Sari la conținut
Forum Roportal
L.M.

Cum ar fi daca am da timpul inapoi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca am da timpul inapoi....ce ati dori sa faceti in viata???... sau ati face acelasi lucru?

 

Depinde. Care sunt conditiile ? Dam timpul inapoi si ne trezim intr-un moment din trecutul nostru insa cu memoria intacta ? Adica retinem absolut tot din viata traita pana in momentul cand decidem sa dam timpul inapoi sau ne trezim in trecut cu amnezie si o luam de la capat cu riscul de face exact aceleasi chestii ?

 

Alta intrebare ar fi, cat de multumiti, fericiti suntem cu situatia prezenta ? Daca dam timpul inapoi si schimbam chiar si un singur lucru, este posibil ca noua realitate se se formeze cu totul altfel si nu neaparat in sens pozitiv. Toti am facut greseli in viata, multi ne-am dori poate sa rectificam ceva, sa facem ceva cu totul altfel, dar atunci trebuie sa ne intrebam daca merita sa luam riscul unei altfel schimbari si daca suntem dispusi si pregatiti sa traim cu consecintele oricare ar fi ele.

 

De exemplu, eu as putea sa spun ca mi-as dori sa dau timpul inapoi pana in 25 Decembrie 2004, ora 10 noaptea si in loc de decizia pe care am luat-o in acel moment, sa iau alta care sa previna evenimentele de dupa acea seara. DAR, daca fac asta nu am de unde sa stiu ce intorsatura va lua viata mea si cum voi ajunge sa fiu, unde voi fi, cum ma voi simti la sfarsitul celor 7 ani traiti din nou, adica sa ajung din nou in 2012 dar pe alta ruta cum s-ar zice.

Imi garanteaza acea schimbare ca voi fi mai fericita, ca voi fi mai bine sau se poate sa ajung de fapt rau si sa pierd ceea ce am acum ? E chestie de perspectiva si cum percep prezentul, rau sau bun. Daca il percep bun, nu mi-as lua riscul sa ajung rau. Daca il percep rau, nu stiu daca as lua riscul sa ajung si mai rau. Ar exista si posibilitatea sa ajung bine, dar tot ruleta se numeste.

 

E complicata tare chestia asta cu datul timpului inapoi. Teoretic suna ok dar practic nu e chiar asa de alb/negru totul, in special cand orice schimbare o facem in linia temporara a propriei vieti, afecteaza si schimba linia temporara a oricarei persoane cu care am interactionat vreodata inainte de a da timpul inapoi, si tot asa ca un ripple effect.

 

In concluzie nu imi doresc sa dau timpul inapoi, dar mi-ar place sa pot calatori in timp strict ca observator, ca turist istoric fara a afecta ceva.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×