Sari la conținut
Forum Roportal
Burel001

Barabas se numea pe numele sau mic Isus.

Evaluează acest topic

Coincidenta sau plan divin  

11 membri au votat

  1. 2. Ce credeti despre faptul ca numele mic al lui Barabas era Isus ?

    • Este vorba de o coincidenta.
      3
    • Este parte a planului divin, pentru ca Iisus sa fie cel ales sa moara pe cruce.
      3
    • Este o falsificare menita sa nasca controverse
      5


Postări Recomandate

Dar se scrie Barabas!!!! asa am invatat eu la orele de religie!!!!!

Ai dreptate. Uite textul koine:

 

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 27

 

16ειχον δε τοτε δεσμιον επισημον λεγομενον βαραββαν

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e important cum se scrie ci faptu ca pe "Baraba" il chema de fapt Yeshua bar Abba ...adica Isus Fiul Tatalui ...si de aici putem trage concluzia ca evrei care cereau eliberarea lui Isus ... de fapt doreau eliberarea lui Isus Fiul Tatalui ...sau nu asa il denumiti si voi azi pe Isus?

 

Deci nu ii acuzati pe evrei ca l-au ucis pe Isus ...ci pe adevaratii criminali ...Romanii ..adica tot aceia care au inventat si Biblia!

 

 

Eu n-am acuzat pe nimeni!!!! am zis numai ca acestui nume ii lipseste terminatia.

 

Doar atata ai de comentat?

 

Varianta asta de "Tatal nostru " nu-ti pare ca schimba niste intelesuri de pana acum.

 

 

 

N-a fost deajuns ca introducere????

Doar acum am citit "Tatal nostru " ... din text ... :pardon: eu nu stiu forma romaneasca ...

dar traiesc eu si fara asta .... cand am vazut introducerea de acel prea educat si fericit

... ce sa mai comentez eu care nu cred in nimeni si nimic!!!!! doar numele de Baraba

mi-a sarit in ochi ca nu se vede bine deloc nici fara ochelari.

Ai de gand sa te lupti cu mine pentru cata cantitate de paine sa ne rugam si in cat timp sa fie livrat?!?!?!?

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e important cum se scrie ci faptu ca pe "Baraba" il chema de fapt Yeshua bar Abba ...adica Isus Fiul Tatalui ...si de aici putem trage concluzia ca evrei care cereau eliberarea lui Isus ... de fapt doreau eliberarea lui Isus Fiul Tatalui ...sau nu asa il denumiti si voi azi pe Isus?

 

Deci nu ii acuzati pe evrei ca l-au ucis pe Isus ...ci pe adevaratii criminali ...Romanii ..adica tot aceia care au inventat si Biblia!

 

Nu reiese obligatoriu ca romanii au manipulat adunarea . Este posibil ca Pilat sa fi fost si el manipulat de Dumnezeu. Sesizam insa altceva .Jertfa a fost asumata de Dumnezeu ,care a dorit ca profetiile sa se indeplineasca iar Mesia sa ne fie Mantuitor . Chiar daca ar fi crezut in Iisus ,atat fariseii cat si oamenii de rand care il predasera romanilor, nu ar fi acceptat sa fie numit Mesia si nu l-ar fi numit asa. In aceasta situatie la intrebarea:

Pe cine sa eliberam, pe Iisus[Yesuah] zis Mesia ori pe Isus zis Barabas [Yesuah bar Abba] ?,

Orice ar fi strigat iudeii, tot raufacatorul ar fi fost gratiat. [unii ar fi strigat Yesuah , iar altii Yesuah bar AAba]

Planurile geniale sunt intotdeauna cele mai simple solutii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Jertfa a fost asumata de Dumnezeu ,care a dorit ca profetiile sa se indeplineasca iar Mesia sa ne fie Mantuitor .

 

De unde stii ca jertfa a fost asumata de Dumnezeu? Si daca este asa inseamna ca prin asumare se neaga premeditarea trimiterii Lui ca Mesia.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde stii ca jertfa a fost asumata de Dumnezeu? Si daca este asa inseamna ca prin asumare se neaga premeditarea trimiterii Lui ca Mesia.

 

fiule, ti-am mai spus, vezi Israelul pe harta, nimic nu-l poate clinti de acolo, a fost profetit cu mii de ani in urma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiule, ti-am mai spus, vezi Israelul pe harta, nimic nu-l poate clinti de acolo, a fost profetit cu mii de ani in urma

 

ce are , batrane , Israelul actual cu crestinismul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce are , batrane , Israelul actual cu crestinismul ?

 

nu are ma cu crestinismul, are cu YHWH, cu iudaismul, restabilirea lui Israel a fost profetita de prorocii vechiului testament, asa cum a fost profetit si Isus din Nazareth sau Mesia, doar ca tu esti un pic mai retardat, trebuie sa iti spun de 10 ori si nici atunci nu pricepi nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu are ma cu crestinismul, are cu YHWH, cu iudaismul, restabilirea lui Israel a fost profetita de prorocii vechiului testament, asa cum a fost profetit si Isus din Nazareth sau Mesia, doar ca tu esti un pic mai retardat, trebuie sa iti spun de 10 ori si nici atunci nu pricepi nimic

 

Esti cu totul deplasat si fata de topic si fata de bunul simt ! Dar de unde nu e nici Dumnezeu/ YHWH nu cere.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta ne mai trebuia: Gizas sa fi fost ucis accidental, dintr-o confuzie. Sau dintr-o iluzie auditiva.

 

Va dati seama, hazardul sa-i fi dejucat planurile Atotputernicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×