Sari la conținut
Forum Roportal
ewak

Cancerul de san

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog frumos daca imi puteti raspunde cei care cunoasteti.

 

Mama mea a facut o mamografie zilele trecute, eu nu ma pricep sa descifrez fisa aceea insa mi-a ramas atintita privirea la urmatoarele:

 

San stang: opacitate nodulara cu caractere mai probabil benigne, diametrul 1cm. situata in cadranul SE.

 

E ceva ingrijorator? Stiu ca termenul de "benign" este specific tumorilor necanceroase. M-am linistit putin, dar nu pe deplin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vestea buna este ca exista in Bucuresti un Centrul integrat de diagnostic si tratament al sanului, deci o clinica ce acorda atentie deosebita acestei afectiuni. Se numeste Gynecoland si o recomand cu caldura. Te scuteste de agitatia de a te plimba de la un spital la altul pentru ca ai totul intr-un singur loc. Gasiti informatii despre ei pe site, poti vizita spitalul on line, gasest articole din presa despre aparatura lor performanta, gasesti parerile pacientelor despre clinica si serviciile ei).

Trebuie sa prevenim aceasta maladie prin autoexaminare si control medical periodic pentru ca, daca e detectata din timp si sansele recuperarii cresc!

Editat de Darianna
edit reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa nu mai postezi acelasi mesaj de mai multe ori si sa nu mai insisti cu reclama la aceasta clinica. Singurul motiv pentru care nu ai fost considerata spamer si banata, este faptul ca mesajul tau poate fi mana cereasca pentru femeile care sufera de aceasta boala.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,sunt programata pentru extirpare de san stang+axila,si asta peste doua zile...Daca vreuna dintre voi ati trecut prin asa ceva,poate imi veti spune si mie,cum ati suportat durerile post operatorii. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragele mele,sunt programata pentru extirpare de san stang+axila,si asta peste doua zile...Daca vreuna dintre voi ati trecut prin asa ceva,poate imi veti spune si mie,cum ati suportat durerile post operatorii. 8)

 

n-a postat nimeni... din pacate.

sper ca esti bine! ce ai sa ne mai povestesti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sunt noua pe forum... :) Am citit topicul si am decis sa scriu si eu despre problema mea.Cred ca are 2 saptamani de cand,printr-o intamplare am descoperit la sanul drept un nodul.Nu ma doare decat cand apas pe locul respectiv.Am vorbit cu mama despre asta si mi-a spus deocamdata sa-mi pun comprese cu apa rece,pentru ca si ea a avut ceva asemanator si i-a trecut,astfel.Ne-am interesat totusi sa fac o mamografie,insa la mine in oras nu am unde...Am inteles de aici (de pe forum) ca si o ecografie m-ar putea lamurii,deci am sa incerc asa. :!: Mentionez ca am avut in familie cazuri de cancer la san,cancer ovarian si fibrom...Am 17 ani :gum: ...credeti ca e ceva grav? :mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de cateva luni am dureri la sanul stang care in momentul de fata au ajuns sa se extinda in apropierea subratului.cand au inceput durerile am mers la un medic ginecolog care m-a trimis sa fac o ecografie dupa care mi-a spus ca am mastoza fibrochistica.mi-a dat ca tratament Dufaston,cu toate ca luam si anticonceptionale Marvelon.peste o luna am venit dupa cum mi-a spus dansul la control si i-am spus ca durerile s-au marit si ca tratamentul nu are un efect pozitiv,ci dimpotriva,simteam ca imi face rau.Mi-a spus sa nu mai iau Dufaston,sa nu mai fac nici un fel de tratament.L-am intrebat apoi cum ramane cu durerile mele si cu acea mastoza daca nu mai fac nici un tratament,dar se pare ca nu a stiut ce sa-mi spuna.M-a trimis la oncologie deoarece mie imi era teama de cancer la san.acolo doctorul m-a examinatm,mi-a spus ca nu e cancer,dar ca primul medic unde am fost a gresit spunandu-mi sa iau dufaston peste anticonceptionale.Mi-a spus sa nu mai iau pilule,dar nu mi-a dat nici un tratament.ACUM VA INTREB ce sa fac?Durerile nu au trecut,ma doare si la subrat.Are vreo legatura faptul ca sanul acesta care ma doare este si mai mare decat celalalt?Este posibil sa fie cancer la san?Este adevarat ca este posibil ca acest cancer sa nu poata fi depistat la ecograf?Ce credeti ca poate fi?sunt asa de ingrijorata incat nu mai stiu ce e cu mine.mii de multumiri.

 

Buna , eu am fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica ce este ea un fel de pozitie de asteptare, in strainatate femeile care sint diagnosticate cu mastoza fibrochistica prefera sa se opereze ca sa nu ajunga mai departe in urmatoarea faza. dar la noi nu se face nimic in stadiul asta doar se asteapta. poti vedea pe site-uri din alte tari. ei bine eu am avut mastoza fibrochistica acum nu mai am nimic adica mi s-a extirpat sanul. dupa mastoza am fost diagnosticata cu papilom intraductal(diagnostic gresit pus) sau cine stie... sa procedat la operatie de sector adica partea vatamata se scoate care de fapt s-a dovedit a fi cancer in situ dupa care am inceput tratament oncologic pt carcinom in situ nu a dat rezultate boala a evoluat drept pentru care sa mai efectuat o operatie de extirpare totala a sanului la care a iesit stadiul 2 cu ganglioni invadati 3 din 10, si una in situ fusesera 2 focare din care se extirpase 1 initial iar al doilea si-a continuat cursul. acum am terminat cu tot tratamentul dar iau in continuare niste pastile in fiecare zi si o inzectie pe luna pentru inhibitie ovariana.

nu vreau sa te sperii sa dea dumnezeu sa fii norocoasa una din intrebari ar fi exista cineva in familie care a avut asa ceva daca da ar trebiu sa te gindesti mai bine. parerea mea dute sa faci si RMN desi sa stii ca ca si la ecografie se intimpla sa nu iasa nimic dar macar se vede mai bine, daca imaginea se intrrupe pe zona afectata este posibil sa nu se vada nimic. si consulta cel putin 2 pareri la 2 medici cu aceiasi specializare. si la mine ni se marise un sin mai ales in perioada de menstra dupa care se mai desumfla putin . eu ma confrunt cu problema asta din 2005 a fost un nodul... asa incep toate acum depinde cine e norocosul, mi s-a zis ca daca o sa fac un copil si o sa alaptez o sa treaca am nascut am alaptat dar nu a vrut sa treaca . cauta si te informeaza din timp si incearca sa intelegi ce ti se zice. multa bafta.

 

Buna! Sunt noua pe forum... :) Am citit topicul si am decis sa scriu si eu despre problema mea.Cred ca are 2 saptamani de cand,printr-o intamplare am descoperit la sanul drept un nodul.Nu ma doare decat cand apas pe locul respectiv.Am vorbit cu mama despre asta si mi-a spus deocamdata sa-mi pun comprese cu apa rece,pentru ca si ea a avut ceva asemanator si i-a trecut,astfel.Ne-am interesat totusi sa fac o mamografie,insa la mine in oras nu am unde...Am inteles de aici (de pe forum) ca si o ecografie m-ar putea lamurii,deci am sa incerc asa. :!: Mentionez ca am avut in familie cazuri de cancer la san,cancer ovarian si fibrom...Am 17 ani :gum: ...credeti ca e ceva grav? :mellow:

 

da o ecografie te poate lamuri cred ca pt mamografie esti cam mica numai un medic ginecolog te poate lamuri la ginecologie trebuie sa mergi sa ceri o parere dar si la un medic oncolog mai ales ca in familie sint asemenea cazuri. nu trebuie sa te sperii dar e bine sa verifici bine si sa-ti faci control periodic , credema siu ce zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×