mujdei de usturoi, otet de mere cu miere.

 

Pofta buna!

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a...vocala care fara a fi insotita poate insemna...exclamatie (a!) sau un subpunct la un punct denumit cu cifre(1.)

 

ciorba de burta

 

se alege o burta alba si de preferinta fara partea superioara cu f. multi pori

se pune la fiert circa 3-4 ore.Vezi ca initial trebuie sa o speli bine cu apa si putin otet amestecat...se duce mirosul!

intre timp pregatesti legume ca si pentru racituri ceapa ,morcov, radacina de patrunjel,radacina pastarnac

dupa 3 ore se scoate burta si se taie fidelute se adauga legumele toate intregi si se mai fierbe jumatate de ora impreuna

se scot legumele din ciorba se adauga piper, usturoi pisat, otet,sare si putin ulei

la urma dupa ce ochiul a fost stins se adauga smantana si patrunjelul

 

 

 

daca am uitat ceva...sa imi spuneti...revin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a...vocala care fara a fi insotita poate insemna...exclamatie (a!) sau un subpunct la un punct denumit cu cifre(1.)

 

ciorba de burta

 

se alege o burta alba si de preferinta fara partea superioara cu f. multi pori

se pune la fiert circa 3-4 ore.Vezi ca initial trebuie sa o speli bine cu apa si putin otet amestecat...se duce mirosul!

intre timp pregatesti legume ca si pentru racituri ceapa ,morcov, radacina de patrunjel,radacina pastarnac

dupa 3 ore se scoate burta si se taie fidelute se adauga legumele toate intregi si se mai fierbe jumatate de ora impreuna

se scot legumele din ciorba se adauga piper, usturoi pisat, otet,sare si putin ulei

la urma dupa ce ochiul a fost stins se adauga smantana si patrunjelul

 

 

 

daca am uitat ceva...sa imi spuneti...revin

 

 

eu o cumpar gata curatita si taiata.

La sfarsit poti adauga cine doreste si dupa gust alte ingrediente < mujdei de usturoi , boia de ardei , hrean ,otet sau lamaie ,pe langa patrunjel si smantana >

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a...vocala care fara a fi insotita poate insemna...exclamatie (a!) sau un subpunct la un punct denumit cu cifre(1.)

 

ciorba de burta

 

se alege o burta alba si de preferinta fara partea superioara cu f. multi pori

se pune la fiert circa 3-4 ore.Vezi ca initial trebuie sa o speli bine cu apa si putin otet amestecat...se duce mirosul!

intre timp pregatesti legume ca si pentru racituri ceapa ,morcov, radacina de patrunjel,radacina pastarnac

dupa 3 ore se scoate burta si se taie fidelute se adauga legumele toate intregi si se mai fierbe jumatate de ora impreuna

se scot legumele din ciorba se adauga piper, usturoi pisat, otet,sare si putin ulei

la urma dupa ce ochiul a fost stins se adauga smantana si patrunjelul

 

 

 

daca am uitat ceva...sa imi spuneti...revin

 

 

Daca burta nu e spalata bine se recomanda sa se lase peste noapte intr-o oala cu apa si otet - dimineatza se schimba apa si se pune la fiert impreuna cu o ceapa curatzata dar lasata intreaga, un morcov mare si doi -trei catzei de usturoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a...vocala care fara a fi insotita poate insemna...exclamatie (a!) sau un subpunct la un punct denumit cu cifre(1.)

la urma dupa ce ochiul a fost stins se adauga smantana si patrunjelul

 

 

 

daca am uitat ceva...sa imi spuneti...revin

 

:) patrunjel la ciorba de burta ? :)

 

eu o cumpar gata curatita si taiata.

 

si eu o prefer pe aia, plus ca e prefiarta si nu-mi ia prea mult timp

deci ... o pun la fiert, taiata cum e ea in cutiuta, cu 2 morcovi, pastarnac, 2 cepe, telina si radacina de patrunjel

nu mai mult de o ora :tease:

strecor bine zeama, aleg legumele de carnita si nu le mai folosesc in continuare

ciorba o dreg cu: oua (4-5 bucati) 3 cani smantana si una de iaurt, cateva linguri de faina si cateva de otet ...

adaug un pic de usturoi pisat

NU pun niciodata vegeta sau alte condimente care sa-mi strice culoarea ciorbei

apoi rad 1-2 morcovi si-i prajesc foarte bine in cateva linguri bune de ulei. prajiti pana spre arsi si uleiul il pun peste ciorba. ii da o culoare aparte :tease:

se serveste cu smantana, mujdei cu otet si eventual ardei iute

de preferat dupa vro betie

si intotdeauna ciorba de burta trebuie mancata cu cineva langa tine

daca o servesti singur n-are nici un farmec

 

s-avem pofta :tease:

Editat de tihuana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reteta mea de ciorba de burta:

 

- cumapar niste burta congelata - cam 2-3 kg pentru oala mea de ciorba de de 8 litrii si urmatoarele ingrediente:

- morcovi - 0.5 kg;

- telina - cam doua radacini cu diametrul de 10 cm;

- ceapa - 4 cepe mari;

- usturoi - doua capatani de usturoi romanesc - desfacute in catei;

- piper boabe - un pachet de vreo 10 grame.

 

Pun la fiert in oala toate cele de mai sus. Cam dupa 1,5 ore testez daca este burta fiarta - gust din ea - incerc sa rup o fasie...etc.

 

Dupa ce a fiert burta cu legumele, folosesc o sita si o cratita pentru strecurare: in cratita ramane zeama iar in sita ramane burta fiarta, legumele, piperul boabe.

Aleg din strecuratoare burta, legumele si arunc cateii de usturoi fierti si boabele de piper.

 

Zeama din cratita o pun intr-o oala.

Tai in fasii de 5 cm burta fiarta si maruntesc telina, morcovul (le pasez prin razatoarea mica) si le pun in aceasi oala.

Pun amestecul la fiert.

 

In acest timp, bat intr-un castron 3 galbenusuri de ou, le amestec cu doua linguri de faina si 500 g de smantana.

Pun acest amestec in oala de ciorba amestecand in continu astfel incat sa nu se faca cocoloase.

Tai fasii subtiri vreo 300 grame de gogosari conservati in otet (din conservele de acasa) si ii adaug in ciorba cu vreo 8 linguri de otet de mere cu miere si zeama rezulatata de la o capatana de usturoi zdrobita.

 

Se serveste cu ardei iute, mujdei de usturoi, otet de mere cu miere.

 

Pofta buna!

 

Aceasta este reteta mea de ciorba de burta pe care o fac, cu variatiuni, de multi ani cu rezultate bune in familie si neamuri...

Nu inseamna ca este reteta ideala de ciorba de burta...

 

Va rog sa comentati si sa adaugati imbunatatiri si variante ale ciorbei de burta.

-------------

 

Am avut o problema cu cumparare unei burti congelate dintr-o tara EU ...nu m-ai stiu numele firmei producatoare cred ca era din Italia sau alta tara membra UE, dar cand am pus-o la fiert a devenit din ce in ce mai mica si s-a topit - adica din vreo 3 kg de burta congelata aveam dupa fierbere cateva sute de grame. Am mers la magazinul de unde am cumparat "burta congelata care se topeste la fierbere" si am primit banii inapoi.

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da' chiar nu-si face nimeni mila sa inchida topicu asta?

 

i want soooooooooooooomeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut o problema cu cumparare unei burti congelate dintr-o tara EU ...nu m-ai stiu numele firmei producatoare cred ca era din Italia sau alta tara membra UE, dar cand am pus-o la fiert a devenit din ce in ce mai mica si s-a topit - adica din vreo 3 kg de burta congelata aveam dupa fierbere cateva sute de grame. Am mers la magazinul de unde am cumparat "burta congelata care se topeste la fierbere" si am primit banii inapoi.

 

si mama a patit-o la fel :)

eu am grija sa cumpar din productie autohtona

nu-mi vine in cap nume producator dar tre sa fie musai made in romania

 

da' chiar nu-si face nimeni mila sa inchida topicu asta?

 

i want soooooooooooooomeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:tease:

vezi sa nu intri si la topicu cu idei :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a...vocala care fara a fi insotita poate insemna...exclamatie (a!) sau un subpunct la un punct denumit cu cifre(1.)

 

ciorba de burta

daca am uitat ceva...sa imi spuneti...revin

Da, galbenusurile de ou. Si ce este cel mai important...gogosarii in otetttt . :tease: tzz tzz tzz

 

Eu nu am inteles niciodata, de ce puneti faina ? :)

Faina nu se pune!

Aia se punea la restaurant pe vremea lui Ceausescu, ca se fura smantana. Ca altfel era prea chioara ciorba. :)

Daca si pentru sufletul vostru puneti faina ...:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am inteles niciodata, de ce puneti faina ? :)

Faina nu se pune!

 

Faina o folosesc si o pun pentru a ingrosa mancarea /ciorba deoarece, daca i se pune in fata copilui mancare (adica felul doi) apoasa nu mananca - de exemplu... Nu folosesc "rantas".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×