Sari la conținut
Forum Roportal
mihai_1991

Probleme, paradoxuri, contradictii, absurditati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, Anonim si eu cand am primit, asa am spus. Sunt aspecte care-s clare vis-a-vis de miscarea New Age. Insa noi am depasit , am folosit discernamantul si am vazut fiecare cam la cate-i si nu rezonam cu toate informatiile, de oriunde-or fi ele. Acum ne folosim intuitia si nu mai permitem sa ne mintim noi pe noi, ca atunci ii mintim si pe cei apropiati noua si nu-i permis.

 

Aci gasiti multe asemanari: http://www.elamo.ro//index.php?option=com_...6&Itemid=93

Lucia, informatie in bresa spiritualitatii exista din belsug, unele vechi de mii de ani (sunt, in opinia mea, cele mai autentice si lipsite de orice urma de suspiciune), unele noi, cladite tot pe informatii vechi, insa adaptate la mentalul omului de secol XXI (si nu numai la mentalul omulu, ci si la nevoia lui interioara). New age, are si o parte buna si o parte rea. Dar partea rea este mai mare decat partea buna, daca le pui intr-o balanta.

 

Sigur ca nu.Esti liber.Dar daca vrei sa te mantuiesti, trebuie sa indeplinesti anumite conditii, deci sa ai liber arbitru.Si cum idiotul nu iti da liber arbitru, te las pe tine sa intelegi ce rezulta (daca intelegi).

@buricul pamantului: sigur, noi, ateii, sustinem ca suntem chipul si asemanarea unei fiinte perfecte :o:

Daca nu poti intelege lucrurile simple, lumesti, cum ai pretentia sa intelegi lucrurile care sunt din alta sfera?

Datorita acestui liber arbitru tu poti spune azi "idiotul" si nu primesti un bici peste spate de la El, cum faceau albii (oamenii stapani) cu specia inferioara numita sclav.

@buricul pamantului inseamna OM, nu inseamna apartenenta la o anumita religie, confesiune, grupare etc.

 

Si credinta nu tine de alegerea noastra, fiind tot un fapt?

@pipo:daca tu nu ai habar ce e ala apel la ignoranta, ce rost mai are? Nu a adus argumente, ci doar a spus ca "sunt un copil", prin urmare a comis un apel la ignoranta

Intreba cineva de post.Post stiu ca este recomandat sa tii "ca sa ti se ierte pacatele", ca doar boului omniscient nu-i ajunge ca iti pare rau, mai trebuie sa te si abtii de la mancare ca sa ii fie satisfacut ego-ul :P

Well, eu aveam aste[tari de la membrii acestui forum.....se pare ca unii (nu toti, evident) nu se ridica la nivelul lor.

Anyhow, nu imi mai pierd timpul pe aici. http://forum.atei.ro locn in care se discuta implicit despre existenta lui d-zeu.

credinta, necredinta tine tot de noi, fiind o stare care se poate transforma in fapt... sau nu.

Cand iti spune cineva "esti copil" nu inseamna ca a recurs la un eufemism pentru a te simti tu jignit. Copil poate inseamna multe.

Eu, de exemplu, iti spun ca esti copil, in sensul strict biologic.

Postul il poti tine fiind si ateu, face foarte bine organismului, insa trebuie sa stii cum sa-l tii si cand sa-l tii - e o stiinta.

Nu-ti mai pierde timpul, ocupa-te cu ceea ce te intereseaza. Faptul ca scrii texte pline de jignire la adresa cuiva pe care nu-l cunosti, nu l-ai vazut, nu l-ai simtit, nu l-ai inteles e chiar o pierdere de timp. Bravo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e clar daca pentru tine a fi copil inseamna a fi ignorant... end topic.

copiii nu sunt ignoranti?

 

Nu inteleg de ce trebuie sa-l atacati pe Mihai. Nu sunteti de acord ca exista multe contradictii in Biblie, de exemplu? Ideea de atotputernicie este absurda. Poate exista un Dumnezeu, dar de ce trebuie sa fie atotputernic, omniscient si omniprezent? Nu exista perfectiune!

V-ati gandit vreodata ca voi v-ati nascut atei, dar fiecare gand v-a fost indesat in minte de parinti, care la randul lor au fost influentati de toate religiile astea prefacute si interesate? Intelegeti ca sunteti manipulati!!! Incepeti sa cercetati si sunt sigura ca o sa aflati multe lucruri noi. Problema e ca va temeti sa NU credeti in Dumnezeu! El e speranta oamenilor...noi suntem lasi si avem nevoie de un ajutor suprem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
copiii nu sunt ignoranti?

 

Nu inteleg de ce trebuie sa-l atacati pe Mihai. Nu sunteti de acord ca exista multe contradictii in Biblie, de exemplu? Ideea de atotputernicie este absurda. Poate exista un Dumnezeu, dar de ce trebuie sa fie atotputernic, omniscient si omniprezent? Nu exista perfectiune!

V-ati gandit vreodata ca voi v-ati nascut atei, dar fiecare gand v-a fost indesat in minte de parinti, care la randul lor au fost influentati de toate religiile astea prefacute si interesate? Intelegeti ca sunteti manipulati!!! Incepeti sa cercetati si sunt sigura ca o sa aflati multe lucruri noi. Problema e ca va temeti sa NU credeti in Dumnezeu! El e speranta oamenilor...noi suntem lasi si avem nevoie de un ajutor suprem.

 

SUBSCRIU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
copiii nu sunt ignoranti?

 

Nu inteleg de ce trebuie sa-l atacati pe Mihai. Nu sunteti de acord ca exista multe contradictii in Biblie, de exemplu? Ideea de atotputernicie este absurda. Poate exista un Dumnezeu, dar de ce trebuie sa fie atotputernic, omniscient si omniprezent? Nu exista perfectiune!

V-ati gandit vreodata ca voi v-ati nascut atei, dar fiecare gand v-a fost indesat in minte de parinti, care la randul lor au fost influentati de toate religiile astea prefacute si interesate? Intelegeti ca sunteti manipulati!!! Incepeti sa cercetati si sunt sigura ca o sa aflati multe lucruri noi. Problema e ca va temeti sa NU credeti in Dumnezeu! El e speranta oamenilor...noi suntem lasi si avem nevoie de un ajutor suprem.

nu-l ataca nimeni pe Mihai, i se raspunde cat se poate de cuviincios, desi in textele lui nu prea gasesti buna cuviinta.

Sunt multe contradictii in Biblie si vor mai fi. Oameni de specialitate, cu ani de cercetare in spate, inca mai lucreaza la acest aspect - descifrarea a ceea ce exista dincolo de cuvintele din Biblie.

De ce trebuie sa fie Dumnezeu atotputernic, omniscient siomniprezent?

Cine a zis ca trebuie?

EL este, pur si simplu.

Nu toti copii s-au nascut in familii credincioase (eu ma numar printre ei), ai mei nu mi-au orientat interesul fata de ceva anume, m-au lasat sa descopar eu si sa aleg. Pe pamant nu exista doar crestinism.

Faptul ca pleci de la: "incepeti sa cercetati si sunt sigura ca o sa aflati mai multe lucruri noi" presupune ca tu, in mintea ta, esti convinsa ca discuti cu oameni care sunt la inceput de drum, ca habar nu au despre ce vorbesc, insa tu te afli la sfarsitul drumului si stii exact ce se afla acolo. :)

 

Exista perfectiune.

Priveste la fiece element din natura (ma refer atat la vietuitoare, cat si la nevietuitoare) si vei vedea clar perfectiunea si frumusetea ei.

 

Nu suntem lasi, suntem dornici de cunoastere (asa ne-a facut El).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce trebuie sa fie Dumnezeu atotputernic, omniscient siomniprezent?

Cine a zis ca trebuie?

EL este, pur si simplu.

 

De unde stii ? Si daca nu trebuie sa fie...... de ce este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu de ce esti?

 

atotputernic , omniscient si omniprezent? Nu , nu sunt.......dar exist !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.de ce esti?

si

2.de ce esti cum esti?

 

1. pura intimplare

2. educatie +convingeri

......nimic supranatural sau divin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×