Sari la conținut
Forum Roportal
maricri

Trecere spatiu de pe persoana juridica pe persoana fizica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor.

Sunt actionar si administrator la un SRL. Exista un apartament in proprietatea firmei.

In trecut am imprumutat firma cu bani insa firma nu mai poate sa-mi returneze banii, dar vrea sa-mi dea acel apartament.

Cum se poate face compensarea intre datoria firmei si pretul apartamentului? Cum se poate trece apartamentul de pe pers juridica pe persoana fizica? Ce taxe se dau la stat?

Multumesc frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In statutul firmei se precizeaza pe undeva ca firma isi poate achita datoriile catre eventualii actionari/ datornici cu bunurile proprii? banuiala mea e ca nu.

In mod normal firma respectiva ar trebui sa intre in faliment ca sa poata face ce zici aici, in felul asta.

Daca nu vrea falimentul, trebuie sa faceti vanzare-cumparare, iar ei nu incaseaza banii. that's it. simplu, curat, fara complicatii inutile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba da, dar tot trebuie facut un contract de vanzare de mana, cu martori, asta pentru ca o donatie, mai ales una asa consistenta, in cazul decesului proprietarului, a celui care a facut donarea, poate fi atacata in instanta si declarata nula.

 

dar si in cazul donatiei se platesc taxe destul de mari. iar vanzarea oficiala este vesnica si inatacabila. si merita dati banii aia.

 

- orice transfer de bunuri imobile (teren cladiri s.a.) este valabil doar prin autentificarea tranzactie.

- bunul fiind proprietatea unei persoane juridice, aceasta este obligata sa emita si factura fiscala la vanzare. daca imobilul este vechi (dere in folosinta > 1an) atunci dpdv al tva-ului operatiunea este scutita. Eventual se pune problema ajustarii tva-ului

- vanzarea se poate face si catre un asociat al persoanei juridice

- de asemenea, exista posibilitatea compensarii creantei cu datoria catre asociat, procedeul se numeste "dare in plata" si este de preferat sa se faca tot in prezenta unui avocat/notar

- taxe:

1.daca valoarea de vanzare a imobilului este mai mare decat valoarea fiscala ramasa (mai simplu, val de intrare - amortizarea) atunci se plateste impozit pe profit

2.daca imobilul este nou se colecteaza/plateste TVA

3.avantaj: impozitul pe cladiri este considerabiul mai mare la persoana juridica decat la persoana fizica

4. taxe notariale : conform grilelor stabilite de asociatia notarilor din Romania

5. alte costuri: certificat fiscal de la taxe si impozite locale, intabulare, eventual cadastru etc

ps: de preferat in astfel de tranzactii sa se faca mai intai o evaluare a imobilului pentru a defini pretul de piuata corect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×