Sari la conținut
Forum Roportal
Danutzu_Ninutza

Tumoare submandibulara dreapta benigna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut .. in ultimii 4 ani mi-a aparut o glanda submandibulara care a crescut din ce in ce mai mare... am fost la tot felul de medici care mi-au spus tot felul de prostii .. ex ..ca as avea piatra .. sau puroi la dintii .. dupa care mi-am facut analize care au dovedit contrariul ... am fost trimisa la cluj la Dn Dr H.D. care mi-a spus asa: ' Formatiune tu. chistica bine individualizata, dezvoltata in loja submandibulara dreapta, cu continut intern semisolid(sebuminos?)" ... m-a trimis inapoi acas(Oradea) sa imi fac niste analize dupa care sa ma duc inapoi pentru o a 2-a consultatie .. care a sunat asa: Formatiune apartinand glandei submandibulare drepte de natura neprecizabila" .. stars.gif dupa care m-a trimis inapoi acasa ... ce ar trebui sa fac acum .. precizez ca nu imi permit sa fac curse de genu ..oradea_cluj ..smile.gif si ca nici acum nu am inteles prea bine ..ce am (?) va rog sa imi da`ti un sfat ..unde as putea merge pentru a`mi face operatia .. un doctor bun ... nu conteaza orasul .. vreau sa merg sa ma operez ..nu sa ma plimb ... va multumesc ...aa in timp ce dr vb cu tatal meu el a precizat :"Tumoare submandibulara dreapta benigna" ...

 

 

Detaliile "glandei" : Glanda submandibulara dreapta marita in volum, pana la 42/25 mm, prin prezenta unei formatiuni perenchimatoase, izoecogene, net conturate de un lizereu hipoecongen cu dimensiuni de 32/24mm. Structura desi este aparent parenchimatoasa, examenul PD nu deceleaza semnal vascular, examinarea nu exclude natura chistica, cu continut semi solid" ... examinarea ecografica

 

Mentionez ca sunt gravida in 8 saptamani, este bine sa astept dupa ce nasc ..?

 

 

 

+

Editat de Danutzu_Ninutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

eu sunt un pic mai rau decat tine insa , sper , pe cale de recuperare. un lucru important in diagnonsticul tau este ca tu ai o tumora 'benigna' ce a ce este bine . bine ca macar au gasit-o , acum ramane sa te faca bine. nu pot sa-ti dau nici un sfat despre unde sa te duci si ce sa faci , din pacate romania ramane romania la toate capitolele. insa pot sa-ti spun sa ai incredere in tine si in fortele tale , ramai optimist , nu te stresa , fa tot ce faceai si inainte de a afla despre 'bastard' -asa il numesc eu- si stai activ , inconjurat de familie si prieteni.

bafta mare si multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×